مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 38011 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 آبان 1396 -ساعت : 17:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن

فاضلاب های خانگی بلای جان رودخانه ها

مازندشورا: شهردارآنلاین: وضعیت نابسامان دفع فاضلاب های خانگی و ورود آن به رودخانه های مازندران و دریای خزر علاوه بر آلودگی رودخانه ها و دریا ، پیامدهای جبران ناپذیری در حوزه محیط زیست به همراه دارد.

مازندشورا:به طور کلی ابهای 9 رودخانه بزرگ در استان مازندران به دریای خزر می ریزد که از غرب به شرق شامل چالک رود، چشمه کیله، سرداب رود، چالوس، هراز، بابل رود، تالار، تجن و نکا هستند.‌این رودخانه‌ها از ارتفاعات بالای 3000 متر سرچشمه گرفته و در مسیر خود پس از عبور از مناطق جنگلی ارتفاعات و دامنه‌ها و دشت‌های ساحلی به دریا می‌ریزند. 
دریای خزر با 6 هزار و 379 کیلومتر طول خطوط ساحلی بزرگترین دریاچه جهان است که کشورهای روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در حاشیه آن قرار گرفته اند و حدود 1000 کیلومتر آن مربوط به خطوط ساحلی ایران است. 
این دریا در کنار رشته کوههای البرز در جنوب آن موجب پیدایش، شرایط زیست محیطی ویژه برای پیدایش جنگل های هیرکانی شده و از سوی دیگر کشاورزی و صنعت گردشگری منطقه ساحلی شمالی کشور نیز به بقای این دریاچه وابسته است. 
پروین فرشچی معاون سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا اعلام کرده بود که 100 درصد فاضلاب خانه‌های ساحلی بدون تصفیه وارد دریای خزر می‌شود که این امر موجب آلودگی میکروبی آبزیان شده و در زنجیره غذایی تاثیر گذاشته است. 
 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالوس اظهار داشت: در حال حاضر ورود فاضلاب خانگی مهمترین عامل آلودگی رودخانه های منطقه و دریای خزراست. 
ابوالقاسم محمدپور افزود: بیشتر واحدهای مسکونی به ویژه آپارتمان ها فاقد سیستم سپتیک هستند و فاضلاب وارد رودخانه و دریا شده و آلودگی میکروبی آب دریا را به همراه دارد. 
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 30 درصد خانه های شهر چالوس مجهز به اکو هستند و این در حالی است که خیلی از واحدهای مسکونی به دلیل هزینه ای که دارد به آن متصل نیستند. 
محمدپور با اشاره به وجود 2 رودخانه حفاظت شده در چالوس اظهار داشت: برخی از کارگاههای تولید شن و ماسه با وجود دارا بودن سیستم تصفیه در ساعات شب از آن استفاده نمی کنند که موجب آلودگی صنعتی آب رودخانه ها و به تبع آن دریا می شود که به آنها تذکر داده شد. 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالوس به جدیت این اداره در برخورد با عاملان آلودگی محیط زیست تاکید کرد و گفت: کار گروه ویژه ای در شهرستان شامل شهرداری، محیط زیست، بهداشت و درمان، شورای شهر و نیروی انتظامی برای برخورد با متخلفان واحدهای آلوده کننده تشکیل شده است. 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر نیز به ایرنا گفت : آلودگی در دریای خزر در حوزه کشورهای آذربایجان و ترکنستان نفتی است، ولی در قسمت ایران مشکلات آلودگی ناشی از فاضلاب به ویژه خانگی، استفاده سموم در حوزه کشاورزی و شیرابه زباله است. 
کامبیز محسن سلطانی تصریح کرد: با بررسی های صورت گرفته تاکنون آلودگی نفتی در سواحل منطقه دیده نشده است ولی باید فاضلاب و زباله ساکنان شهرهای ساحلی و گردشگران که همه ساله با تعداد زیاد به این منطقه سفر می کنند هرچه زودتر ساماندهی شود. 
وی با اشاره به راه اندازی نیروگاه زباله سوز نوشهر تا پایان امسال افزود: با فعال شدن این نیروگاه مشکل زباله و شیرابه های آن بر طرف خواهد شد. 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر بر ضرورت تکمیل شدن اکو فاضلاب شهری در نوشهر با توجه به بالا بودن سطح آب تاکید کرد و گفت: در حال حاضر حدود 20 درصد از حوزه شهری تحت پوشش اکو هستند. 

رئیس اداره شیلات شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت گفت: ورود فاضلاب های خانگی و کارگاه های شن و ماسه به رودخانه ها ، تغییر اکو سیستم آبزیان دریا را به همراه داشته است. 
پاشا زانوسی افزود: در فصل مهاجرت ماهیان استخوانی خزر( 15 اسفند تا 15 اردیبهشت) ورود انواع فاضلاب های خانگی،‌ کشاورزی و صنعتی و برداشت غیرمجاز شن و ماسه وضعیت رودخانه ها را نابسامان و موجب کاهش آبزیان دریای خزر به ویژه نسبت به 10 سال گذشته شده است. 
کارشناسان آبزی پروری آلودگی رودخانه ها و آلودگی آب دریای خزر را یکی از مهم ترین دلیل کاهش ذخایر ماهیان استخوانی می دانند که باعت کاهش صید ماهیان استخوانی در دریای خزر به یک سوم در سال های اخیر شده است. 
یک کارشناس آبزی پروری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت : ادامه روند آلودگی رودخانه های منتهی به دریا موجب اختلال بیش از پیش در روند تکثیر طبیعی آبزیان دریایی خزر خواهد شد و در آینده نزدیک شاهد انقراض آبزیان دریای خزر خواهیم بود. 
حسن حبیب نژاد افزود: آلودگی های ناشی از فاضلاب ها به ویژه خانگی و شیمیایی ناشی از سموم کشاورزی علاوه بر کاهش ذخایرآبزیان باعث مرگ هزاران قطعه ماهی تخم گذار از جمله انواع ماهی استخوانی کفال، سفید و کپور و خاویاری می شود. 
وی خاطر نشان کرد: تکثیر بیش از 95 درصد آبزیان به صورت طبیعی وابسته به رودخانه های شیرین منتهی به دریا است و 90 درصد تخم ریزی های صورت گرفته از این طریق به دریا باز می گردند ولی در تکثیر مصنوعی آبزیان دریای خزر به طور مثال ماهی سفید تنها 7 تا 10 درصد ماهی با توجه به فراهم بودن شرایط مناسب به ذخایر ماهی سفید دریا افزوده می شود. 

مدیر امور آب و فاضلاب شهری نوشهر اظهار داشت: درحال حاضر 50 کیلومتر شبکه فاضلاب اصلی و فرعی در شهر نوشهر ایجاد شده است که بعد از شهر ساری بیشترین میزان است. 
سید شکرالله موسوی تصریح کرد: شهر نوشهر با توجه به داشتن 320 کیلومتر شبکه آب نیاز به همین مقدار شبکه فاضلاب اصلی و فرعی دارد. 
وی گفت :امسال با اجرای 5 قرارداد با اعتباری حدود 80 میلیارد ریال از محل تملک ودارایی و درآمد داخلی ،‌11 کیلومتر، حدود 25 درصد به شبکه فاضلاب شهری نوشهر افزوده خواهد شد. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت : با توجه به وجود واحدهای مسکونی زیاد در حاشیه رودخانه ها و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی در این مناطق و عدم پوشش سیستم فاضلاب بسیاری از فاضلاب های مسکونی به رودخانه ها ریخته می شود. 
حسینعلی ابراهیمی با اشاره به پالایش شناگاه های دریایی سواحل از سوی محیط زیست در سال جاری گفت : ورود فاضلاب های واحدهای مسکونی و حتی برخی از شیرابه های زباله این واحدها به رودخانه ها، امسال موجب آلودگی 12 شناگاه در استان شد. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران بر ضرورت هرچه زودتر راه اندازی سیستم جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن در شهرهای بزرگ و کوچک با جمعیت‌های مختلف و حتی روستاهای حاشیه سواحل دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن تاکید کرد. 
حسینعلی ابراهیمی تصریح کرد: با عاملان آلوده کننده رودخانه ها و محیط زیست در مازندران برخورد قاطع صورت می گیرد و در این راستا تیم های با همکاری شهرداری، فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان ها تشکیل و پرونده های متعددی را به مراجع قضایی ارسال شده است. 
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور  گفت: موضوع محیط زیست و آب و فاضلاب جزو اولویت های ریاست جمهوری در برنامه ششم است و در این زمینه نیز اعتبارات خوبی از سوی دولت تعیین شده است و طرح های خوبی در قالب مشارکت بخش خصوصی در دسترس اجرا داریم. 
حمیدرضا جانباز ادامه داد: علاوه بر این سعی داریم تا با استفاده از اعتبارات صندوق منابع بانک توسعه اسلامی اجرای پروژه های فاضلاب در مازندران در کمترین زمان ممکن اجرایی شود. 
وی بر ضرورت مشارکت مردم در اتصال به انشعاب فاضلاب در محل های پوشش تاکید کرد و افزود: پروژه فاضلاب با توجه به افزایش جمعیت و احداث نقاط جدید مسکونی در کشور به ویژه مازندران ادامه دارد. 


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فاضلاب - رودخانه - آلودگی - دریای - نوشهر - حفاظت - آبزیان - اداره - مسکونی - ساحلی - چالوس - مازندران - خانگی - افزود - زباله - واحدهای - سیستم - کیلومتر - استخوانی -  رئیس - اظهار - تاکید - کشاورزی - گرفته - منطقه - استان - ایرنا - برخورد - شیرابه - ضرورت - شهرستان - تصفیه - منتهی - تکثیر - اشاره - حاشیه - امسال - استفاده - سواحل - ادامه - تصریح - ماهیان - پروری - انواع - ذخایر - علاوه - اعتبارات - شناگاه - مشارکت - داریم - پروژه - ابراهیمی -  حسینعلی - دریایی - افزوده - اجرای -  مدیرکل - طبیعی - ارتفاعات - کشورهای - همراه - صنعتی - دریاچه - آذربایجان - پیدایش - وابسته - میکروبی - شرایط - عاملان - مناطق - تشکیل - شهرهای - زودتر - اندازی - کننده - آلوده - شهرداری - بهداشت - درمان - نیروگاه -

نظر شما در مورد : فاضلاب های خانگی بلای جان رودخانه ها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*