مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3625 -تاریخ انتشار : جمعه 21 خرداد 1395 -ساعت : 13:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بهره‌برداری از بار مازاد موجود در بستر رودخانه و گردشگری عامل درآمد پایدار شهرداری

فرشاد اسدی شهردار بلده در گفت و گوی اختصاصی با مازندشورا:

بهره‌برداری از بار مازاد موجود در بستر رودخانه و گردشگری عامل درآمد پایدار شهرداری

اختصاصی مازندشورا: بحث اشتغال در این منطقه که مستقیما ملهم از کشاورزی و دامپروری می‌باشد بعلت بعد مسافت و صعوبت مسیر ارتباط جهت دسترسی به بازار هدف در شهرهای پایین دست با دشواری‌ها و ناپایداری فراوانی روبروست و همین امر صرفه اقتصادی فعالیت‌های یاد شده را با چالش جدی مواجه می‌نماید

اختصاصی مازندشورا: سرویس شهرداری ها: فرشاد اسدی متولد 1354 در شهر نور دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد شهرسازی با سابقه 14 ساله در مناصب اجرایی شامل مدیر فنی بازیافت استان، شهردار بلده و همچنین مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان نور در حال خدمت است.

 

فرشاد اسدی پیرامون مشکلات و معضلات اساسی در شهر بلده در کفت و گوی اختصاصی با مازندشورا گفت: فقدان راه دسترسی مناسب به مرکز شهرستان و قطع ارتباط مستقیم با شهرستان نور در بازه زمانی 4 الی 6 ماهه فصل یخبندان، تمامی ابعاد زندگی شهروندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طور مــثال بحث اشتغال در این منطقه که مستقیما ملهم از کشاورزی و دامپروری می‌باشد بعلت بعد مسافت و صعوبت مسیر ارتباط  جهت دسترسی به بازار هدف در شهرهای پایین دست  با دشواری‌ها و ناپایداری فراوانی روبروست و همین امر صرفه اقتصادی فعالیت‌های یاد شده را با چالش جدی مواجه می‌نماید که لزوم توجه و اهتمام ویژه مسئولین امر را در بحث زیرساخت راه و ترابری منطقه را می‌طلبد. البته موانعی همچون نبود شبکه گازرسانی و دشواری‌های مترتب به آن نیز گریبانگیر شهروندان بلده‌ای می‌باشد که در رتبه بعد قرار دارد.

وی در مورد راهکارهای حل این مشکل، گفت: به نظر بنده بهسازی راه موجود و اجرای یک تونل به طول 2 الی 3 کیلومتر می‌تواند این بخش را به منطقه میان‌بند متصل و از این طریق با عبور از محور آب‌پری اتصال مستقیم به مرکز شهرستان را به صورت مستمر در کل طول سال فراهم نماید که این مهم گره‌گشای مشکل اصلی یعنی نبود زیرساخت و راه مناسب در این شهر و بخش خواهد بود. همچنین استقرار و راه‌اندازی مخازن گاز LNG   به همراه شبکه گازرسانی مناسب و مجزا در منطقه با توجه به توپولوژی منطقه می‌تواند در بحث مشکل سوخت رسانی و گرمایش خانگی بسیار کارساز باشد. همه موارد یاد شده قطعا بحث اشتغال و رونق اقتصادی منطقه را نیز در پی خواهد داشت و سبب جلوگیری از ازدیاد مهاجرت از این شهر و بخش خواهد شد.

شهردار بلده با اشاره به منابع درآمدی شهرداری که مانند سایر شهرداری‌های کشور متکی به درآمدهای حاصل از عوارض تعیین شده بر خدمات شهری و احداث بنا می‌باشد، گفت: متاسفانه بعلت موانعی نظیر طولانی بودن فصل سرما و یخبندان و مهاجرت همه ساله جمعیت و پایین بودن آمار صدور پروانه ساختمانی و همچنین محرومیت و کم بضاعتی شهروندان، درآمدهای یاد شده بسیار اندک است.

وی اضافه کرد: به عنوان یک راهکار، برداشت بار مازاد حاصل از لایروبی رودخانه بلده و تبدیل آن به مصالح مرغوب می‌تواند منبع درآمد مناسب جهت انجام پروژه‌های عمرانی و خدمات شهری باشد.

در ادامه شهردار بلده با با اشاره به واقع شدن شهر بلده در زون حفاظت شده البرز مرکزی، گفت: شهرداری بلده در صدد است با ارائه راهکاری مناسب جهت برداشت و استفاده از این بار مازاد بدون وارد آمدن کوچکترین لطمه‌ای به محیط زیست و اکولوژی منطقه از این نعمت خدادادی جهت عمران و توسعه شهر و منطقه بهره‌برداری نماید که این مهم لزوم همکاری و مساعدت سایر ادارات شهرستانی و استانی نظیر امور منابع آب و حفاظت از محیط زیست را می‌طلبد. البته وجوه تخصیصی دولتی نیز بخشی از هزینه‌های این شهرداری را پوشش می‌دهد ولی با توجه به حجم پروژه‌های در حال انجام تکافوی این هزینه‌ها را نمی‌نماید و این خود مبین ایجاد درآمد پایدار برای این شهرداری می‌باشد.

اسدی پیرامون دریافت عوارض سالیانه خدمات شهری از شهروندان و کسبه که عمده‌ترین مطالبات شهرداری می‌باشد، گفت: با توجه به محرومیت و عدم وجود بازار پایدار و مستمر در کل سال وصول عوارض از شهروندان بسیار دشوار است و بخشی از آن مربوط به عوارض مترتب به احداث بنا چه از شهروندان و چه از ادارات مستقر در شهر است. دیون این شهرداری نیز ناشی از هزینه‌های انجام شده در جهت بهبود زیرساخت‌های شهری و پروژه‌های عمرانی و خدماتی است و این شهرداری قصد دارد با ایجاد درآمد پایدار نظیر بهره‌برداری از بار مازاد موجود در بستر رودخانه ناشی از لایروبی و تبدیل آن به مصالح مرغوب و همچنین استفاده از پتاسیل فوق العاده توریستی و تفریحی منطقه با توجه به اقلیم و سبقه تاریخی شهر، تکیه خویش بر درآمدهای حاصل از عوارض‌ها را تا حدود زیادی تقلیل داده و به روند توسعه شهری سرعت بخشد.

وی در مورد مهمترین پروژه‌های انجام شده در این شهر گفت: بحث ساماندهی رودخانه خروشان بلده با احداث دیواره حفاظتی در ساحل، ساخت و اجرای پل فلزی کشاورزی بر روی آن، احداث سیل بند و حوضچه آرامش در مسیل‌های پنچگانه شهر، بهسازی و بازگشایی معابر شهری و سنگفرش خیابان‌های تاریخی شهر و بازسازی مسجد جامع تاریخی شهر بلده از مهم‌ترین اقدامات دولت در حوزه عمرانی می‌باشد.

اسدی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل طبیعی و نیروی انسانی و استعدادهای بومی، گفت: امیدوارم شهرداری بلده با استفاده از تمام ظرفیت‌ها بیش از پیش در مسیر توسعه و آبادانی این شهر تاریخی و زادگاه نوادر و نخبگان در حد شان نام بلده طیبه نور گام بردارد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرشاد اسدی - فرشاد اسدی - بستر رودخانه - گردشگری - شهردار بلده -

نظر شما در مورد : بهره‌برداری از بار مازاد موجود در بستر رودخانه و گردشگری عامل درآمد پایدار شهرداری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*