مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3752 -تاریخ انتشار : یکشنبه 05 اردیبهشت 1395 -ساعت : 15:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن

عضو هیات رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور:

نگاه اقتصادی و غیر مسئولانه، معماری را از جایگاه شایسته منحرف کرده است

مازندشورا: عضو هیات رئیسه شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: نگاه اقتصادی و غیر مسئولانه به معماری شرایط امروز معماری کشور را منحرف کرده است.

مازندشورا:منصور بهادری رئیس نظاممهندسی ساختمان استان ایلام در همایش ملی «معماری، نظام مهندسی و افق های پیش رو»به جایگاه هنر معماری در تاریخ کشور اشاره کرد و اظهار داشت: جایگاه اصلیمعماری در گذشته این سرزمین به خوبی مشهود و هویدا است که ردپای آن را می توان درخشت های جاندار چغازنبیل، ستون های استوار تخت جمشید، کاربندی های چشم نوازمسجد جامع اصفهان، تزئینات فیروزه ای فام مسجد جامع یزد، فنون مهندسی تحسینبرانگیز گنبد سلطانیه زنجان و باغ های بهشت وار فلات مرکزی ایران دید.

وی در ادامهبا طرح این سوال که" چرا این جایگاه در روزگار ما دست نیافتنیاست؟"گفت: شرایط کنونیمعماری ایران در نگاه اقتصادی و غیر مسئولانه به معماری منحرف شده واگر امروزه معماری ما در جایگاهی که شایسته آن است قرار ندارد،علت در این موضوع است.

دبیر اجرایی اجلاس نوزدهم نظام مهندسی افزود: "عشق" که کلیدواژه خلق و آفرینش تمامیهنرها است در معماری روزگار ما در اثر نگاه اقتصادی و غیرمسئولانه به چشمنمی خورد.مهرازان این سرزمین که نه تنها معماری، بلکه کل آفاق را محل تجلی خداوندمی دانستند امکان نداشت بدون وضو دست به خشت برده و معماری کنند و عشق در حکم همانفوت کوزه گری معروف به خشت و سنگ بی جان آنها، روح داده و به همین علت شاهکار میآفریدند و در عین تواضع حاصل کار خود را نوعی عبادت و اظهار بندگی قلمداد میکردند.

همچنین رئیس نظام مهندسی استان ایلام در پایان راه حل مشکلات معماریامروز کشور را در عشق و دلسوزی دانست و افزود: از عارف قزوینی است که می فرماید(ناله ای که ناید ز نای دل اثر ندارد) معماری ما زمانی به جایگاه رفیع گذشته خوددست خواهد یافت که اندیشه ما بر مبنای عشق و دلسوزی قرار گیرد؛ عشق به معماری، عشقبه سایر انسان هایی که قرار است در ساخته های ما سکونت کنند، عشق به طبیعتی که بنااست بدون آسیب رساندن به آن ساخت و ساز کنیم، عشق به نسل های آینده ای که از آب وخاک و هوای امروز ما سهمی خواهند داشت و عشق به خودمان؛ بله، عشق به خودمان که درطول روزبیش از نیمی از زمان خود را در زیر فضاهای معماری شده سپری می کنیم وصدالبته عشق به خداوند که یگانه خالق و آفریدگار عالم اوست و در ما صفت مقدسخالقیت را به امانت گذاشته است.

بهادری در پایان تاکید کرد: امیدوارم معماران ایران اسلامی امروزمانامانت دار صفت خالقیت خود باشند و این صفت قدسی را با هیچ متر و معیار اقتصادیمعاوضه نکنند و نسنجند. از خداوند متعال برای این تصمیم مقدس، طلب فیض وعنایت دارم.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری - مهندسی - جایگاه - اقتصادی - ندارد - روزگار - سرزمین - افزود - پایان - دلسوزی - گذشته - خداوند - استان - شایسته - مسئولانه - ساختمان - منحرف - بهادری - ایلام - مرکزی - اظهار -

نظر شما در مورد : نگاه اقتصادی و غیر مسئولانه، معماری را از جایگاه شایسته منحرف کرده است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها