مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 38218 -تاریخ انتشار : شنبه 27 آبان 1396 -ساعت : 11:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعلام آمادگی مهندسان معمار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ موانع قانونی فعالیت مهندسان معمار رفع می‌شود

در نشست با معاون وزیر راه‌و شهرسازی مطرح شد:

اعلام آمادگی مهندسان معمار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ موانع قانونی فعالیت مهندسان معمار رفع می‌شود

مازندشورا: نشست معاون وزیر راه و شهرسازی در دومین جلسه اتاق فکر معماری با موضوع بررسی تشکیل نظام معماری و چگونگی رفع موانع قانونی فعالیت جامعه مهندسان معمار ایران، گفت: تشکیل دوباره جامعه مهندسان معمار از طریق وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و سازمان میراث‌فرهنگی دنبال می‌شود.

مازندشورا:دومین جلسه اتاق فکر معماری با موضوع بررسی تشکیل نظام معماری و چگونگیرفع موانع قانونی فعالیت جامعه مهندسان معمار ایران تشکیل شد. به گفته ایزدی،تشکیل دوباره جامعه مهندسان معمار از طریق وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور وسازمان میراث‌فرهنگی دنبال می‌شود.

این جلسه با هدف بررسی موضوع تشکیل نظام معماری و رفع معضلاتی که دراین رابطه وجود دارد تشکیل شد.

محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی در رابطه با تشکیل دومین جلسهاتاق فکر معماری گفت: فرصتی پیش آمدتا با تنها تشکل نماینده جامعه معماری ایران مسائل و مشکلات آنها را بررسی کنیم وببینیم که چگونه می توانیم جایگاه آنها را تقویت کنیم تا بعدها بتوانند مطالبه‌گرانیدر حوزه معماری کشور باشند.

وی با اشاره به این مطلب که برگزاری دومین جلسه اتاق فکر معماریهمزمان با رخداد زلزله شد و در همین راستا نیز تعدادی از معماران اعلام آمادگیکرده اند تا در توان خود به زلزله زدگان کمک کند، گفت: مهندسان معمار عموماخواستار این شدند تا در توان مهندسی خود خدماتی به زلزله‌زدگان ارایه دهند.

معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی تصریح کرد: جامعه مهندسان معماران اعلامآمادگی کرده‌اند تا در تدوین برنامه مشترک با وزارت راه و شهرسازی به فرایندبازسازی و بهسازی مناطق زلزله‌زده کمک کنند.

ایزدی همچنین در مورد دستور کار دومین جلسه اتاق فکر معماری، گفت:تشکل جامعه مهندسان معمار، به رغم تشکیل آن بعد از ۱۳ سال هنوز مشکلات حقوقی داردو نمی‌تواند اعضایش را دور هم جمع کند و به عنوان یک نهاد حقوقی- صنفی فعالیتداشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به منظور چاره‌اندیشی برای حلنهاد صنفی معماری، گزینه‌های مختلفی مطرح شد و مقرر شد تا نهایتا بتوانیم از طریقوزارت راه‌و‌شهرسازی تلاش کنیم تا در چهارچوب ظرفیت‌های حقوقی که داریم تشکلمعماران را حمایت کنیم و کارهای آنها را انجام دهیم.

ایزدی افزود: در عین‌حال در تلاش هستیم تا سایر گزینه‌هایی که برایتشکیل قانونی تشکل نظام معماری نیز وجود دارد را مورد بررسی قرار داده و دنبالکنیم.

وی گفت: در صدد هستیم تا علاوه بر ظرفیت‌های قانونی که در وزارت راه وشهرسازی وجود دارد سایر گزینه‌ها را که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگریو همچنین وزارت کشور است برای تشکیل نهاد فوق و ادامه فعالیت قانونی آن دنبالکنیم.

وی خاطرنشان کرد: این آمادگی در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که ازطریق رایزنی با نهاد وزارت‌کشور مشکلات قانونی تشکیل نظام معماری را حل کنیم.

ایزدی تصریح کرد: همه تلاش ما این است که نهادهای صنفی و تشکل‌ها راتقویت کرده و دوباره دلگرم کنیم تا به فعالیت‌های گروهی که زمینه‌ساز تحولاتچشمگیری و رو به جلویی برای ارتقای کیفیت زندگی است، تقویت کنیم و با اینکار بهآبادانی کشور نیز کمک قابل‌توجهی نماییم.

فرزانه صادق‌مالواجرد مدیرکل دفترمعماری، طراحی‌شهری و بافت‌هایواجدارزش نیز در جلسه فوق خاطرنشان کرد: ظرفیت تاسیس نهاد معماری را از طریققوانین شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران بررسی کرده و تلاش می‌کنیم تا از طریقوزارت راه‌و‌شهرسازی اینکار به سرانجام برسد.

سیدمحمد بهشتی، ایرج کلانتری، فرامرز پارسی، سام تهرانچی، مهردادزواره، پرشیا قره‌گوزلو، الهام رضوی، حمیدرضا ناصرنصیراز اعضای هیات دبیران جامعهمهندسان معمار ایران، بهرام کلانتری، کاوه فولادی نصب و نشید نبیان از بازرسانجامعه مهندسان ایران، مدعو جلسه فوق بودند که تعدادی از آنها نیز در جلسه حضور بههم رساندند.

گفتنی است، جامعه مهندسان معمار ایران در سال ۸۳ با مجوز سازمان میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری تاسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید اما بعدها و دردولت‌های بعدی این تشکل به دلیل تغییر در برخی از قوانین دچار مشکلاتی شد و نهایتانتوانست به کار خود به عنوان یک نهاد تخصصی-صنفی ادامه دهد.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری - تشکیل - مهندسان - معمار - شهرسازی - وزارت - جامعه - قانونی - ایزدی - بررسی - معاون - دومین - مشکلات - میراث‌فرهنگی - فعالیت - ادامه - راه‌و‌شهرسازی - حقوقی - عنوان - ظرفیت‌های - طریقوزارت - کلانتری - دنبالکنیم - صنایع‌دستی - همچنین - خاطرنشان - تاسیس - اینکار - هستیم - رابطه - زلزله‌زده - موانع - مناطق - آمادگی - اعلام - موضوع - دوباره - تعدادی - معماران - زلزله - بعدها - تقویت - تصریح -

نظر شما در مورد : اعلام آمادگی مهندسان معمار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ موانع قانونی فعالیت مهندسان معمار رف...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها