مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3660 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 05 اسفند 1394 -ساعت : 14:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مخالفت هاشمی با تضعیف نظام مهندسی در مکاتبه با رئیس جمهور:

پیش نویس مقررات نظام مهندسی مغایر قانون است

مازندشورا: رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه اساس پیش نویس نظام ملی ساختمان نظارت، اجرا و کنترل است، گفت: این نظام تبدیل به یک سرمایه ملی شده و نباید آن را در ورود به مرحله بلوغ حذف کرد.

مازندشورا:سیدمهدی هاشمی در خصوص پیش نویس نظامات اداری کنترل مقررات ملی ساختمان،گفت: با بررسی اولیه‌ای مشخص شد که با شاخ و برگ‌های اضافه‌ای سعی شده اساس و اهدافاصلی نهفته در این پیش نویس پوشش داده شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی،ادامه داد: اساس پیش نویس مذکور این است که نظارت، اجرا، کنترل و پروانه‌های اشتغالمهندسان به یکباره از حوزه ساختمان خارج و به نوعی باطل شده و نظام مهندسی ساختمانتبدیل به یک واحد صنفی شود، مانند اتحادیه‌ها که در امور غیرفنی و مهندسی فعال بودهو در ادامه نظام های مهندسی تبدیل به یک اتاق اجاره‌ای شود که در بهترین حالت یک نشریهداخلی داشته و اخبار ساختمان را به اطلاع اعضای خود برساند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه مبنای تدوین پیش نویس صنعتساختمان این است که ساختمان مانند یک کارخانه تولید لوازم خانگی است، گفت: در این حالتیک کارخانه‌دار با برند خود کالایی را تولید و برای چند سال آن را ضمانت می‌کند چونضامن بوده پس نیازی نیست که در فرآیند تولید تحت کنترل بیرونی قرار داشته باشد.برایناساس گفته‌اند یک شخصیتی تحت عنوان پیمانکار ساختمان را می‌سازد و آن را برای 10 سالتضمین می‌کند.

هاشمی ادامه داد: گفته می شود که وزارت راه و شهرسازی به تعداد محدودیجواز جدیدی تحت عنوان بازرسی می‌دهد که با هزینه بسیار کمی بازرسی‌هایی از روند اجرایپروژه به عمل آورده و در اختیار شهرداری قرار دهند.

بیکاری مهندسان دارای پروانه اشتغال با تدوین پیش نویس نظامات اداری

وی در پاسخ به این سوال که با تدوین پیش نویس نظامات اداری به نظر شماچه مقدار از پروانه‌های اشتغال فعلی شغل خود را از دست خواهند داد، تصریح کرد:100% مهندسان دارای پروانه اشتغال از مدار خدمات مهندسی فعلی خارج می شوند چون پروانه‌هایاشتغال در سیستم مورد نظر تعریف ندارند بلکه وزارت راه و شهرسازی افراد معدود و جدیدیرا مجددا برای بازرسی احراز صلاحیت می کند که کاری تجربه نشده و نامشخص است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، افزود: این پیش نویس نه تنها مغایر و مخالفبا هدف و تصور قانونگذار است بلکه پا را فراتر نهاده و به جای قانونگذار به خلق مفاهیمحقوقی و مکانیزم ساختاری جدید اقدام کرده که به نظر بنده آسیب‌های جدی به دنبال خواهدداشت.

هاشمی در پاسخ به این سوال کهگفته می‌شود علت تدوین پیش نویس مذکور این است که تیم مستقر در وزارت راه وشهرسازی حامل افکار فعالان اقتصادی بخش عمرانی‌اند و آن‌ها در حال هموار ساختن بستربرای فعالیت‌های آتی خود هستند، گفت: اینکه تصمیمات کلیدی وزارتخانه‌ توسط افرادی اخذمی‌شود که بعضا از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی این حوزه هستند به نوعی صحت داردولی به تنهایی نمی‌تواند این فکر را که در پی بسترسازی فعالیت‌های آتی خود هستند راتائید کند البته اتخاذ چنین تصمیم‌هایی این شبهه را قوت می‌بخشد.

حذف نظام مهندسی هیچ مزیتی ندارد

وی با بیان اینکه حذف نظام مهندسی هیچ مزیتی ندارد، افزود: فقط نظارت وکنترل فراروی سرمایه‌داران حوزه ساختمان و ضمانت اجرای استانداردهای فنی را کمرنگ می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه نظام مهندسی 6 انتخابات برگزارکرده و با داشتن رویه مشخص و مقررات دقیق مشکلاساسی در خصوص آن وجود نداشته است، تصریح کرد: این شبهه به وجود آمد که دیوان تحت فشاروزارتخانه راه و شهرسازی قرار گرفته که بنده خیلی تائید نمی‌کنم ولی همین عدم ورودجدی دیوان عدالت اداری، در توسعه رفتارهای اینچنینی وزارت راه و شهرسازی قطعا موثربوده است.

هاشمی ادامه داد: قطعا مجلس در تطبیق تصمیم دولت با قانون محکم خواهد ایستادولی اصلی‌ترین چالش وزارتخانه در حوزه نظام مهندسی این است که در حال حاضر کمیسیونعمران مجلس، حوزه نظام مهندسی را خوب می‌شناسد و با آن ارتباط مستقیم دارد. وزارت راهو شهرسازی تنها امیدش این است که نقش و ارتباط حوزه فنی و نظام مهندسی کشور در ارکانکمیسیون تخصصی عمران مجلس کمرنگ شود چون برای اولین بار ریاست کمیسیون عمران مجلس در3 سال اخیر به عهده یکی از مدیران و اعضای نظام مهندسی بوده و وزارت راه و شهرسازیدر حوزه نظام مهندسی با چالش مواجه بوده و در حوزه مهندسین احتیاط می‌کرد.

وی با بیان اینکه مهندسی کردن انتخابات اخیر نظام مهندسی نشانگر تصمیمبرخی بر حذف نظام مهندسی بود، گفت: نه تنها مشکلات نظام مهندسی در ارتقای مهندسی کشوراصلاح نخواهد شد بلکه برای حل مسئله به پاک کردن صورت مسئله پرداخته‌اند و این مغایربا سیاست‌های کلی نظام در اعتلای سطحی مهندسی و معماری و شهرسازی خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: بنده پیام‌های جدی به جامعهمهندسی کشور انتقال دادم ولی از آنجاکه اعضای جامعه مهندسی دغدغه جدی در این خصوص نداشتتوجه نکرد الان هم عرض می‌کنم وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد بعد از انتخابات مجلس کارنظام مهندسی ساختمان را یکسره کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در پاسخ به این سوال که چه استراتژی بایدمدنظر مهندسین قرار بگیرد، گفت: مهندسین باید به موضوع حساس بوده، این تصمیم را باجدیت بررسی، اعلام موضوع و پیگیری کنند.

وی ادامه داد: مهندسین باید در تمام استان‌ها در انتخابات مجلس ورود جدیکنند و از مهندسین عضو نظام حمایت کنند تا در مجلس دهم دارای وزن تخصصی موردنیاز باشند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: نظام مهندسی ساختمانتبدیل به یک سرمایه ملی شده و نباید آن را در ورود به مرحله بلوغ حذف کرد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - ساختمان - وزارت - شهرسازی - نماینده - ادامه - هاشمی - اینکه - مهندسین - تدوین - انتخابات - اداری - اعضای - تولید - می‌کند - عمران - نظامات - مقررات - کنترل - اشتغال - دارای - ندارد - فعالان - اقتصادی - مزیتی - فعالیت‌های - دیوان - کمیسیون - مسئله - موضوع - تخصصی - ارتباط - قانونگذار - تصمیم - کمرنگ - عنوان - اسلامی - مذکور - نظارت - شورای - بررسی - مغایر - قانون - پروانه‌های - ساختمانتبدیل - پروانه - تصریح - مهندسان - بازرسی - مانند - ضمانت - افزود -

نظر شما در مورد : پیش نویس مقررات نظام مهندسی مغایر قانون است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها