مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 37837 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 -ساعت : 16:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فعال سازی دیپلماسی برای صادرات مرکبات مازندران

فعال سازی دیپلماسی برای صادرات مرکبات مازندران

مازندشورا: رایزنی نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی با وزارت امور خارجه و دست اندرکاران حوزه کشاورزی برای فعال کردن دیپلماسی جهت صادرات مرکبات این استان به خارج از کشور کلید خورده است .

مازندشورا: نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت که به همین منظور جشنواره مرکبات مازندران زمستان امسال با حضور دیپلمات های خارجی مستقر در تهران و دست اندرکاران حوزه کشاورزی و متولیان استانی باغداری در بابل برگزار می شود.
علی نجفی خوشرودی افزود : به منظور معرفی ظرفیت تولید و همچنین بررسی مسایل و مشکلات باغداران و تولید کنندگان مرکبات و زمینه های توسعه صادرات آن ، این جشنواره با حضور و مشارکت مسئولان و نمایندگان تشکل های ذیربط استانی و شهرستانی و در صورت امکان سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم ایران برگزار خواهد شد.
مازندران با تولید سالانه دستکم 2 و نیم میلیون تن معادل 45 درصد مرکبات کشور ، جایگاه نخست را در این زمینه دارد.
جمهوری اسلامی ایران نیز با مجموع تولید حدود پنج میلیون تن ، هفتمین کشور تولید کننده مرکبات در جهان است .
نجفی گفت : شهرستان بابل به عنوان بزرگ ترین شهرستان استان مازندران و با پیشینه روشن تجاری و اقتصادی که نام و عنوان ' بار فروش ' سمبل آن است ، با تولید حدود 500 هزار تن مرکبات ، قطب تولید مرکبات مازندران و سورتینگ داری استان است .
وی مشکلات موجود در تولید ، توزیع ، بازاریابی و فروش مرکبات از قبیل پائین بودن قیمت و بالا بودن هزینه های تولید، ضرورت حمایت بیشتر دولت از تولید کنندگان مرکبات را مورد تاکید قرار داد و این موضوع را در راستای اقتصاد مقاومتی و همچنین بهبود وضعیت اقتصاد کشاورزی شهر و روستا، موثر برشمرد.
نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت : مهمانانی از سطح کشور همچون جشنواره هایی که برای سایر محصولات در استان های دیگر برگزار می شود ، در این جشنواره دعوت می شوند.
سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان افزود : تلاش برای ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی از طریق حمایت از بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری خارجی و حمایت دولت برای تسهیل صادرات مرکبات به کشورهای همسایه از برنامه های مهم این جشنواره خواهد بود.
وی در این راستا نقش وزارت امور خارجه و سفارت خانه های ایران در خارج از کشور بویژه در کشورهای همسایه را مهم ارزیابی کرد و گفت که وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی هم باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی در جهت تقویت دیپلماسی اقتصادی تلاش کنند.
نجفی توضیح داد : به عنوان نمونه کشور برزیل که با تولید سالانه 20 میلیون تن ، بزرگترین تولید کننده مرکبات در جهان است ، با بهره گیری از صنایع تبدیلی ، بیشتر محصول مرکبات را به کشورهای مختلف صادر می کند.
وجود بیش از 110 هزار هکتار باغ مرکبات در مازندران سبب شده است تا میزان تولید این محصول در کشور بیشتر از نیاز مصرف تازه خوری بوده و ضرورت صادرات آن را دو چندان کند .
حدود 70 درصد از مرکبات مازندران را انواع پرتقال تشکیل می دهد و تنها کمتر از 10 درصد آن کیوی و بقیه نارنگی است .
نبود صنایع تبدیلی مرکبات در استان ، فساد پذیری سریع محصول و نبود رویه مشخص برای صادرات بویژه مشوق های صادراتی سبب شده است تا بازار مرکبات استان از اواخر شهریور تا پایان پائیز به عرصه ای برای سودجوئی دلالان تبدیل شود.
هم اکنون هر کیلوگرم مرکبات مازندران بویژه پرتقال کمتر از 10 هزار ریال از باغداران خریداری و با چند برابر قیمت در بازارهای کشور عرضه می شود .
خبرنگار : فریبرز سیفی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7343/1654

اقتصاد

مركبات مازندران

جشنواره

ديپلماسي


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرکبات - تولید - مازندران - جشنواره - استان - صادرات - اقتصاد - اسلامی - صنایع - عنوان - تبدیلی - بیشتر - میلیون - حمایت - کشورهای - برگزار - وزارت - بویژه - خارجی - محصول - کشاورزی - پرتقال - اقتصادی - همسایه - شهرستان - مقاومتی - ضرورت - زمینه - دیپلمات - استانی - افزود - منظور - خبرنگار - نماینده - شورای - همچنین - مشکلات - سالانه - جمهوری - توسعه - دیپلماسی - باغداران - کنندگان - کننده -

نظر شما در مورد : فعال سازی دیپلماسی برای صادرات مرکبات مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*