مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 37951 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 آبان 1396 -ساعت : 11:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فضای مجازی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست

رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی مازندران:

فضای مجازی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست

مازندشورا: رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی مازندران با اشاره به اینکه فضای مجازی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست، گفت: برای ارائه محتویات نیازمند فضای مجازی هستیم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بابل، موسی یمین فیروز سه‌شنبه‌شب در همایش سلسله نشست تخصصی طعم دانستن با موضوع کتاب و فضای مجازی، فرصت‌ها و چالش‌ها در بنیاد حریری بابل اظهار کرد: با برگزاری جلسات مشترک با اعضای هیأت مدیره انجمن و ستاد بزرگداشت هفته کتاب شهرستان بابل، با توجه به اهمیت فضای مجازی و عجین شدن آن با زندگی روزمره عموم مردم، موضوع نشست اول« کتاب و فضای مجازی، فرصت‌ها و چالش‌ها» انتخاب شد.

وی یکی از اهداف این همایش را، قدردانی و تجلیل از سازمان‌ها و کسانی که به نحوی در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی صاحب ایده و ابتکار عمل بوده و توانستند با عملکرد خود، تحولی را در این حوزه در سطح استان و کشور ایجاد کنند برشمرد و افزود: انس و الفت ما با کتاب دیرینه است و به نظرم هیچ محملی نمی‌تواند جایگزین کتاب شود، گرچه کهکشان گوتنبرگی در کشور ما زمان زیادی را سپری نکرده اما با وجود فضای مجازی از محیط چاپی فاصله گرفتیم لذا نمی‌توان تاثیر فضای مجازی را بر خواندن نادیده گرفت.

 رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی مازندران با اشاره به اینکه مطالعه در فضای مجازی سطحی است و لذتی که از خواندن کتاب بدست می‌آید در فضای مجازی وجود ندارد، تصریح کرد: گرچه انتظار می‌رفت در خصوص این منبع مرجع، بیشتر اطلاع‌رسانی می‌شد و مهم‌تر اینکه مدیران بعدی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای روزآمدسازی آن فکری می‌کردند اما انجمن آمادگی برای ویرایش این اثر که می‌تواند الگویی برای سایر استان‌ها باشد را دارد.

این مسؤول به چالش‌های مهم حوزه مطالعه چه مکتوب و چه فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین عامل برای رفع نیازهای اطلاعاتی شناخت منابع است که در کشور ما کمتر به این موضوع  مهم توجه شده است، در بحث کسب سواد اطلاعاتی نخستین مهارت، مهارت بازیابی اطلاعات است و مهم‌ترین شاخص در کسب مهارت بازیابی اطلاعات شناخت است، منابع اطلاعاتی بسیار ارزشمند و فاخری در استان و کشور چاپ و منتشر می‎شود ولی عموم مردم از وجود آن بی‌اطلاع هستند.

یمین فیروز یادآور شد: باید فرهنگ استفاده از فضای مجازی را به خانواده‌ها و کودکانمان آموزش دهیم، آنها را از خطرات آن آگاه سازیم و با ایجاد گروه‌های کتابخوانی و معرفی کتاب در فضای مجازی، آنها را به مطالعه عمیق و خلاق ترغیب کنیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم این همایش بخشی از مسائل و مشکلات علمی و فرهنگی جامعه را برطرف کرده و روحیه پرسشگری و مطالعه را در آحاد جامعه تقویت کند، ادامه داد: میزان مطالعه در کشور پایین است، عده‌ای سبب آن را فضای مجازی می‌دانند در حالی که عده‌ای معتقدند که فضای مجازی فضای دیگری برای مطالعه فراهم کرده است.

رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی مازندران با اشاره به اینکه فضای مجازی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست، اضافه کرد: ما برای ارائه محتویات نیازمند فضای مجازی هستیم.

یمین فیروز ضریب نفوذ اینترنت کشور را 53 درصد اعلام کرد و گفت: بیش از 42 میلیون و 500 هزار نفر دسترسی به اینترنت دارند که مازندران با بیش از 86 درصد رتبه نخست را در سطح کشور و رتبه سوم را  در حوزه اینترنت موبایل دارد.

86040/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجازی - مطالعه - انجمن - اینکه - مازندران - اطلاع‌رسانی - استان - مهارت - اشاره - همایش - اینترنت - کتابداری - اطلاعاتی - فیروز - بازیابی - اطلاعات - شناخت - منابع - عده‌ای - جامعه - کتابخوانی - موضوع - شهرستان - سرانه - فرصت‌ها - چالش‌ها - خواندن - ایجاد - فرهنگ - مهم‌ترین -

نظر شما در مورد : فضای مجازی عامل کاهش سرانه مطالعه نیست

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*