مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3845 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تلاش کردیم تا با تدوین لوایح، مصوبات و دستورالعمل های تخصصی شرایط بهتری را برای شهرداریها فراهم نماییم

مازندشورا:

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت شهری طی یک سال اخیر از سوی دولت و این سازمان را در جمع شهرداران تشریح کرد و گفت : تلاش کردیم تا با تدوین لوایح، مصوبات و دستورالعمل های تخصصی شرایط بهتری را برای خدمت رسانی شهرداریها فراهم نماییم.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، علی نوذرپور که صبح شنبه 12 دی در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره برترین عملکرد شهرداری‌ها سخن می گفت، اعلام کرد : طی یک سال اخیر در سه سطح شامل تدوین لوایح مورد نیاز شهرداری ها، مصوبات دولت و تدوین دستورالعمل های تخصصی تلاش کرده ایم شرایط بهتری را برای فعالیت شهرداریها و ارتقای سطح فعالیتهای آنها فراهم نماییم.

وی در ادامه اظهار کرد : در مدیریت شهری، از بین 18 وظیفه ای که در دنیا در کشورهای پیشرفته توسط شهرداری ها انجام می شود، فقط در هفت حوزه انجام وظیفه می کنیم و مدیریت شهری تا رسیدن به ایده آل و مدیریتی یکپارچه شهری فاصله بسیار دارد.

وی ادامه داد: سرانه فضای سبز شهرهای کشور 12 متر است و تا استاندارد بین المللی یعنی حدود 25 متر فاصله دارد، همچنین 52 درصد از شبکه آبیاری فضای سبز کشور از آب خام استفاده می کند و این موضوع تا استاندارد آن فاصله دارد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه برای توسعه فضای سبزشهری با چند مشکل اساسی مواجه هستیم، گفت: کمبود عرصه، منابع مالی و توزیع نامتوازن فضای سبز از جمله این مشکلات است.

نوذرپور فقدان استاندارد در حوزه حمل و نقل شهری را یکی دیگر از مشکلات حوزه شهری عنوان کرد و افزود: رسانه ها نیز در توجه و ارتقا فرهنگ عمومی برای انجام فعالیت مدیریت شهری غافل هستند.

وی ادامه داد: 30 درصد موارد فوتی بر اثر تصادف در محدوده شهرها است و از مجموع کسانی که بواسطه حوادث رانندگی در شهرها کشته می شوند مربوط به موتور سیکلت سواران بوده و 50 درصد را عابران پیاده تشکیل می دهند.

به گفته نوذرپور، قرار بود در طول برنامه پنج ساله پنجم، 75 درصد جابجایی درون شهری توسط ناوگان حمل و نقل عمومی صورت گیرد، در حالیکه آمارها نشان می دهد تا پایان سال جاری بیش از 45 درصد از این میزان محقق نمی شود و 30 درصد از اهداف برنامه عقب هستیم.

نوذرپور در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مدیریت پسماند گفت: میانگین بازیافت مواد انرژی از پسماند 20 درصد است و 80 درصد پسماندهای عادی شهری دفع می شوند و فقط هفت درصد از پسماندها بصورت بهداشتی دفع می شوند و هفت درصد در حوزه مدیریت پسماند با تفکیک پسماند از مبدا مواجه هستیم.

وی ادامه داد: بازار مناسب و هدایت شده ای برای پسماندهای بازیافتی نیست و تضمینی برای خرید محصولات کمپوست و بازیافت محصولات پلاستیکی، کاغذ و فلزات غیر آهنی به فعالان این صنعت ارائه نکرده ایم.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه گفت: اگر بخواهیم عملکرد شهرداری را در دهه گذشته با عملکرد وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی مقایسه کنیم متوجه می شویم شهرداری ها به رغم کمبود ها نسبت به دولت عملکرد بهتری داشتند.

نوذرپور ادامه داد: در سال 90 بودجه عمرانی شهرداری ها 40 درصد از سرجمع اعتبار تملیک دارایی ها سرمایه کشور بوده که این نسبت در سال 94 به 70 درصد ارتقا یافته که 70 درصد بودجه عمرانی کشور است که رقم بالایی است و این امر بیانگر نقش پررنگ و حضور موثر مدیریت شهری در عمران و آبادی کشور است.

نوذرپور گفت: سرانه بودجه شهرداری در طول دو برنامه از رقم 94 هزار تومان به ازای هر نفر در سال 85 به یک میلیون تومان در سال 94 رسیده که بیانگر افزایش عمران و خدمات شهری در شهرهای کشور است که نشان از عملکرد مدیریت رو به رشد شهری دارد.

وی افزود : تدوین لایحه مدیریت شهری و ارائه آن به دولت از اقدامات عمده بود که در صورت تصویب این لایحه در مجلس بعد از 60 سال شهرداری ها امکان استفاده از قانونی مطابق ظرفیتهای قانون اساسی و تمرکز زدایی را خواهند داشت. وی افزود این لایحه در کمیته های تخصصی دولت در حال بررسی است و به زودی به کمیسیون فرعی دولت برای ارزیابی های تخصصی ارائه می شود.

وی ادامه داد: از جمله لوایحی که در سال گذشته مورد توجه قرار گرفت لایحه منابع درآمدی پایدار بود که بر اساس بند «ب» تبصره 52 قانون بودجه سال 62 مقرر بود که وزارت کشور در مدت شش ماه لایحه خودکفایی ها را تعیین کند و در شرایط کنونی پس از گذشت 32 سال از مصوبه مجلس این لایحه تقدیم دولت شده که مراحل تصویب را در کمیته های تخصصی و فرعی گذرانده است که بزودی در کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نوذرپور گفت : رویکرد حاکم بر لایحه منابع درآمدی پایدار، جایگزینی عوارض بر مصرف فضای شهری بجای عوارض بر تولید فضای شهری است، بگونه ای که منابع درآمدی شهرداری را به سمت منابع درآمدی پایدار هدایت کنیم و سهم عوارض ساختمانی را از 50 درصد رقم کنونی به کمتر از 30 درصد برسانیم و همچنین سهم عوارض نوسازی را به بالاتر از از 10 درصد برسانیم و در آن پیشنهاد شده سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده 30 درصد افزایش یابد .

وی تدوین لایحه اداری و استخدامی شهرداری ها را اقدام دیگری برشمرد و گفت منتظر مجوز مجلسیم تا دولت این لایحه را راسا تصویب نماید.

نوذرپور ضمن اشاره به تدوین موضوعات مرتبط با برنامه ششم توسعه گفت: چند پیشنهاد از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور ارائه شده که شامل احصاء 11 وظیفه می باشد که در صورت تصویب به مدیریت شهری واگذار می شود از جمله واگذاری وظایفی در حوزه گردشگری شهری و آلودگی های زیست محیطی و مدیریت حفظ و نگهداری از بافتهای تاریخی، مدیریت مدارس تا مقطع متوسطه و مراکز بهداشت، درمانی و بیمارستان ها و ورزشگاه ها .

نوذرپور گفت: در گام دوم نیاز به مصوبات دولت برای سر و سامان دادن به رابطه دولت و شهرداری ها بودیم که به این منظور کمیسیون هشتم دولت تحت عنوان کمیسیون کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها تشکیل شده است .

وی افزود : اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه های مدیریت فضای سبز شهری، مدیریت پسماندهای شهری، آتش نشانی و امور ایمنی و حمل و نقل و ترافیک شهری که از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور تهیه شده به تصویب این کمیسیون رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاهها ابلاغ شد که تکالیف مندرج در این مصوبات گره گشای برخی مسائل شهرداری هاست .

وی افزود اسناد آسیب شناسی شهرداری ها در حوزه های میادین میوه و تره بار، ساماندهی مشاغل شهری، موضوعات فرهنگی اجتماعی شهرداری ها و شهرسازی از سوی این کمیسیون در حال پیگیری و نهایی شدن است.

نوذرپور افزود : در گام سوم دستورالعمل های تخصصی برای موضوعات تخصصی شهرداری ها از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تدوین و ابلاغ شد که می توان به دستورالعمل دفن بهداشتی پسماندهای شهری ، تشکیل ستاد مدیریت بحران در شهرداری ها ، دستورالعمل ایجاد اتاق مادر و کودک در پایانه های شهری ، اجرای GIS در شهرهای کمتر از 50 هزار نفر و دستورالعمل حمل بار شهری اشاره کرد.

وی در خاتمه گفت : یکی از مهمترین دستورالعملها، دستورالعمل تدوین برنامه راهبردی ، عملیاتی توسعه شهر و شهرداری ها بود که به موجب آن حیطه وظایف شوراها در قبال شهرداری ها شامل تمامی مباحث مربوط به شهر می شود .


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - شهرداری ها - مدیریت - نوذرپور - تدوین - لایحه - دستورالعمل - تخصصی - ادامه - کمیسیون - برنامه - افزود - مصوبات - عملکرد - دهیاری - منابع - تصویب - ارائه - درآمدی - بودجه - عوارض - پسماند - شرایط - پسماندهای - بهتری - هستیم - پایدار - تشکیل - موضوعات - وظیفه - شهرداریها - فراهم - عمومی - معاون - فاصله - لوایح - توسعه - استاندارد - شهرهای - نماییم - افزایش - کمیته - قانون - بررسی - کلانشهرها - تومان - اسناد - شناسی - ابلاغ - اشاره - پیشنهاد - کنونی - مصوبه - برسانیم - وزارت - شهرها - مواجه - کمبود - مشکلات - عنوان - اساسی - استفاده - اقدامات - فعالیت - سرانه - همچنین - ارتقا - کردیم - محصولات - گذشته - عمرانی - بیانگر - هدایت - بهداشتی - مربوط - دیگری - بازیافت - عمران -

نظر شما در مورد : تلاش کردیم تا با تدوین لوایح، مصوبات و دستورالعمل های تخصصی شرایط بهتری را برای شهرداریها فراهم نماییم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها