تاریخ انتشار : سه شنبه 16 آبان 1396 - ساعت : 15:12

کد مطلب: 37205 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران

مازندشورا: یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است، گفت: نبود امنیت شغلی موجب لطمه به بازار کار می‌شود و ذهن کارگر را درگیر یافتن شغل جدید می‌کند.

مازندشورا:علی خدایی اظهار کرد:بخش عمده‌ای از شکایاتیکه در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف مطرح می‌شود مربوط به مطالبات معوق و اخراجکارگر است و عدم امنیت شغلی موجب شده تا رسیدن به خواسته بازگشت به کار ممکننشود.

وی ادامه داد: به دلیل نبود امنیت شغلی و نامساعد بودن وضعیت بازار، برخیاز کارفرمایان به اسم اتمام قرارداد کار، نیروهای خود را اخراج می‌کنند تا دیگرکلمه اخراج مطرح نشود.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: طبعا وقتی کارفرما نیروی کارشرا به جای اخراج به اسم اتمام قرارداد بیرون می‌کند کارگر هم نمی‌تواند برایبازگشت به کار شکایت کند و پس از آن ناچار می‌شود به دنبال بیمه بیکاری و حقوق وسنواتش باشد.

خدایی امنیت شغلی را مهمترین دغدغه کارگران دانست و گفت: در حال حاضر بیشاز ۹۵ درصد قراردادهای کارگران موقت است و نبود امنیت شغلیبه بازار کار وکارگر لطمه می‌زند چرا که عملا ذهن اودرگیر یافتن شغل جدید می‌شود.

او افزود: اگر کارگری که بیکار می‌شود خیالش آسوده باشد که حداقل‌هایزندگی او تامین است شاید دغدغه امنیت شغلی نداشته باشد ولی متاسفانه بخشی ازکارگران که از قشر ضعیف و محروم جامعه هستند از عهده تامین همان حداقل‌های زندگیهم بر نمی‌آیند.

این مقام مسئول کارگری خاطرنشان کرد: بازار کار از وضعیت مناسبی برخوردارنیست و باید مشکلات کارفرمایان را هم بپذیریم با این حال هستند کارفرمایانی که درشرایط موجود ایستادگی کرده و با وجود افزایش هزینه‌های تولید، نیروی کارشان را حفظمی‌کنند. کارفرمایان نباید از تمدید قرارداد به عنوان اهرمی برای بهره‌کشی بیشتراز نیروی کار استفاده کنند.


منبع : صما

برچسب ها : #امنیت #قرارداد #اخراج #نیروی #بازار #کارفرمایان #کارگران #دغدغه #کارگری #تامین #مهمترین #افزود #خدایی #وضعیت #اتمام

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران

*

*