مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3812 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 09:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بیست و ششمین نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها در چابهار تشکیل شد

مازندشورا:

بيست و ششمين نشست ملي مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌هاي كشور در روزهاي دوم و سوم دي‌ماه از سوي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور و به ميزباني استانداري سيستان و بلوچستان در شهر چابهار تشكيل شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، در ابتداي نشست باقر كرد معاون امور عمراني استانداري سيستان و بلوچستان ضمن خيرمقدم به شركت‌كنندگان در نشست، ضمن بيان ويژگي‌هاي جامعه روستايي اين استان به جمعيت 51 درصدي ساكن در روستاهاي اين استان اشاره كرده و برخي از پروژه‌ها و برنامه‌هاي كلان در سطح استان از قبيل توسعه بندرآزاد چابهار، راه آهن چابهار و گازرساني به استان را تشريح كرد.

در ادامه موهبتي فرماندار چابهار در سخناني با اشاره به رشد حاشيه‌نشيني در اين شهرستان، قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي شهرستان چابهار را براي حاضران بيان نمود.

سپس محسن كوشش‌تبار معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور ضمن خيرمقدم به حضار و تشكر از ميزباني استانداري سيستان و بلوچستان، هدف اصلي دفاترامور روستايي و شوراهاي استانداري‌هاي كشور را عمران و آباداني روستاهاي كشور و تحقق توسعه پايدار روستايي و افزايش سطح رضايت‌مندي ساكنان روستاهاي كشور دانسته و در ادامه اهداف و برنامه‌هاي نشست را تشريح نمود.

در ادامه حميدرضا موفق مديركل حراست سازمان گزارشي در خصوص آسيب‌شناسي حوزه دهياري‌ها را بيان نمود. اسد معاني، معاون توسعه منابع و پشتيباني سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور طي سخناني با بيان آمار و اطلاعاتي در خصوص منابع مالي و اعتباري در اختيار سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، با اشاره به فرآيند برگزاري مناقصات براي خريد ماشين‌آلات مورد نياز شهرداري‌ها و دهياري‌ها گفت: از محل اعتبارات بند(ح) تبصره 9 قانون بودجه سال 1393 تاكنون 2669 حواله براي ماشين‌آلات دهياري‌ها صادر شده است.

وي به 273 مورد باقي‌مانده اشاره كرده و از مديران كل حاضر خواسته شد تا هر چه سريع‌تر ماشين‌آلات باقي‌مانده نيز در اختيار دهياري‌ها قرار گيرد.

ايرج ابصاري ذي‌حساب و مديركل امور مالي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور نيز به الزام واريز وجوه تبصره 2 ماده 39 قانون ماليات بر ارزش افزوده به حساب دهياري‌ها اشاره كرده و در خصوص تفاهم‌نامه منعقد شده با پست بانك، گفت : حساب دهياري‌ها تنها بايد در شعبات و يا باجه‌هاي پست بانك افتتاح شود.

وي همچنين به طراحي سيستم نرم‌افزاري در خصوص رصد آنلاين دريافت‌ها و پرداخت‌هاي دهياري‌ها اشاره كرد.

سيد عبداله حكيمي سرپرست اداره كل امور اداري و پشتيباني سازمان نيز گزارشي آماري از عملكرد سازمان در خصوص اعتبارات مربوط به بند(ح) تبصره 9 سال 93 ارايه كرده و تعداد ماشين‌آلات اختصاصي به دهياري‌ها را از اين محل در سال 93، 2950 دستگاه شامل 700 دستگاه ماشين‌آلات عمراني و 2250 دستگاه خودروهاي خدماتي بيان كرد.

موضوع بعدي نشست مزبور، بحث ادغام دفاتر امور روستايي و شوراها با دفاتر امور شهري و شوراها در برخي از استانداري‌هاي كشور بود كه با حضور خانم فرامرزيان مديركل دفتر تشكيلات و بهبود روش‌هاي وزارت كشور، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

پس از بحث و بررسي و اراية نظرات مديران كل حاضر در نشست، كوشش‌تبار معاون امور دهياري‌هاي سازمان نيز ضمن تأكيد بر عدم ادغام دفاتر شهري و روستايي استانداري‌ها، به اين نكته اشاره كرد كه دولت وظايف زيادي را بر عهده دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌هاي كشور گذاشته است و حجم بالايي از بيت‌المال در قالب ماشين‌آلات عمراني و خدماتي در اختيار آنهاست كه بايد مديريت كنند.

وي همچنين بيان كرد كه بنيان دهياري‌ها يك بنيان نوپاست و لازم است كه اين نهاد برگرفته از مردم‌سالاري ديني را تقويت كنيم.

همچنين خانم فرامرزيان مديركل دفتر تشكيلات و بهبود روش‌هاي وزارت كشور نيز توضيحاتي در خصوص اقدامات صورت گرفته جهت جلوگيري از ادغام دفاتر شهري و روستايي استانداري‌هاي كشور ارايه نمود و به پرسش‌هاي حاضرين پاسخ گفت.

در ادامه تجربيات 3 استان مركزي، فارس و مازندران به ترتيب در خصوص مديريت پسماند روستايي، جلب مشاركت مردمي در جذب قير از محل اعتبارات بند(ح) تبصره 9 قانون بودجه و جذب قير يارانه‌اي از معاونت راه روستايي وزارت راه و شهرسازي، توسط مديران كل محترم استان‌هاي مزبور ارايه شد.

در ادامه نشست نيز رؤساي كارگروه‌هاي تخصصي چهارگانه دهياري‌ها گزارشي از اقدامات و نشست‌هاي كارگروه‌هاي خود را براي حاضرين بيان نمودند.

مجيد عبدالهي مديركل دفتر هماهنگي عمراني و خدمات روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور نيز گزارشي از وضعيت ساخت و ساز و سامانة ثبت پروانه‌هاي ساختماني در روستاها ارايه كرد و بر اجرايي شدن دستورالعمل ابلاغي وزير محترم كشور در خصوص كميسيون ماده 99 قانون شهرداري‌ها تأكيد كرد.

اسمعيل زيارتي نصرآبادي مديركل دفتر برنامه‌ريزي و مديريت توسعه روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور نيز گزارشي از روند تهيه برنامه ششم توسعه كشور در حوزه روستايي ارايه و در ادامه نيز به تدوين لايحة دهياري‌ها و نشست‌هاي تخصصي تشكيل شده در اين خصوص اشاره كرده و گزارشي از پيشرفت برنامه‌هاي دفاتر امور روستايي استانداري‌ها در هشت ماهه نخست سال جاري به تفكيك اهداف 8 گانه پيش‌بيني شده ارايه كرد.

پرسش و پاسخ مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌هاي كشور با مديران و مسؤولين حاضر در نشست نيز از ديگر برنامه‌هاي اين نشست بود.

در پايان گردهمايي نيز كوشش‌تبار معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور جمع‌بندي مباحث مطروحه در نشست را ارايه نمود.


منبع : امور دهیاری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روستايي - دهياري‌هاي - دهياري‌ها - شهرداري‌ها - دفاتر - اشاره - ارايه - ماشين‌آلات - ادامه - مديران - گزارشي - چابهار - استانداري‌هاي - مديركل - توسعه - استان - معاون - شوراهاي - قانون - برنامه‌هاي - تبصره - عمراني - اختيار - همچنين - اعتبارات - مديريت - وزارت - بلوچستان - سيستان - استانداري - كوشش‌تبار - ادغام - دستگاه - روستاهاي - بهبود - تأكيد - روش‌هاي - بررسي - حاضرين - كارگروه‌هاي - تخصصي - نشست‌هاي - محترم - تشكيلات - بنيان - اقدامات - استانداري‌ها - منابع - سخناني - شهرستان - تشريح - خيرمقدم - ميزباني - تشكيل - اهداف - پشتيباني - مزبور - شوراها - خدماتي - باقي‌مانده - بودجه - فرامرزيان -

مطالب مرتبط با : بیست و ششمین نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها در چابهار تشکیل شد
نظر شما در مورد : بیست و ششمین نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها در چابهار تشکیل شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها