مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 37829 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 -ساعت : 15:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مرگ دومین فک خزری در پره صیادان مازندرانی

مرگ دومین فک خزری در پره صیادان مازندرانی

مازندشورا: تور صیادان مازندرانی در یک هفته اخیر دومین قلاده فک خزری ، تنها پستاندار دریای خزر را به کام مرگ کشاند.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، هفته پیش هم یک قلاده فک خزری به خاطر گیر کردن در تور ماهیگیران مازندرانی در ساحل سرخرود در غرب استان تلف شد.
روابط عمومی محیط زیست مازندران روز دوشنبه اعلام کرد که لاشه دومین فک خزری امروز در ساحل تالاب بین المللی میانکاله در شرق این استان پیدا شده است .
پارسال هم صیادان مازندرانی در همین منطقه یک قلاده فک خزری را که داخل تور ماهیگیری گیر کرده بود با کمک نیروهای گارد حفاظت محیط زیست منطقه رها کرده و به درمانگاه ویژه این آبزی در آشوراده فرستاده بودند.
فُک خزری که نام علمی آن ' پوسا کاسپیکا Pusa caspica ' است ، از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند.
این گونه تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود و به دلیل صید بی‌رویه و به‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.
** ناآگاهی صیادان ، علت مهم تلفات فک خزری
مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی ' لنی هارد ' استان گلستان به خبرنگار ایرنا گفت که آشنا نبودن صیادان مازندرانی و گیلانی با وضعیت زیستگاهی فک خزری سبب می شود تا هر ساله چند قلاده از این آبزی کمیاب در این استان ها تلف شود.
امیر صیاد شیرازی افزود : دوره طلایی برای زنده ماندن فک خزری پس از گرفتار شدن در تور ماهیگیری حدود 20 دقیقه است و صیادان باید در این مدت از گرفتار شدن فک خزری در تور آگاهی یافته و حیوان را رها کنند.
وی گفت : به نظر می رسد صیادان این دو استان خیلی دیر به تورهایی که در آب های ساحلی پهن کردند ، سرکشی می کنند و به همین دلیل با جسد فک مواجه می شوند.
شیرازی افزود : همه ساله تعدادی فک خزری در تور صیادان مازندرانی و گیلانی کشته می شوند و این روند در استان گلستان به دلیل آشنا بودن صیادان با دوره طلایی زنده ماندن فک در تور ماهیگیری به صفر رسیده است.
بر اساس آمار کمتر از یکصد هزار قلاده فک خزری در دریای خزر باقی مانده است .
فک خزری به‌طور میانگین یک و نیم متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.
فک‌ها جانورانی با ارزش‌ هستند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می‌آورند و نابودی آن‌ها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد.
فک‌ها در تابستان ، بهار و پائیز بیشتر در آب‌های ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می‌کنند.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654

اجتماعي

فك خزري

محيط زيست

تورماهيگيري


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : صیادان - استان - دریای - مازندرانی - قلاده - خبرنگار - ماهیگیری - طلایی - افزود - فلاحتی - ماندن - شیرازی - گرفتار - فک‌ها - زندگی - منطقه - ایرنا - کمیاب - دومین - گلستان - گیلانی -

نظر شما در مورد : مرگ دومین فک خزری در پره صیادان مازندرانی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*