تاریخ انتشار : شنبه 20 آبان 1396 - ساعت : 20:38

کد مطلب: 37547 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پیشنهاد شست وشو بجای هرس درختان کنوکارپوس

مازندشورا: شهردارآنلاین: معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: پیشنهاد ما شست و شوی سنگین درختان کنوکارپوس به جای هرس آنهاست، در صورتی که گرده افشانی و تولید گاز از این درخت همزمان با بارش قطرات آب صورت گیرد خطری شهروندان را تهدید نمی کند.

مازندشورا:علیرضا عالیپور با اشاره به اینکه شست و شوی سنگین درختان مثل بارش باران است افزود: اگرچه ما با قاطعیت معتقدیم که درختان کنوکارپوس ارتباطی با بحران های تنفسی ندارند اما کارشناسان انتشار گرده از اندام گلدار این درختان را عامل مشکلات تنفسی می دانند. 
وی افزود: اندام گلدار گیاه کنوکارپوس پوسته بسیار سنگینی دارد و با بارش باران باز نمی شود ضمن آنکه در صورت شکاف برداشتن این غلاف گرده بسیار کمی از آن خارج می شود.
عالیپور با بیان اینکه در راستای تبعیت از مصوبات مدیریت بحران و شورای سلامت و بهداشت استان پیشنهاد شست و شوی درختان را دادیم، گفت: یکی از مهم ترین مزیت های این روش جلوگیری از قلع و قمع بی رویه درختان است.
عالیپور تصریح کرد: از سویی دیگر نیز شست وشو باعث تنفس بهتر درختان شده و بر روی رشد آنها تاثیر بهتری خواهد داشت.
وی ادامه داد: اداره برق در راستای منافع خود درختان کنوکارپوس را به گونه ای هرس می کند که تا دو سال آینده با خطوط برق تداخل نداشته باشد. از سویی دیگر برخی از اعضای شورای شهر به عوامل هرس کار شهرداری دستور قلع و قمع می دهند از همین رو مدیریت هرس این درختان از دست شهرداری خارج شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: عملیات سنگین و پرفشار هرس درختان در این بازه زمانی سبب شده که کارکنان شهرداری از سایر وظایف خود باز بمانند. 
وی افزود: درحال حاضر در دوره کشت گیاهان متناسب با فصل هستیم و یکی از مهم ترین برنامه های شهرداری باز پیرایی چهره شهر با استفاده از نهال های متناسب شهر است اما با مصوبات شورای سلامت و بهداشت و مدیریت بحران همه کارکنان درگیر هرس شده اند.
وی اظهار کرد: تاکنون بالغ بر 220هزار درخت کنوکارپوس توسط عوامل شهرداری و اداره برق هرس شده است که حدودا 70درصد درختان کنوکارپوس را شامل می شود.
بروز مشکلات تنفسی خوزستانی ها همزمان با اولین بارندگی پاییزی از سال 92 آغاز شد به طوری که تنگی نفس صدها نفر را راهی بیمارستان کرد و پس از آن این پدیده در سالهای بعد نیز تکرار شد.
کمیته های مسئول بررسی این پدیده 18 مورد را به عنوان عوامل تنگی نفس مطرح و در نهایت چهار عامل شامل آلودگی مشعلهای نفتی ، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن لاستیک و زباله و گرده افشانی گیاهان به عنوان عوامل اصلی تنگی نفس پس از اولین بارندگی پاییزی در خوزستان معرفی شدند. 
کارشناسان اداره کل محیط زیست معتقدند عامل اصلی بحران های تنفسی در زمان نخستین بارش پاییزی گرده افشانی درختان کنوکارپوس هستند اما مسئولان شهرداری این امر را رد می کنند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #درختان #کنوکارپوس #شهرداری #بحران #عوامل #تنفسی #شورای #اداره #پاییزی #مدیریت #افزود #عالیپور #اولین #متناسب #گیاهان #کارکنان #افشانی #بارندگی #عنوان #پدیده #اینکه #سوزاندن #سنگین #راستای #بسیار #مشکلات #گلدار #مصوبات #پیشنهاد #باران #بهداشت #سلامت #اندام

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پیشنهاد شست وشو بجای هرس درختان کنوکارپوس

*

*