مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 37492 -تاریخ انتشار : شنبه 20 آبان 1396 -ساعت : 16:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مخالفت روستائیان ، خوان هفتم فاضلاب شهری رامسر

مخالفت روستائیان ، خوان هفتم فاضلاب شهری رامسر

مازندشورا: جمعی از اهالی چند روستای رامسر روز شنبه با تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان نسبت به اجرایی شدن طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری در حوالی روستاهایشان اعتراض کرده و خواستار اجرا نشدن این طرح شدند .

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری رامسر از سال 92 کلید خورد ولی تاکنون پیشرفتی نداشته است .
جمعی از اهالی روستاهای طالش محله ، شاه منصور محله فتوک و توبن بخش مرکزی رامسر صبح امروز با در دست داشتن پلاکارد های مختلف خطاب به فرماندار ، نماینده مردم شهرستان و دیگر مسئولان خواستار جلوگیری از ساخت این تصیفه خانه فاضلاب شهری شدند.
نکته جالب در این تجمع حضور کودکان و زنان بوده است.
تجمع کنندگان مدعی شدند که اجرای طرح فاضلاب شهری در این منطقه باعث بروز برخی مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان این منطقه می شود.
مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر روز شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت :‌ از سال 92 کار مطالعاتی برای احداث این تصیفه خانه در چندین نقطه از سطح شهرستان صورت گرفت و در نتیجه حوالی روستای طالش محله که از نظر زیست محیطی و بهداشتی نیز مشکل خاصی برای منطقه به وجود نخواهد آمد ، مشخص شد.
محمد صالح وهابی افزود :‌ خوشبختانه یکی از علت های تعلل اجرای این طرح نیز توجه به خواسته های مردم و احترام به دیدگاه ها و پیشنهادهای آنان بوده است.
وی اظهار داشت : هم اینک تمامی مجوزهای لازم زیست محیطی ، بهداشتی و کشاورزی برای اجرای طرح در مکان مورد نظر دریافت شده است و ساخت این تصفیه خانه مشکلی برای اهالی روستای طالش محله و روستاهای همجوار آن ایجاد نخواهد کرد.
مدیر شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر گفت : اعتبار لازم برای اجرای این طرح از منابع بانک توسعه اسلامی مصوب شده است و همراهی و همکاری مردم می تواند به فرآیند ساخت این تصفیه خانه کمک کند.
وهابی با اظهار نگرانی از تشکیل حدود 300 پرونده زیست محیطی ناشی از سرریز فاضلاب شهری به داخل رودخانه های منتهی به دریای خزر در این شهرستان ، برای حل این معضل خواستار همکاری همه شهروندان و روستائیان برای رفع این معضل زیست محیطی و بهداشتی در این شهرستان گردشگرپذیر شد.
به گزارش ایرنا ، ‌سرریز شدن فاضلاب در نهرها و رودخانه های منتهی به دریا و به دنبال آن ایجاد بوی تعفن فاضلاب در سطح شهرها از مهمترین چالش ساکنان و گردشگران شهرهای ساحلی استان مازندران است.
اغلب شهرهای مازندران به گفته مسئولان و دست اندرکاران ذیربط به خاطر قرار گرفتن در مجاورت دریا و درپی آن بالا بودن آب های زیرزمینی با نفوذ ناپذیری خاک روبرو هستند و همین عامل دفع بهداشتی فاضلاب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.
مساله مهم تر آن است که عمده رودخانه های مهم استان مازندران نیز به علت عبور از داخل شهرهای ساحلی به تخلیه گاه فاضلاب این شهرها تبدیل شده است و این اتفاق فاجعه بار علاوه بر پیدایش مشکلات حاد زیست محیطی ، اکوسیستم دریای خزر را نیز به مخاطره انداخته است.
طبق آمار منابع رسمی اکنون سالانه 400 میلیون متر مکعب انواع آلاینده ها در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه و بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
با توجه به سلامت مردم ، اهمیت دریای خزر به عنون بزرگ ترین دریاچه جهان و حفظ اکوسیستم آن و همچنین ضرورت حفظ سفره های زیرمینی طرح جمع آوری فاضلاب های شهری از سال 1385در دستور کار دولت نهم قرار گرفت اما با وجود وعده های داده شده که بنا بود تا پایان دولت های نهم و دهم این طرح در تمامی شهرهای استان مازندران عملیاتی و به بهره برداری برسد متاسفانه چنین نشد.
بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون کمتر از 20 درصد فاضلاب شهری این استان جمع آوری و بقیه رها می شود.
میانیگن تولید سالانه فاضلاب شهری مازندران 120 میلیون متر مکعب است که تنها 19 میلیون متر مکعب آن برابر با 16 درصد وارد کانال های فاضلاب شهری می شود ، 53 میلیون متر مکعب برابر با 44 درصد فاضلاب شهری وارد سفره های زیر زمینی و 48 میلیون متر مکعب برابر با 40 درصد نیز وارد آب های سطحی ،رودخانه ها و دریا می شود.
بر اساس آمارهای رسمی یک میلیون و 800 هزار نفر از جمعیت حدود سه میلیون و 200 هزار نفری مازندران در شهرها ساکن هستند.
دستکم 20 هزار مشترک زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب شهری شهرستان 75 هزار نفری رامسر در غرب مازندران قرار دارند.
خبرنگار :‌مهراب زکی پور کینجی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7078/1602/1654

اقتصاد

فاضلاب شهري

رامسر

تجمع


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فاضلاب - مازندران - میلیون - رامسر - محیطی - اجرای - شهرستان - بهداشتی - رودخانه - شهرهای - دریای - تصفیه - استان - شهرها - منطقه - خبرنگار - برابر - ایرنا - آمارهای - منتهی - ساحلی - مستقیم - سالانه - اکوسیستم - تولید - اکنون - وهابی - خواستار - تصیفه - مشکلات - مسئولان - روستاهای - گزارش - اهالی - ساکنان - روستای - ایجاد - منابع - تمامی - اظهار - نخواهد - روستائیان - همکاری -

نظر شما در مورد : مخالفت روستائیان ، خوان هفتم فاضلاب شهری رامسر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*