مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 37867 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 -ساعت : 18:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آفت زدایی و ترمیم دلیل انتقال کتاب های قدیمی کتابخانه شهیدان نجاریان بابل

آفت زدایی و ترمیم دلیل انتقال کتاب های قدیمی کتابخانه شهیدان نجاریان بابل

مازندشورا: ساری- ایرنا - مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مازندران با اشاره به انتشار برخی شائبه ها مبنی بر انتقال کتاب های قدیمی از کتابخانه نجاریان بابل ، گفت: برای حفظ و نگهداری ، این کتاب های قدیمی به کتابخانه ساری منتقل شد تا مراحل آفت زدایی آنها انجام شود .

مازندشورا: اجرای تصمیم کارشناسان نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبنی بر انتقال تعدادی از کتاب های قدیمی کتابخانه شهیدان نجاریان بابل به فضای مناسب و استاندارد این نوع کتاب ها در کتابخانه مرکز استان در ساری باعث بروز اعتراض و گلایه هایی از سوی مسئولان شهرستان بابل شد .
آرزو ولیپور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با توجه به شرایط حساس کتاب های قدیمی ، نهاد کتابخانه های عمومی کشور بررسی مجدد وضعیت نسخ خطی در کتابخانه های عمومی کشور را انجام می دهد .
وی ادامه داد : در بازدید اخیر کارشناس نهاد کتابخانه های عمومی کشور از کتابخانه های مازندران، دستور انتقال تعدادی کتاب چاپ سربی که در وضعیت نامناسب در کتابخانه شهیدان نجاریان بابل نگهداری می شد ، صادر شد .
مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندران شرایط نگهداری این کتاب های قدیمی در داخل گونی و کارتن را با عنوان وضعیت نامناسب توصیف کرد .
وی ادامه داد : برای حفظ و نگهداری این کتاب ها در شرایط مناسب به تنها مرکز دارای شرایط استانداردنگهداری کتاب های قدیمی در مازندران در ساری منتقل شد تا مراحل ضدعفونی، گندزدایی و دیجیتال سازی برای آن صورت گیرد و از روند تخریب آنها جلوگیری شود .
وی اظهار داشت : در صورت فراهم کردن فضای مناسب و استاندارد برای نگهداری این نوع کتاب ، این نسخه های قدیمی و ارزشمند به کتابخانه شهیدان نجاریان بابل منتقل می شود .
براساس اعلام نظر مسئولان کتابخانه های عمومی، اتاق مناسب برای نگهداری کتاب های قدیمی باید عاری از رطوبت باشد تا به این کتاب هاآسیب نرسد .
ولیپور گفت : در حال حاضر تنها کتابخانه ساری دارای چنین فضایی مناسب و استاندارد برای نگهداری کتاب های قدیمی است .
استان مازندران دارای 114 کتابخانه عمومی با بیش از یک میلیون و 600 هزار عنوان کتاب و 300 کتابدار است .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
2096/1899

فرهنگي

كتابخانه هاي عمومي

كتاب هاي قديمي

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کتابخانه - قدیمی - عمومی - نگهداری - مناسب - مازندران - شرایط - شهیدان - نجاریان - انتقال - وضعیت - استاندارد - ساری - دارای - نامناسب - منتقل - عنوان - ولیپور - تعدادی - استان - مسئولان - خبرنگار - ادامه -

نظر شما در مورد : آفت زدایی و ترمیم دلیل انتقال کتاب های قدیمی کتابخانه شهیدان نجاریان بابل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها