مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3749 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 اردیبهشت 1395 -ساعت : 10:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهردار یزد خواستار شد:

گسترش نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان بر ساختمان های دولتی و اداری

مازندشورا: در نشست مشترک رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان با شهردار یزد آخرین تحولات ساخت و ساز در استان یزد مورد بررسی قرار گرفت.

مازندشورا:به گزارش صما به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسیساختمان استان یزد، در این نشست که در سالن کنفرانس سازمان برگزار شد؛ علی رضا فرشیدرئیس سازمان، همکاری شهرداری یزد را با این نهاد فنی مهندسی با ابراز امیدواری و خوبتوصیف کردن این همکاری ها گفت: برخورد قاطع کمیسیون ماده صد شهرداری با متخلفانساختمانی، تلاش برخی مالکان برای گریز از مقررات و ضوابط را به حداقل رساند.

به گفته رئیس سازمان مشاهده اجرای عملیات ساختمانی پروژههای بزرگی در مرکز استان که ناظر مشخصی ندارد در شأن شهر فرهنگ و دارالعباده یزدنیست.

در این نشست شهردار یزد حضور افراد شایسته در هیئت مدیرهسازمان را که اشراف خوبی از نظر علمی و تخصصی و تجربه بر مسائل ساخت و ساز وقوانین مربوط دارند؛ فرصت مغتنمی برای استان یزد توصیفکرد و گفت: یزددومین مرکز استان در سطح کشور از نظر ارزانی قیمت زمین است و به همین لحاظ توجهچندانی از سوی مالکان به کیفیت ساخت و ساز و افزایش عمر مفید ساختمان ها صورت نمیگیرد. وی گفت: در برخی محله های یزدساختمان ها آنچنان غیرمقاوم است که با ارتعاش غلطک ویبره برای آسفالت، دیوارها ترکبرمی دارند و ما در مقابل اعتراضات مردم ناچاریم بدون انجام ویبره آسفالت کنیم.

وی با انتقاد از روند تصرف اراضی دولتی و تخریب باغ ها درشهر یزد گفت: در این شهر 13 هزار هکتاری، شهرداری تعداد محدودی درحد انگشتان استمامور اجرائیات دارد و نمی توان تمام خلاف های ساختمانی را کنترل کرد. شهردارهمچنین با اظهار اینکه عملکرد کمیسیون ماده صد تا به حال پیشگیرانه نبوده است ازتفاوت فاحش آراء شعب مختلف این کمیسیون در مورد تخلفات مشابه سخن گفت.

عظیمی زاده شهردار یزد نیز در این نشست برای نخستین باراعلام کرد که با مصوبه شورای اسلامی شهر یزد در سال جاری صدور پروانه برای ساختمانهای ویلایی تا 400 متر مربع بنا از پرداخت کلیه عوارض شهرداری معاف است. وی دلیلاین تصمیم را ایجاد فرهنگ قانون مداری در جامعه و تشویق مالکان به دریافت پروانهساختمانی عنوان کرد. وی در عین حال خاطرنشان کرد: در مورد پروژه های بزرگ ساختمانیقرار است برای هر طبقه خلاف، معادل ارزش کل آن طبقه جریمه وضع شود.

وی با تاکید بر تعامل بسیار خوب شهرداری و سازمان نظاممهندسی ساختمان به موضوع اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اشاره کرد و گفت: حتیاگر بر اساس متن فعلی اصلاحیه، کار نظارت را به شهرداری هم بسپارند؛ ما آمادگیداریم؛ این ماموریت مهم را با توجه به تجربیات ارزشمند سازمان و اعضای فرهیخته آناز طریق برون سپاری به سازمان نظام مهندسی ساختمان واگذار کنیم.

شهردار یزد با انتقاد از عملکرد ضعیف کمیته چهارنفره دراستان یزد گفت: در جهت فعال سازی این کمیته باید دبیر آن مشخص و در مرحله نخست بادعوت از فرمانداران و شهرداران، مسائل مهم ساخت و ساز طرح و بررسی شود.

شهردار یزد با تمجید از نحوه نظارت سازمان نظام مهندسیساختمان بر ساختمان های بخش خصوصی و شهرک های صنعتی، خواستار تعمیم و گسترش ایننظارت ها بر ساختمان های دولتی و اداری شد. شهردار در پایان ضرورت اتخاذ تمهیداتیبرای تقویت نظارت بر تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان ها به ویژه آسانسور را یادآورشد.

گزارش روابط عمومی سازمان حاکی است در این جلسه پیش ازسخنان شهردار، جواهری نایب رئیس اول سازمان با اشاره به همکاری مشترک سازمان وشهرداری در تحقق اهداف مشترکی مانند جلوگیری از احداث ساختمان های با مصالح بنایی،ترویج ساختمان های اسکلتی و اجرای طرح های سبک سازی اظهار داشت: در یزد هر زمانهمکاری و همفکری بین دستگاه های مرتبط با ساخت و ساز تقویت شد؛ توفیق بیشتری حاصلشد.

وی همچنین درباره ضرورت انجام نظارت بیشتر بر ساختمان ها ازطریق راه اندازی سیستم ناظر مقیم در پروژه های ساختمانی متوسط به بالا به تفصیلسخن گفت و بر همین اساس پیشنهاد داد یک همایش ملی برای تبیین چگونگی اجرایی وعملیاتی نمودن " ناظر مقیم" در استان یزد با مشارکت شهرداری یزد و دیگرنهادهای مرتبط برگزار شود و مورد تصویب هیئت مدیره و شهردار یزد قرار گرفت.

اسدی نایب رئیس دوم سازمان و مهندس شاه حسینی دبیر هیئتمدیره نیز در سخنان خود بر اهیمت رعایت مقررات ملی ساختمان، زمینه سازی استفادهبهینه از انرژی در ساختمان همراه با توجه به این مهم در گزارش های نظارت و جلوگیریاز دو نقشه ای شدن ساختمان ها تاکید کردند.

آقایان مهندس زینیخزانه دار و مهندس شفیع نادری عضو هیئت مدیره نیز با اشاره به عواقب ساخت و سازهایغیرقانونی خواستار استفاده از عنوان " جرم" به جای " تخلفساختمانی" و نیز روان تر سازی ارتباط بین سازمان و شهرداری در روند صدورپروانه ساختمانی شدند.

در پایان جلسه آقایمهندس فرشید ضمن ابراز خرسندی از سخنان مستدل و دقیق شهردار،ابراز امیدواری کرد در سال جدید ساخت و سازها هرچه بیشتر برمبنای قانون و ضوابط وآیین نامه ها صورت گیرد. وی همچنین خواستار تشکیل کارگروه مشترکی برای تقویت ابعادنظارت بر ساختمان ها شد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - شهردار - شهرداری - ساخت و ساز - نظارت - استان - ساختمانی - خواستار - مالکان - ابراز - مقررات - تقویت - اشاره - مهندسی - کمیسیون - مهندس - همکاری - گزارش - دولتی - پایان - پروژه - کمیته - تاکید - ضرورت - مرتبط - بیشتر - مدیره - عنوان - همچنین - مشترکی - سخنان - آسفالت - امیدواری - ضوابط - اجرای - برگزار - مهندسیساختمان - روابط - عمومی - گسترش - فرهنگ - اظهار - عملکرد - انتقاد - اداری - مسائل - ویبره - قانون -

نظر شما در مورد : گسترش نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان بر ساختمان های دولتی و اداری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها