مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3661 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 05 اسفند 1394 -ساعت : 14:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن

محمدرضا اخوان عبداللهیان، مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان‌رضوی

چالش‌های پیش روی حرفه مهندسی

مازندشورا: امیدوارم به بهانه این روز گرامی جامعه مهندسی بتواند در مجموعه‌ای از اصول مانند اخلاق حرفه‌ای، رعایت قوانین و مقررات، اهتمام در اجرای قوانین برای ارتقای شان و منزلت جایگاه مهندسی، با یکدیگر هم قدم شود...

مازندشورا:از طرف دیگر مسئولان و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان هم در راستایتوسعه همه جانبه و فراهم کردن بستر خدمات مهندسی و امکان رقابت‌پذیری بیشتر و ظهوربهترین‌ها و شایسته‌ترین‌ها در عرصه خدمت رسانی مهندسی به مردم واقعا گام‌هایموثری را در سال ۹۵ بردارند.

اگر بخواهیم موضوع‌های حوزهمهندسی را براساس اولویت‌ها دسته‌بندیکنیم؛ جدا از بحث اخلاق حرفه‌ای، باید به شهرسازی، ریل پایه و سیستم یکپارچه حمل ونقل توجه داشته باشیم. این امر طبیعتا مهندسان شهرساز و ترافیک شهری را می‌طلبد.امید است در سال آینده جامعه مهندسی به سمتی پیش رود که به فناوری‌های نوین درصنعت ساختمان و معماری ایرانی -اسلامی توجه بیشتری نشان دهد زیرا جامعه بزرگمهندسی این ظرفیت را دارد تا چندشی را به صورت یکپارچه در کنار هم قرار دادهو از ترکیب آنها، روح تازه‌ای خلق کند.چنین خلاقیتی می‌تواند آسایش وامنیت مردم را دو چندان کندو در ارتقای جایگاه حقوق شهروندی موثر باشد.

از این موضوع که بگذریم این حرفه با چالش‌هایی نیز مواجه است. با توجهبه رشد روز افزون فارغ‌التحصیلان مهندسی، باید بستر مناسب برای فعالیت حرفه‌ای واشتغال‌زایی آنها فراهم شود. این امر میسر نمی‌شود مگر با همت و تلاش همه مسئولانمربوط ، به ویژه‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان. از سوی دیگر مهندسان ما نیز باید ازکار درحوزه‌های سخت نهراسند و در حوزهایی که نیاز به خدمات دارد، مانندجاده‌هایسرسخت و مترو‌که، مناطق بد آب وهوا و محروم و دورافتاده پیشگام باشند. به یادداشته‌باشیم که همیشه نمی‌توان در شهرها و مناطق خوش آب وهوا خدمت‌کرد. هرچندهستند مهندسانی که در این نقاط فعالیت می‌کنند، در حالی که از کمترین مزایاهم برخوردار نیستند.

موضوع آخر نیز به برخی از مشکلات جامعه مهندسان از سوی سازمان نظاممهندسی بر می‌گردد.ما باید یک سیستم یکپارچه مهندسی داشته باشیم، بایک نظام اداری مشخص که این چالش‌ها به حداقل برسد. اگر ما یک نظام یکپارچه وهماهنگ را در ابعاد مختلف برای مهندسان چه در بحث آموزش و چه در خدماتمهندسی نداشته باشیم نمی‌توانیم به اهداف عالی این حرفه دسترسی پیدا کنیم.بنابراین باید در قالب یک طرح منسجم و با کمک همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط ازجمله وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان، نظام جامعساخت و ساز را به سرانجامی رساند که در وهله اول مردم و سپس نظام مهندسی کشور باچالش کمتری روبرو شوند؛ به طوری‌که همه مردم از خدمات مهندسان زحمتکش کشور بهره‌مندشوند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهندسی - مهندسان - یکپارچه - ساختمان - شهرسازی - باشیم - خدمات - جامعه - مناطق - فعالیت - موضوع - سیستم - سازمان‌های - فراهم - حرفه‌ای -

نظر شما در مورد : چالش‌های پیش روی حرفه مهندسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها