مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3808 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 09:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون امور دهیاری ها:ظرفیت های ویژه دهیاری ها توسط جشنواره برترین عملکرد در افکار عمومی منعکس می شود

مازندشورا:

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت : ظرفیت های ویژه و قابلیت های دهیاری ها در حوزه های مختلف از طریق برگزاری جشنواره برترین عملکرد دهیاری ها در افکار عمومی انعکاس خواهد یافت و مردم از اقدامات این نهاد نوپا مطلع خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، محسن کوشش تبار که صبح شنبه 12 دی در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره برترین عملکرد شهرداری‌ها و چهارمین جشنواره طرح های برگزیده دهیاری ها سخن می گفت اعلام کرد : همزمان با برگزاری چهارمین جشنواره طرح های برگزیده دهیاری ها در حوزه فرهنگ و اقتصاد در دوازدهمین سال عمر دهیاری ها شاهد مهندسی مجدد وظایف و اقدامات دهیاری ها با هدف خدمت رسانی بهتر به مناطق روستایی هستیم .

وی افزود سال 93 نخستین همایش علمی مدیریت روستایی از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها برگزار شد و وزیر محترم کشور از ما درخواست کرد که زمینه برگزاری جشنواره عملکردهای برتر دهیاری را فراهم نماییم و امروز شاهد تحقق این امر هستیم .

کوشش تبار افزود : طرح های برگزیده دهیاری ها که از سوی استانداری ها به سازمان شهرداری ها ارسال شد از سوی هیات داوران شامل استادان دانشگاه و مدیران اجرایی این حوزه مطابق شاخص های سازمان ملل ارزیابی و طرح های برگزیده انتخاب شد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری کشور گفت: طرح هایی که دارای خلاقیت و نوآوری و بر اساس شاخص های توسعه یافتگی نوشته شده بودند، انتخاب شده اند.

وی با بیان اینکه از شش طرح برتر تقدیر خواهد شد، ادامه داد: در بعد خلاقیت و نو آوری در حوزه روستایی و در ابعاد اقتصادی و فرهنگی نیازمند خرده خلاقیت ها هستیم.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با بیان اینکه ایران دهمین کشور در داشتن جاذبه های گردشگری دنیا است، افزود: دارای مزیت های زیادی در حوزه گردشگری هستیم، اما برای رسیدن به نوآوری و خلاقیت لازم نیست اتفاقی در درون ما رخ دهد، همان تعهد و تعلق سازمانی و مدیریت مشارکتی و رهبری تحول زا کافی است.

وی درخصوص دهیاری ها گفت : هم اکنون بیش از 32 هزار دهیاری در کشور در حال خدمت رسانی به مناطق روستایی هستند و دهیار به عنوان مدیر ارشد روستا مسئول امور مختلفی چون مدیریت پسماند ، فضای سبز و ... می باشد و فعالیت شوراهای اسلامی روستا و دهیاری ها مصداق کامل مردمسالاری دینی است.

وی بیان اینکه هر چه از عمر تاسیس دهیاری ها می گذرد اعتماد دولت و مجلس به این نهاد افزایش یافته، گفت : مدل مدیریت روستایی ما در دنیا بی نظیر است، اکنون 32 هزار دهیاری در سراسر کشور حضور دارند و به عنوان آخرین حلقه مدیریت بین حاکمیت و مردم، محل اتکا برای نظام و دولت هستند و این امر در نوع خود بی بدیل است اما این ظرفیت هنوز بخوبی شناخته نشده است.

وی همچنین گفت لایحه جامع دهیاری ها که از سوی وزارت کشور تهیه شده هم اکنون در حال بررسی در کمیسیون های تخصصی دولت است و تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی گام مهمی در زمینه ارتقای شاخص های توسعه روستایی و ارتقای جایگاه دهیاران محسوب می شود.

وی افزود : در تدوین این لایحه تلاش شده خلاءهای قانونی، پشتیبانی حقوقی، موازی کاری ها و تداخل وظایفی که دهیاران با آن مواجه هستند، تا حد امکان رفع شود.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر در حوزه شهری و روستایی به رغم محدودیت های مالی دولت، شاهد تجهیز شهرها و روستاها به امکانات و خدمات عمرانی هستیم و از همه مهمتر در نظام برنامه ریزی سازمان شاهدیم که چشم انداز این مجموعه رسیدن به مدیریت یکپارچه در حوزه روستایی است.

وی با بیان اینکه دهیاری ها و شهرداری ها در استان ها ضمن رعایت حقوق یکدیگر، در کنار هم قرار گیرند افزود: در هر جا که می روید باید با نگاهی مشاهده گرانه به اطراف، فضای شهری، مبلمان و طراحی شهری نگاه کنید تا بتوانید از ظرفیت ها و قابلیت ها هر منطقه برای توسعه و بهبود فضای شهری خود بهره مند شوید .


منبع : امور دهیاری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دهیاری - روستایی - شهرداری - شهرداری ها - جشنواره - مدیریت - افزود - هستیم - برگزیده - خلاقیت - اینکه - معاون - ظرفیت - اکنون - عمومی - برترین - برگزاری - توسعه - عملکرد - گردشگری - عنوان - ارتقای - دهیاران - لایحه - اسلامی - روستا - ادامه - دارای - نخستین - اقدامات - قابلیت - چهارمین - رسانی - زمینه - افکار - مناطق - نوآوری -

نظر شما در مورد : معاون امور دهیاری ها:ظرفیت های ویژه دهیاری ها توسط جشنواره برترین عملکرد در افکار عمومی منعکس می شود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها