مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 379 -تاریخ انتشار : دوشنبه 22 دی 1393 -ساعت : 23:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شوراها  قوه چهارم کشور/ اداره شوراها با خمس و زکات مردمی

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان ها :

شوراها قوه چهارم کشور/ اداره شوراها با خمس و زکات مردمی

مازند شورا: شوراهاي اسلامي به دليل اختياراتي که دارند مي‌توانند قوه چهارم کشور باشند، اما قانون فعلي اختيارات را به شوراها داده، اما ابزار کار که همان بودجه است را به شوراها نداده به راستي شوراها چگونه مي‌توانند با بودجه اين چنيني کمک‌هاي مردمي، خمس و زکات بازوان توانمندي براي دولت باشند

مازند شورا: در قانون رديف بودجه اي براي شوراي عالي استان‌ها ديده نشده و از طريق کمک‌هاي دولت، خمس و زکات مردمي اين بودجه به شوراها اختصاص مي‌يابد.

دولت يازدهم بودجه سال جاري شوراي عالي استان‌ها را در حالي بست که قيمت نفت روز به روز کاهش پيدا مي‌کرد. اکنون نيز قيمت نفت به رقم 60 دلار در هر بشکه کاهش پيدا کرده است. با وجود کاهش قيمت نفت و تاثيرگذاري آن در بودجه سال 94، دولت نه تنها بودجه شوراي عالي استان‌ها را کاهش نداد، بلکه اين بودجه را افزايش داد. اين در حالي است که بودجه بسياري از نهادها در بودجه سال آينده کاهش پيدا کرد.

ابراهيم ولي شيخ زاهد نماینده استان مازندران در شورای عالی استان ها  پيرامون بودجه این شورا گفت و گويي را با خبرنگار موج داشت که در ادامه مي‌خوانيد.

قانون بودجه و اختصاص آن در شوراي عالي استان‌ها چگونه است؟

متأسفانه در قانون اساسي رديف بودجه اي براي شوراي عالي استان‌ها ديده نشده و از طريق کمک‌هاي دولت، خمس و زکات مردمي اين بودجه به شوراها اختصاص مي‌يابد. بنابراين با تلاش اعضاي شورا مقرر شد از طريق تبصره 2 ماده 39 ماليات بر ارزش افزوده رديف بودجه اي براي شوراي عالي استان‌ها منظور شود که متأسفانه رأي مثبت را در کميسيون بودجه مجلس نياورد، اما  اميدواريم بار ديگر در صحن علني مجلس رأي مثبت را بتواند دريافت کند.

آيا بودجه اي که شوراي عالي استان‌ها از دولت دريافت مي‌کند به ساير شوراهاي اسلامي استان‌ها و شهرستان اختصاص مي‌يابد؟

ترديدي از سوي شوراهاي اسلامي استان‌ها و شهرستان‌ها به وجود آمده است که اگر اين گونه باشد نياز به 140 ميليارد تومان بودجه است و بايد مايحتاج شوراهاي اسلامي استان، شهر، بخش و فرادست را حمايت کند که اين اجازه را قانون به شوراي عالي استان‌ها نداده است، بنابراين استانداران بايد در زمينه مالي به شوراهاي اسلامي استان کمک کنند.

چه ميزان بودجه در لايحه بودجه سال 1394 به شوراي عالي استان‌ها اختصاص مي‌يابد؟
بودجه پيش بيني شده در سال 1394،  سه ميليارد تومان بوده است که با تلاش رئيس شوراي عالي استان‌ها به 8 ميليارد تومان افزايش يافت، اما  به طور حتم با چنين بودجه براي تأمين بسياري از هزينه شوراها تحت فشار هستيم.

شوراهاي اسلامي زير مجموعه کدام قوه هستند؟

شوراهاي اسلامي نهادي نوپا هستند. امسال با گذشت يک سال از دوره چهارم شوراها، شوراهاي اسلامي 15 ساله مي‌شوند در صورتي که قانون هنوز مشخص نکرده شوراهاي اسلامي زير مجموعه کدام قوه است مثلاً کارت هويت اعضاي شوراي اسلامي شهر به امضاي فرماندار ، شهرستان به امضای استاندار و استان به امضاي وزير کشور و همچنین شوراي عالي استان‌ها به امضاي رئيس مجلس است.

شوراهاي اسلامي به دليل اختياراتي که دارند مي‌توانند قوه چهارم کشور باشند، اما قانون فعلي اختيارات را به شوراها داده، اما ابزار کار که همان بودجه است را به شوراها نداده به راستي شوراها چگونه مي‌توانند با بودجه اين چنيني کمک‌هاي مردمي، خمس و زکات بازوان توانمندي براي دولت باشند./موجلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ابراهيم ولي شيخ زاهد - خمس و زکات - رامسر - نماینده استان مازند - -

نظر شما در مورد : شوراها قوه چهارم کشور/ اداره شوراها با خمس و زکات مردمی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها