مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3642 -تاریخ انتشار : جمعه 06 شهریور 1394 -ساعت : 20:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن

خودنمایی فرهنگ افغانستان در استرالیا

مازندشورا:

معماری نیوز- سرویس بین‌الملل: فضایی به مساحت یک هزار و 500 متر مربع برای این بازار در نظر گرفته شده که طراحی نقش‌های فرهنگی هنری در دیواره ها و زمین بازار را یک هنرمند افغانی مقیم استرالیا بر عهده گرفته است.

طرح بازار افغان ها به دلیل نوع نورپردازی، رنگ آمیزی، فضاهای سبز به کار رفته و طراحی اشکال هندسی متنوع در توسعه منطقه شهری ملبورن نیز جزو برترین ها قرار گرفته و روزانه شهروندان بیشماری را به سوی خود جذب می کند.


نشیمن های چوبی با اشکال فرهنگی هنری رایج در افغانستان در مسیر این بازارها قرار گرفته که پایه‌های این نشیمن ها را انواع پنل های استیل با مشبک های هندسی بسیار ظریف پوشانده است. در کنار نشیمن ها بر روی زمین طرح های هنری که سمبلی از تاریخ کهن افغانستان است، به رنگ های ترکیبی سفید و آبی نقاشی شده که پنل های مشبکی استیل داخل پایه های نشیمن، این رنگ ها و طرح ها را در طول شبانه روز با چرخش زاویه تابش نور خورشید انعکاس می دهند.

از این رو در فضا یک درخشندگی توام با حس آرامش به وجود می آورد که ناخودآگاه هر رهگذری را وادار می کند که لحظاتی را بر روی نشیمن ها نشسته و از فضای سبز اطراف لذت ببرند.


این در حالی است که بر روی شبکه های هندسی که در ورقه استیل نشیمن ها طراحی شده اند، لایه ای از شیشه های سفید براق با خاصیت گردش و چرخش نور نصب شده که هنگام شب جلوه ویژه و درخشانی را به فضا می دهد. همچنین در قسمت زیرین این ورقه های استیل نیز لامپ های کوچک LED نصب شده که به این پردازش و درخشندگی نور در فضا دوچندان کمک می‌کند.

در بخشی از فضاهای این بازار نیز می توان اِلِمان ها و مجسمه های فرهنگی و تاریخی مشاهده کرد که به جذابین آن افزوده است.منبع : معماری نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نشیمن - گرفته - بازار - استیل - هندسی - فرهنگی - طراحی - افغانستان - درخشندگی - استرالیا - اشکال - فضاهای -

نظر شما در مورد : خودنمایی فرهنگ افغانستان در استرالیا

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها