مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3729 -تاریخ انتشار : سه شنبه 17 فروردین 1395 -ساعت : 14:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتقاد دبیر اجرایی نظام مهندسی از چمران:

اجرای قانون توسط شهرداری نیازی به تفاهم نامه ندارد

مازندشورا: دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور لغو تفاهم نامه شهرداری با سازمان نظام مهندسی برای ارجاع کار به مهندس ناظر را بی توجهی به قوانین دانست و تاکید کرد: متاسفانه قدرت‌های سیاسی هم از شهرداری حمایت می‌کند.

مازندشورا:علی فرج‌زاده‌ها ، با بیان اینکه ماده ۳۳ و ۳۴ قانون سازمان نظام مهندسی مصوبه دولت ومجلس است، اظهار داشت: متاسفانه برخی از همکاران ما که مسئولیت‌هایی‌ هم در حوزهشهرداری دارند را نسبت به قانون و آیین‌نامه‌ها و مباحث مقررات ملی ساختمان کهمصوبه مجلس و هیات وزیران است بی‌توجهند و از افرادی مانند آقای چمران تعجب می‌کنیمکه قانون را زیرپا می‌گذارد.

وی با بیان اینکه در استان تهران کار از ابتدا اشتباه بوده است، گفت:در استان تهران شهرداری با نادیده گرفتن قوانین برای اجرای آیین‌نامه‌ها و مقرراتملی ساختمان که تکلیف مجلس و دولت است تفاهم‌نامه منعقد می‌کند این در حالی است کهاجرای قانون نیازی به تفاهم‌نامه ندارد و اصل کار در تهران ایراد دارد.

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه مبحث دوم مقرراتملی نشات گرفته از ماده ۳۴ و ۳۳ مصوبه هیات دولت است ادامه داد: این قانون لازم‌الاجرااست و شهرداری این حق را ندارد که با لغو تفاهم‌نامه قانون را نادیده بگیرد.

فرج‌زاده‌ها گفت: شهرداری تهران سال‌هاست که در برابر اجرای قانونمقاومت می‌کند و متاسفانه مسئولان سیاسی کشور هم از شهرداری تهران حمایت می‌کنند واین در تمام ادوار برقرار بوده و تنها به این دوره هم مربوط نمی‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری از زمانی که آیین‌نامه اجرایی و مقررات ملیساختمان و مبحث دوم متولد شد با هر مدیریتی از قدرت خود استفاده کرد تا قانون رانادیده بگیرد و در مقطعی هم مسئولین مجبور شدند برای اجرای قانون که مصوبه مجلس ودولت است با شهرداری تفاهم نامه‌ای امضا کنند که سازمان نظام مهندسی، مهندس ناظربرای پروژه‌های ساخت و ساز تعیین کند.

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه از آقای چمرانبعید است که نسبت به قانون بی‌توجه باشد و بخواهد با نقض قانون صورت مسئله را پاککند گفت: اگر شهرداری مدعی است که سازمان نظام مهندسی استان تهران در انتخاب مهندسناظر تاخیر دارد این مشکل باید طبق قانون حل شود نه اینکه قانون کنار گذاشته شود.

فرج‌زاده‌ها ادامه داد: اگر مشکل صوری بودن نظارت‌ها و تاخیر در تعیینمهندس ناظر در پروژه‌ها وجود دارد نهادهایی مانند شورای شهر تهران، سازمان نظاممهندسی، وزارت راه و شهرسازی، استانداری می‌توانند بر اساس قانون این مشکل را رفعکنند. نه اینکه شهرداری بخواهد آیین‌نامه‌های اجرایی و قانون لازم‌الاجرا رانادیده بگیرد و با این بهانه که کار‌ها با تاخیر انجام می‌شود قانون حذف شود.

وی با بیان اینکه این بهانه‌ها برای هیچ‌کس قابل قبول نیست گفت: اگرسازمان نظام مهندسی استان تهران براساس ادعای شهرداری وظایف قانونی خود را بهدرستی انجام نمی‌دهد، راهکار آن باید از طریق قانون و استناد به قانون اتخاذ شودجایی که قانون اجرا نمی‌شود راهکار این نیست که قانون نقض شود.

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشوری اظهار داشت: وقتی مقررات ملیساختمان رعایت نشود یعنی ماده ۳۳ قانون را شهرداری نقض کرده است و این درست نیستکه شهرداری کیفیت ساخت و ساز را نادیده بگیرد.

وی تاکید کرد: شهرداری با لغو تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی مبنیبر ارجاع کار به مهندس ناظر قانون لازم‌الاجرا را زیرپا گذاشته است و باید مسئولیتو عواقب نقض قانون را هم بپذیرد.

فرج‌زاده‌ها با بیان اینکه تولد قانون نظام مهندسی بعد از زلزله ۶۹رودبار و منجیل و با تاکید مقام معظم رهبری بوده گفت: از سال ۷۶ به بعد که قانونسازمان نظام مهندسی اجرایی شد کیفیت ساخت و ساز ارتقا پیدا کرد و پرونده‌هایتخلفات ساخت و ساز در شورای انتظامی رو به کاهش است اما شهرداری مانع اجرای قانونیکه باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز در کشور می‌شود شده و باید از این پس عواقب کاهشکیفیت و تلفات جانی در حوادث طبیعی مانند زلزله را بپردازد.

وی تاکید کرد: در مورد مشابهی که در استان اصفهان رخ داد و شهرداریقانون ارجاع کار به مهندس ناظر را لغو کرد دیدیم که دیوان عدالت اداری با سیاستشهرداری مخالفت کرد و آن را مغایر قانون دانست.

فرج‌زاده‌ها با بیان اینکه بحث ارجاع کار ماده ۳۷ قانون است گفت:تغییر این رویه و اینکه شهرداری به جای سازمان نظام مهندسی، مهندس ناظر انتخاب کندباید با تغییر قانون انجام شود نه اینکه قانون نادیده گرفته شود البته یکبار فرصتاصلاح قانون را داشتیم که عده‌ای آن را به نادرستی از دست دادند.

دبیر اجرایی سازمان نظام مهندسی کشور گفت: مسئولان شهرداری اطلاعی از مواد قانونی ندارند بنابراین چطور می‌توانندمجری قانون در حوزه شهرسازی باشند.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قانون - شهرداری - مهندسی - اینکه - اجرایی - تهران - فرج‌زاده‌ها - استان - ساخت و ساز - اجرای - نادیده - مهندس - بگیرد - تفاهم‌نامه - تاخیر - ارجاع - تاکید - کیفیت - ادامه - مصوبه - ندارد - مانند - مقررات - لازم‌الاجرا - شهرسازی - شورای - گذاشته - قانونی - راهکار - زلزله - چمران - عواقب - تغییر - ملیساختمان - مقرراتملی - می‌کند - اظهار - متاسفانه - ساختمان - زیرپا - گرفته - تفاهم - رانادیده - نیازی - آیین‌نامه‌ها - نمی‌شود - مسئولان - بخواهد -

نظر شما در مورد : اجرای قانون توسط شهرداری نیازی به تفاهم نامه ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها