تاریخ انتشار : دوشنبه 29 آبان 1396 - ساعت : 12:04

کد مطلب: 38386 چاپ به اشتراگ گذاشتن

هشدار ریزش دیوارها در نامه ای قبل از وقوع زلزله!

مازندشورا: حدود یک ماه و نیم قبل از وقوع زلزله، اداره کل راه و شهرسازی کرمانشاه به سازمان نظام مهندسی نامه ای نوشته و در آن نسبت به عدم ایمنی دیوارهای پیرامونی و عدم اتصال درست نما با سازه واحدهای مسکن مهر در حال ساخت هشدار داده است.

مازندشورا:دفاع دولت‌های قبلی و فعلی از مسکن مهر کرمانشاه در شرایطی انجام می‌شودکه شواهد حاکی از تخریب گسترده دیوارها، نماها و حتی ستون‌های این واحدها است. ناایمنیدیوارهای پیرامونی واحدهای در حال ساخت در نامه‌ای که اداره کل راه و شهرسازی استانکرمانشاه، دوم مهرماه امسال به سازمان نظام مهندسی نوشته، مشهود بوده است. این نامهبه نوعی از علت فروریزش دیوارهای مسکن مهر تکمیل شده قبلی نیز پرده برمی‌دارد.

با گذشت هشت روز از زلزله هنوز آمار دقیقی از تعداد جان باختگان در سایتهایمسکن مهر منتشر نشده است. معاون استاندار کرمانشاه این تعداد را ۱۰۰ نفر اعلام کردهو گفته است که کشته شدگان مربوط به واحدهای خودمالکی مسکن مهر بوده است. با فرض برصحت این آمار نمی‌توان مسکن مهر خودمالکی را از واحدهای دولتی جدا دانست؛ چرا که ایمنیساخت و ساز باید برای هردو بخش به یک اندازه رعایت می شده است.

با این وجود انتشار نامه ای در روزهای اخیر از کم توجهی سازمان نظام مهندسیبه استحکام واحدهای مسکن مهر حکایت دارد. در این نامه که از سوی مسعود شریفی ـ مدیرکلاداره راه و شهرسازی استان کرمانشاه ـ منتشر شده آمده است:

"جناب آقای مهندسی همتی

رییس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه

احتراما با توجه به گزارشهای بازرسین نظارت عالیه از پروژه های در حالساخت استان کرمانشاه، در بسیاری از ساختمانهای در حال ساخت، دیوارهای پیرامونی و نمابه درستی با سازه اتصال نداشته و مهار نشده اند. با عنایت به آیین نامه طراحی ساختمانهادر برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) و همچنین دستورالعمل طراحی سازه ای و الزامات و ضوابطعملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمانها (ضابطه شماره ۷۱۴) دیوارهای خارجی باید قادربه پذیرش نیروها و تغییر مکان نسبی ناشی از بارهای جانبی باشند و این دیوارها یا بایدمستقیما توسط اعضای سازه ای نگهداری شوند و یا به وسیله ی اتصالات به سازه متصل گردند.بدیهی است در صورت عدم رعایت موارد فوق احتمال وقوع خسارت جانی و مالی خصوصا در هنگاموقوع زلزله متصور خواهد بود. لذا ضروری است دستور فرمایید در اسرع وقت نسبت به اطلاعرسانی موضوع به تمامی اعضای آن سازمان ضمن تاکید بر طراحی جزییات اجرایی مهار دیوارهایپیرامونی در نقشه های ساختمانی اقدام لازم را معمول نمایند. بدیهی است عدم اجرای ضابطهمذکور، برای مهندسین تخلف حرفه ای محسوب و با مهندسان خاطی برخورد نظارت عالیه وب سایتسازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه قرار داده شده است."

شریفی روز بعد از زمین لرزه نیز در گفت و گو با ایسنا درخصوص عکس‌های مشاهدهشده از وضعیت خرابی‌ مسکن مهر سر پل ذهاب بیان کرده بود:‌ ما در این شهرستان دو پروژه۵۰۰ واحدی و ۲۵۰ واحدی مسکن مهر داریم که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن بر رویگسل آسیب جدی دیده‌اند و این موضوع به دلیل پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده بلکهتمام ساختمان‌ها و سازه‌های آن منطقه حتی اداره راه و شهرسازی این شهرستان که ساختمانییک طبقه است آسیب دیده‌اند.


منبع : صما

برچسب ها : #کرمانشاه #استان #واحدهای #مهندسی #زلزله #دیوارها #طراحی #دیوارهای #شهرسازی #واحدی #خارجی #اجرایی #دیده‌اند #اعضای #شهرستان #موضوع #بدیهی #پروژه #شریفی #تعداد #اداره #پیرامونی #منتشر #خودمالکی #نظارت #ساختمان #رعایت #عالیه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هشدار ریزش دیوارها در نامه ای قبل از وقوع زلزله!

*

*