مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3844 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون امور شهرداری ها تاکید کرد : ضرورت بازنگری مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت قانون اساسی

مازندشورا:

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه باید از ظرفیت قانون اساسی در بازنگری مدیریت شهری استفاده شود، بر اهمیت قانون شهرداری‌ها تاکید کرد و افزود: شهرداری‌ها نقش مهمی در عمران کشور دارند و این قانون باید متناسب با قانون اساسی بازنگری شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، علی نوذرپور در همایش مدیران عامل سازمان‌های همیاری شهرداری‌های کشور که 8 بهمن در اراک برگزار شد، با اشاره به سهم شهرداری‌ها در عمران و توسعه کشور افزود: امروزه جایگاه شهرداری‌ها در نظام بودجه‌ریزی، برنامه‌ریزی و مدیریتی کشور غیرقابل انکار است.

وی اظهار کرد: نگاهی به بودجه عمرانی شهرداری‌های کشور نشان می‌دهد که این سهم در چهار سال گذشته در مقایسه با بودجه عمرانی کشور از نسبت 40 درصد به 70 درصد رسیده است و اگر این بودجه را با بودجه عمرانی استان‌ها مقایسه کنیم از یک نسبت چهار برابری در سال 90 به نسبتی هفت برابری در سال 94 می‌رسیم.

نوذرپور با بیان اینکه آمار یاد شده نشان‌دهنده پیشرفت های قابل توجه در حوزه مدیریت شهری در سال‌های گذشته است افزود: براین اساس، به نظر می‌رسد بازنگری نگرش‌ها به مدیریت شهری یک ضرورت است.

وی افزود: در این راستا باید به عقب بازگشته و با مرور انقلاب و قانون اساسی که استفاده از مردم و حضور مردمی در صحنه‌ها و عرصه‌های مختلف را مورد تاکید قرار داده‌اند، بازنگری مدیریت شهری را محقق کنیم.

وی تاکید کرد: در اصول انقلاب و قانون اساسی نگاه به مدیریت شهری نگاهی تمرکزگرا نیست و در قانون اساسی نظام اداره کشور به گونه‌ای دیده شده است که امور محلی توسط شوراها و حتی فرمانداری‌ها به انجام برسد و امور حاکمیتی به دولت سپرده شود، ولی سیر برنامه ریزی و مدیریتی در کشور تاکنون به گونه‌ای بوده است که همچنان با دولتی حجیم و متمرکز روبرو هستیم در حالی که قانونی اساسی بر مدیریت امور محلی توسط مدیران محلی تاکید دارد که البته هنوز به این مهم دست نیافته‌ایم.

نوذرپور با اشاره به تاکید دولت تدبیر و امید بر استفاده از ظرفیت قانون اساسی گفت: در دهه‌های اخیر، ایران دو انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی را پشت سر گذاشته است و در هر دو انقلاب استفاده از ظرفیت‌های مردم و شوراها مورد تاکید بوده است.

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت قانون اساسی در بازنگری مدیریت شهری استفاده شود، بر اهمیت قانون شهرداری‌ها تاکید کرد و افزود: شهرداری‌ها نقش مهمی در عمران کشور دارند و این قانون باید متناسب با قانون اساسی بازنگری شود.

نوذرپور در ادامه افزود: برهمین اساس لایحه مدیریت شهری در سال گذشته به امضای وزیر کشور رسیده و تقدیم دولت شده است و در آن تمرکززدایی و واگذاری امور به مدیریت‌های محلی مورد تاکید قرار گرفته است. امضای این قانون گامی اساسی در تحقق بخشی از مفاد قانون اساسی خواهد بود.

وی تصریح کرد: در این لایحه پیشنهاد واگذاری بسیاری از امور از جمله امور فرهنگی، گردشگری و محیط زیست شهری به شهرداری‌ها، عنوان شده است. بویژه اینکه کشورهای دیگر نیز در این رابطه تجربیات موفقی داشته‌اند. این لایحه در کمیته تخصصی در حال بررسی و نهایی شدن است.

نوذرپور با اشاره به تشکیل کمیسیون کلانشهر تهران و دیگر کلانشهرها در راستای کاهش ناهماهنگی‌های موجود میان شهرداری‌ها و دستگاه های اجرایی متولی خدمات شهری به عنوان یکی از اقدامات انجام شده در راستای رفع مشکلات مدیریت شهری گفت: وزارت کشور در دوره جدید اسناد آسیب‌شناسی مدیریت شهری و ارائه راه حل‌های غلبه بر این آسیب‌ها را تقدیم دولت کرده است .

وی با بیان اینکه این اسناد در هفت محور تهیه شده‌اند که چهار محور تاکنون ابلاغ شده است، افزود: اسناد آسیب‌شناسی آتش نشانی و خدمات ایمنی، مدیریت پسماندهای شهری، مدیریت فضای سبز و حمل و نقل، اسنادی است که به تصویب رسیده و توسط دولت ابلاغ شده است.

وی بر لزوم مطالعه این اسناد و استفاده از ظرفیت های آنها در راستای رفع چالش‌های بین شهرداری‌ها و دستگاهی دولتی تاکید کرد و افزود: ارزیابی عملکرد شهرداری‌ها در 15 سال اخیر نشان می‌دهد که آنها در این مدت تجربیات ارزشمندی را در حوزه برنامه‌ریزی کسب کرده‌اند، ضمن اینکه به موجب قوانین ظرفیت‌های دیگری نیز در حوزه برنامه‌ریزی برای آنها فراهم شده است.

نوذرپور افزود: شوراها مسئولیت بررسی مشکلات و ارائه برنامه در همه حوزه‌های شهری و ارائه راه حل و برنامه به مسئولان دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی را برای رفع مشکلات بر عهده دارند .

وی افزود: همچنین براساس قانون شوراها سازمان‌های دولتی مکلف شده‌اند که برنامه سالیانه خدمات شهری را به شورا ارائه دهند و شوراها نیز به موجب چارچوبی که توسط وزارت کشو ابلاغ شده برنامه راهبردی توسعه شهری را تهیه کنند تا شهرداری‌ها براساس آن برنامه 5 ساله خود را تهیه و مراحل تصویب آنرا طی کنند.

وی با اشاره به گام‌هایی که در حوزه حمل و نقل شهری برداشته شده است، افزود: دولت تلاش کرده اقدامات موثری را در حوزه اتوبوسرانی و قطار شهری به انجام برساند که در این راستا در این دولت قطار شهری اصفهان، تبریز و شیراز به بهره‌برداری رسیده و تلاش می‌کنیم در بقیه کلانشهرها نیز این مسیر طی شود.

نوذرپور با بیان اینکه مصوب شده بود دولت نسبت به تامین 90 هزار تاکسی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور اقدام کند، افزود: این ظرفیت در دهه فجر عملیاتی خواهد شد و تاکسی‌داران می توانند از تسهیلات 20 میلیون تومانی با کارمزد 16 درصد در این بخش بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به تلاش دولت برای استفاده از ظرفیت وزارت نفت برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کشور مبنی بر کمک این وزارتخانه برای تامین اتوبوس های گازسوز در قالب کمک 105 هزار دلاری به ازای هر دستگاه اتوبوس گفت: از آنجا که رکن اول که سرمایه‌گذاری است در این حوزه محقق نشده است، باید تغییراتی در حوزه اجرای این قانون صورت بگیرد که گام اول در حوزه تاکسیرانی برداشته شد و امید است با دریافت تسهیلاتی امکان نوسازی ناوگان اتوبوسرانی نیز مهیا شود.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قانون - مدیریت - افزود - شهرداری‌ها - اساسی - تاکید - استفاده - نوذرپور - اینکه - ظرفیت - بازنگری - برنامه - اشاره - انقلاب - شوراها - رسیده - بودجه - دولتی - اسناد - ارائه - مشکلات - گذشته - ابلاغ - وزارت - عمرانی - لایحه - نوسازی - عمران - شهرداری‌های - راستای - دارند - ناوگان - خدمات - برنامه‌ریزی - اتوبوسرانی - اجرایی - اقدامات - دستگاه - برداشته - تامین - تاکسیرانی - اتوبوس - کلانشهرها - براساس - شده‌اند - تصویب - آسیب‌شناسی - گونه‌ای - توسعه - مدیریتی - نگاهی - می‌دهد - سازمان‌های - مدیران - ضرورت - اهمیت - متناسب - مقایسه - برابری - تقدیم - واگذاری - عنوان - تجربیات - امضای - ظرفیت‌های - راستا - معاون - تاکنون - بررسی -

نظر شما در مورد : معاون امور شهرداری ها تاکید کرد : ضرورت بازنگری مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت قانون اساسی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها