مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3842 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نشست بررسی همکاری های ایران و ژاپن در زمینه مدیریت پسماندهای شهری تشکیل شد

مازندشورا:

نشست مشترک هیات های ایرانی و ژاپنی در زمینه بررسی همکاری و مشارکت در ساخت و احداث تاسیسات زباله سوز و استفاده از تجربیات کشور ژاپن در حوزه مدیریت پسماندهای شهری صبح چهارشنبه 30 دی با حضور مهندس خندان دل معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این سازمان تشکیل شد .

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور این نشست با حضور نمایندگان وزارتخانه های کشور، امور خارجه و نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری استان های ساحلی شمالی، مدیران عامل سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرها و نمایندگان دولت ژاپن و برخی شرکت های فعال در عرصه مدیریت پسماند این کشور تشکیل شد .

در این نشست هوشنگ خندان دل معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزیر کشور ضمن تاکید بر استفاده از فناوری های جدید کشور ژاپن در حوزه مدیریت پسماند گفت: پس از طی دوره مطالعات، زمان شروع عملیات اجرایی حوزه مدیریت پسماند توسط شرکت های ژاپنی فرا رسیده است.

وی با اشاره به سابقه همکار های مشترک دو کشور گفت : بسیار خوشحالم که در ادامه همکاری های سالهای اخیر در این حوزه، بین سازمان و بخشهای مختلف کشور ژاپن، شاهد تشکیل این نشست هستیم .

وی افزود : در سالهای گذشته سابقه همکاری های فرهنگی زیادی بین دو کشور وجود داشته است که در سالهای اخیر نیز همکاریهایی در حوزه های اقتصادی و علمی صورت پذیرفته و شاهد پیشرفت های خوبی نیز بوده ایم.

خندان دل با اشاره به همکاری های سالهای اخیر در حوزه های انرژی های نو و مدیریت پسماند گفت : شکل سازمان یافته این همکاری ها، بشکل آموزش های مدیریتی و کارشناسی در حوزه مدیریت پسماند در کشور ژاپن و همچنین با همکاری مشترک در ایران اجرایی شده است .

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه ایجاد پایلوتی که در مشهد توسط طرف ژاپنی راه اندازی شده است نقطه شروع خوبی است گفت: در ایران حجم عظیمی از زباله تولید می شود که مایل هستیم با دانشی که در کشور ژاپن شکل گرفته است از آنها بهره برداری نمائیم.

وی افزود : شما می دانید که کشورهای متعددی در حوزه مدیریت پسماند فعالیت می کنند و با برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، مایل به همکاری های مشترک هستند ولی نقطه اتکا بسیار محکمی که در رابطه ایران و ژاپن وجود دارد همکاری هایی است که قبلا شکل گرفته و من مطمئنم که این موضوع باعث همکاری های جدید مشترکی در این حوزه خواهد شد .

خندان دل با اشاره به اینکه زمان آن فرارسیده است که یک گام رو به جلو برداریم گفت : این گام رو به جلو شروع طرح های اجرایی تبدیل پسماند است . ما فرصت هایی را فراهیم کردیم که نمایندگان ذیربط دولت و بخش خصوصی ژاپن بخشهایی از کشور ما را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند و این مطالعات ما را در شروع طرح های اجرایی قرار می دهد .

وی در ادامه گفت: ما به تجارب، دانش و فناوری هایی که در کشور ژاپن شکل گرفته احترام می گذاریم و مایلیم قبل از دیگران از آنها استفاده کنیم.

خندان دل افزود : قوانین خوبی برای سرمایه گذاری مشترک در این زمینه در کشور ایران وجود دارد و ما از تمام ظرفیت ها برای رفع ابهامات احتمالی استفاده می کنیم .

وی در پایان گفت : من مطمئن هستم که فصل جدید در همکاریهای فیمابین ایران و ژاپن خصوصا در حوزه مدیریت پسماند رقم خواهد خورد .

در ادامه مسعود احمدی مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت : مطابق برنامه جامع پسماند عادی کشور طی 5 سال آینده 15 زباله سوز در کشور ساخته و بهره برداری می شود که با توجه به وجود فناوری های پیشرفته و توانمندی های ژاپن، آماده همکاری با این کشور هستیم.

وی افزود : این زباله سوزها شامل 8 زباله سوز در کلان شهرها و 7 زباله سوز در شهرهای استان های شمالی است.

وی همچنین در خصوص استفاده از زباله سوزها در فرایند مدیریت پسماندهای شهری گفت : در حال حاضر احداث و بهره برداری از سه دستگاه زباله سوز در کشور آغاز شده که نخستین آن در تهران با ظرفیت 250 هزار تن در حال بهره برداری است.

احمدی افزود : در نوار ساحلی شمال کشور با توجه به شرایط خاص جغرافیایی این مناطق، بویژه کمبود زمین برای دفن،نیاز به احداث زباله سوز بیشتر احساس می شود.

وی در ادامه گفت : قانون مدیریت پسماند و آئین نامه های اجرایی آن بیش از ده سال قبل به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده که در آن مواد خوبی برای ارتقا سطح مدیریت پسماندهای شهری از سوی شهرداری ها وجود دارد.

احمدی گسترش فرهنگ سازی در عرصه مدیریت پسماند را از دیگر اولویتهای این بخش عنوان نمود و گفت : طی یک برنامه پنجساله قصد داریم میزان تفکیک زباله از مبداء را در شهرهای کشور به 30 درصد افزایش دهیم.

وی افزود : مطابق برنامه پنج ساله مکانیزاسیون جمع آوری زباله در شهرها باید از 40 درصد به 60 درصد افزایش یابد.

احمدی همچنین اظهار کرد : در نظر داریم در پایان برنامه پنج ساله 80 درصد پسماند تولیدی در کشور به روش های مختلف بازیافت شود و20درصد بصورت بهداشتی دفن شود.

در ادامه این نشست نمایندگان شرکت های ژاپنی، گزارشی از اقدامات و توانمدی های خود را برای حاضران ارائه نمودند و به پرسش های مطرح شده پاسخ دادند.

سپس نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های حاضر در نشست نظراتشان را درخصوص موضوعات مطرح شده بیان نمودند.

در ادامه تنی جند از مدیران عامل سازمان های مدیریت پسماند کلان شهرها و نمایندگان استانداری ها گزارشی از وضعیت مدیریت پسماند در شهرها و استانهای خود بیان نمودند.

در خاتمه علی نوذرپور معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور مباحث مطرح در این نشست را جمع بندی و از تشکیل کارگروه بررسی همکاری های متقابل ایران و ژاپن در زمینه مدیریت پسماندهای شهری در وزارت کشور خبر داد.

وی افزود : این کارگروه شامل نمایندگان وزارت کشور، وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری استان های ساحلی شمالی، شهرداری کلانشهرها و نماینده دولت ژاپن است.

وی افزود : در این کارگروه اطلاعات مرتبط با مدیریت پسماندهای شهری استان های ساحلی شمال کشور و همچنین کلانشهرها جمع بندی و به کشور ژاپن ارائه خواهد شد.

نوذرپور با اشاره به آمادگی شهرداری های کلانشهرها و استان های ساحلی برای احداث تاسیسات زباله سوز در این مناطق ابرازامیدواری نمود که این کارگروه به جمع بندی های لازم برای ایجاد این تاسیسات برسد تا برخی مشکلات ناشی از دفن غیربهداشتی پسماند رفع شود.

وی با بیان اینکه وزارت کشور و دولت ژاپن پیش از این در زمینه آموزش مدیران و کارکنان شهرداریها در حوزه مدیریت پسماند همکاری های مناسبی داشته اند، ابراز امیدواری نمود که در این مقطع اقدامات دو طرف از سطح آموزش فراتر رفته و وارد حوزه سرمایه گذاری و انتقال تجربیات شود.

نوذرپور تصریح کرد : انتظار داریم از مجموعه منابعی که دولت ژاپن برای سرمایه گذاری لحاظ نموده، اعتبارات خوبی در قالب کمک های بلاعوض و تسهیلات با بهره کم به بخش مدیریت پسماندهای شهری اختصاص دهد.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت - پسماند - همکاری - زباله - شهرداری - افزود - شهرداری ها - پسماندهای - نمایندگان - ادامه - وزارت - دهیاری - استان - ساحلی - اجرایی - شهرها - اشاره - مشترک - خندان - استفاده - تشکیل - زمینه - سالهای - ژاپنی - بررسی - برداری - کارگروه - برنامه - احمدی - احداث - همچنین - فناوری - سرمایه - گرفته - اینکه - داریم - نمودند - سرمایه گذار - کلانشهرها - معاون - نوذرپور - آموزش - گذاری - شمالی - استانداری - تاسیسات - مدیران - هستیم - گزارشی - افزایش - توسعه - بسیار - اقدامات - سابقه - عمران - رسیده - مناطق - مطالعات - ارائه - سوزها - حفاظت - اسلامی - مختلف - ایجاد - روستایی - تجربیات - ظرفیت - وزارتخانه - مطابق - خارجه - پایان - شهرهای -

نظر شما در مورد : نشست بررسی همکاری های ایران و ژاپن در زمینه مدیریت پسماندهای شهری تشکیل شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها