مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3783 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 06 خرداد 1395 -ساعت : 12:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در نهمین جلسه دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمان دکتر شکرچی زاده مطرح شد:

ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان(صرفه‌جویی در مصرف انرژی)

مازندشورا: نهمین جلسه دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمان در آستانه روز جهانی محیط‌زیست با حضور نمایندگان شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان و هشت استان کشور دیروز به میزبانی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مهمان ویژه این نشست بود.

مازندشورا:این جلسه با حضور نمایندگانی از استان‌های تهران، اصفهان، خراسان شمالی،کردستان، مرکزی، گیلان، مازندران، البرز و چهارمحال و بختیاری برگزار شد،

صرفه‌جویی در مصرف انرژی مسئله بسیار مهمی

دکتر حیدر جهان‌بخش دبیر کمیسیون انرژی و محیط‌زیست سازمان نظام‌مهندسیساختمان استان تهران در گفتگوی اختصاصی با صما در مورد اهداف و برنامه‌های نشستنهم گفت: استحضاردارید که در واپسین ماه‌های دوره پنجم شورای مرکزی برنامه راهبردی شورای مرکزی تنظیمشد که بعد از تغییر ریاست شورای و انتخاب و انتصاب دکتر ترکان این برنامه به‌عنوان خط مشی برنامه نظام‌مهندسیکشور اصلاح و در 17 بند ابلاغ شد .

وی افزود: این 17 بند بین 8 دبیرخانهاستان‌ها ،شامل استان تهران، اصفهان(به‌عنواندبیرخانه مرکزی الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمان)، خراسان شمالی، کردستان، مرکزی،گیلان، مازندران، البرز و چهارمحال و بختیاری، تقسیم‌بندی شده و مقرر شد هراستان متولییک یا چند محور خط مشی تعیین‌شده شورای مرکزی شود.

جهانبخش در ادامه تصریح کرد : پیرو همین موضوع تاکنون 8جلسه در طی 10 ماه سال 1394 برگزار کرد و بهدلیل تلاقی جلسه نهم با جریانات انتخابات و تغییر و تحول دوره هفتم نشست جلسه نهمدر ابتدای سال 95 به همت سازمان نظام‌مهندسیساختمان استان تهران برگزار شد.

عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران افزود: با توجهبه چالش‌های موجود در کشور، ضرورت دارد تا دو موضوع بسیار مهم شامل ارتقای کیفیت ساختمانو کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز در سطح ملی در مرکز توجه قرار گیرد و در این راستا صرفه‌جوییدر مصرف انرژی مسئله بسیار مهمی است که بیش‌ازپیش نیازمند توجه و بازنگری است.

وی دراین‌باره تصریح کرد: در تمام دنیا توجه به تأمین منابع و فیزیکیساختمان و بهره‌برداری از انرژی‌های مصرفی ساختمان از اهمیت بالایی برخورداراست

تفکر سیستمی را از ضروریات مدیریت کارآمد

به گزارش صما و به نقل از روابط عمومی نظام‌مهندسی تهران مهندس حبیب‌اللهبی‌طرف رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران نیز ضمن ابراز امیدواری از دستیابیبه نتایج و تصمیم‌های مفید و قابل‌استفاده در صنعت ساختمان از این گردهمایی اظهار کرد:دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمان به مدیریت استان اصفهان تاکنون جلساتبسیار خوبی برگزار کرده و نتایج مثبتی از این جلسات استخراج‌شده است که جدیت و پیگیریاین استان قابل‌ستایش است. همچنین تلاش‌ها و پیگیری‌های شورای مرکزی دوره ششم در اینزمینه از طریق تدوین خط‌مشی‌های نظام‌مهندسی و برنامه‌های عملیاتی مرتبط با هر یک ازآن‌ها قابل تقدیر است.

وی وجود تفکر سیستمی را از ضروریات مدیریت کارآمد ذکر کرد و افزود: امروزسازمان‌هایی موفق هستند که مدیران آن‌ها مجهز به تفکر سیستمی باشند و فعالیت‌ها رادر درون یک مجموعه و سیستم مورد ارزیابی، برنامه‌ریزی و اجرا قرار دهند. در توسعه پایدارنیز که نگاه سیستمی به سیستم‌ها دارد، ایجاد سازگاری بین اجزا در مجموعه‌ای بسیار وسیعقابل مدیریت خواهد بود.

بی‌طرف در بخش دیگری از سخنان خود، الزامات زیست‌محیطی را یکی از پیوندهایمهم هر واحد با مجموعه خود عنوان کرد و گفت: اگر این پیوند به‌خوبی برقرار شود، سیستممی‌تواند فعالیت‌های خود را به نحو مطلوبی مدیریت کند و اگر مورد اغفال واقع شود مشکلاتو صدمات فراوانی در پی خواهد داشت. سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به‌عنوان متولد ساخت‌وسازدر شهرها باید این موضوع را به‌خوبی موردتوجه قرار دهد و ساختمان را به‌عنوان یک واحدمجزا از مجموعه شهری موردبررسی قرار ندهد. در این راستا مهندسان نیز برای تولید ساختمان‌هایباکیفیت باید این دیدگاه را در فعالیت‌های مهندسی خود اعم از طراحی، اجرا و نظارت مدنظرقرار دهند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در پایان گفت: پیشنهاد می‌شوددو مبحث مهم تدوین منشور اخلاقی مهندسان ساختمان به‌منظور پاسداشت توسعه پایدار و حفظمحیط‌زیست و تدوین منشور اخلاقی مهندسان طراح، ناظر، بازرس و پیمانکار در صرفه‌جوییمصرف انرژی به‌عنوان محورهای جدید در جلسات دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمانموردبررسی و توجه قرار گیرد.

در ادامه این جلسه، دکتر محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکنو شهرسازی، ورود نظام‌مهندسی ساختمان به بحث الزامات زیست‌محیطی تولید ساختمان را اقدامیمبارک توصیف کرد و گفت: اسناد بالادستی محکمی درزمینهٔ محیط‌زیست در کشور وجود دارداما در مرحله عملیاتی موفق عمل‌نکرده‌ایم و لازم است بسیار جدی به این موضوع بپردازیم.

وی افزود: بی‌توجهی به محیط‌زیست در همه بخش‌های تولیدی و صنعتی کشور دیدهمی‌شود که در بخش ساخت‌وساز در سطح وسیعی در زمینه‌هایی همچون برداشت از منابع، تولیدمصالح ساختمانی، اجرا، بهره‌برداری، تخریب و نوسازی و ... شاهد این بی‌توجهی هستیم.

شکرچی‌زاده از آمادگی مرکز تحقیقات راه، مسکن و ساختمان درزمینهٔ همکاریبا سازمان نظام‌مهندسی در مبحث الزامات زیست‌محیطی، خبر داد و تصریح کرد: مرکز تحقیقاتهم به لحاظ ساختاری و هم اسناد و قوانین حاکمیتی امکانات لازم برای هرگونه همکاری بامتولیان ساخت‌وساز کشور را دارد و امیدواریم با هم‌افزایی مناسب بتوانیم به اهداف ترسیم‌شدهدست‌یابیم و آسیب‌های موجود در صنعت ساختمان ازجمله شیوه‌های ناکارآمد ساختمان، حمل‌ونقل،تغییر اقلیم، شدت مصرف انرژی و ... را برطرف کنیم.

وی در پایان به بیان برخی فعالیت‌های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازیدر حوزه مرتبط باانرژی پرداخت و گفت: تهیه ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان(صرفه‌جوییدر مصرف انرژی) در دست انجام است و امیدواریم تا پایان امسال در اختیار مهندسان و جامعهمهندسی قرار گیرد.

ساختمان‌ها گواهی سبز می‌گیرند

احمدرضا طاهری مسئول دبیرخانه الزامات زیست‌محیطی در تولید ساختمان درگفتگوی اختصاصی با صمادر مورد اهداف و برنامه‌هایزیست‌محیطی این نشست گفت: در هشت جلسهپیشین دبیرخانه الزامات تولید و بهره‌برداری ساختمان، مباحثی در مورد 8محور بهره‌برداری، نگهداری و تولید ساختمان و مباحثی کهمستقیم زیست‌محیطی بررسی شد.

این مسئول افزود: در حال حاضر پیروی جلسات مکرر، دبیر خانه توانست بهجمع بندی مبنی بر تهیه گواهی سبز ساختمان برسد .

وی در مورد این گواهی تصریح کرد: بر مبنای این گواهی‌نامه ساختمان‌هایبرتر نسبت به ساختمان‌های دیگر مشخص‌شده و ارزش‌گذاری می‌شود.

طاهری در مورد روند بررسی هشت محور در طی ماه‌های گذشته نیز اظهار داشت : روند هشت محور پیشین که شامل بهره‌وری آب ،بهره‌وری وبهره‌گیری از انرژی‌های تجدید پذیر ،طراحی و نوآوری خلاقانه ،توسعه محلات پایدار،بحث بازیافت انرژی در جلسه نهم به صورت پیش‌نویسیدر قالب چک‌لیست الزامات زیست‌محیطی، تهیه شد.

وی بابیان این مطلب قرار شده این چک‌لیست نهایی شده و به شورای مرکزیارائه شود افزود: بعد از تائید مقررشده است این چک‌لیست به‌عنوان پیوستی در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان قرار بگیرید .

طاهری در خاتمه اظهار داشت :به‌جز این مورد مقرر شدگواهی‌نامه‌ای تحتعنوان گواهی‌نامه سبز ساختمان به‌عنوان یکی از برگه‌های شناسنامه فنی و ملکی کهشامل ردهانرژی رده دایات زیست‌محیطی و 2CO ساختمان مشخص کند درج شود

در ادامه این نشست دکتر مهدی روانشاد نیا عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسیساختمان استان تهران به ارائه مقاله‌ای تحت عنوان "پایداری در چرخه عمر صنعت ساختمان"پرداخت.

در بخش پایانی این گردهمایی، نمایندگان استان‌ها گزارش عملکرد سازمان نظام‌مهندسیساختمان استان مربوطه درزمینهٔ الزامات زیست‌محیطی را ارائه کردند و مقرر شد که بیانیهپایانی نشست در 11 بند به شرح ذیل تدوین شود.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - زیست‌محیطی - الزامات - استان - تهران - تولید - انرژی - نظام‌مهندسی - مرکزی - افزود - شورای - به‌عنوان - بسیار - مدیریت - دبیرخانه - تدوین - نظام‌مهندسیساختمان - برگزار - موضوع - تصریح - بهره‌برداری - سیستمی - مهندسان - ادامه - مجموعه - درزمینهٔ - گواهی - طاهری - چک‌لیست - تحقیقات - پایان - جلسات - توسعه - فعالیت‌های - اظهار - ساخت‌وساز - اصفهان - تغییر - اهداف - محیط‌زیست - برنامه - ارائه - پایدار - اسناد - صرفه‌جویی - اخلاقی - خراسان - کردستان - شمالی - طراحی - بی‌توجهی - منشور - امیدواریم - بررسی - شناسنامه - گواهی‌نامه - بهره‌وری - مباحثی - مسئول - پرداخت - به‌خوبی - مقررات - ویرایش - شکرچی - مازندران - صرفه‌جوییدر - منابع - اختصاصی - انرژی‌های - راستا - موجود - ماه‌های - تاکنون - هیئت‌مدیره - برنامه‌های - ضروریات - مسئله - البرز - عملیاتی - مرتبط - گیلان - چهارمحال - بختیاری - کارآمد - گزارش - نتایج - گردهمایی - عنوان -

نظر شما در مورد : ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان(صرفه‌جویی در مصرف انرژی)

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها