مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3846 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون امور شهرداري ها: اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری کمک می‌کند که لوایح جدی تر از گذشته در دستور کار دولت قرار گیرد

مازندشورا:

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گفت و گو با روزنامه دنیای اقتصاد از اظهارات رییس جمهور در همایش روز ملی شوراها در خصوص اینکه دولت لوایح مدیریت یکپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به مجلس شورای اسلامی ارایه می کند، استقبال نمود و گفت: اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری کمک می‌کند که تعیین‌تکلیف لوایح مذکور جدی تر از گذشته در دستور کار دولت قرار گیرد.

صحبتهای علی نوذرپور معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گزارش روزنامه دنیای اقتصاد در خصوص اظهارات رییس جمهور در همایش روز ملی شوراها که در شماراه روز شنبه 11 اردیبهشت در صفحه 7 منتشر شده به شرح زیر است :

پیام روشن به کابینه

در این میان اظهارات رئیس‌جمهوری با استقبال مسوولان وزارت کشور روبه‌رو شد.علی نوذرپور، معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از سخنان روحانی درباره لوایح مذکور ابراز خرسندی کرد و به «دنیای اقتصاد» گفت: اظهارات رئیس‌جمهوری به این معنا است که دولت در سال جاری عزم جدی دارد نظام مدیریت شهری را از هر دو منظر تحقق مدیریت یکپارچه و افزایش سهم درآمدهای پایدار در تامین مالی شهرداری‌ها، تقویت و اصلاح کند. در حقیقت اظهارات رئیس‌جمهوری پیام روشنی برای برخی اعضای کابینه دولت بود که احتمالا نسبت به واگذاری مسوولیت‌های محلی خود به مدیریت شهری موضع داشته و با لایحه «مدیریت یکپارچه شهری» مخالفت می‌کنند.

وی با بیان اینکه متن لایحه «مدیریت یکپارچه شهری» اواخر سال 93 در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهایی شد، افزود: فرآیند تدوین این لایحه یک سال در وزارت کشور به طول انجامید و پس از آن برای بررسی در هیات دولت به کمیسیون کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرها ارجاع شد.

نوذرپور با بیان اینکه لایحه مذکور مشتمل بر 293 ماده و فرآیند بررسی آن طبعا زمان‌بر بود، اظهار کرد: این لایحه پس از تصویب در مجلس جایگزین قانون شهرداری‌ها مصوب سال 1334 می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر قرار بود این لایحه به‌صورت عادی در کمیسیون کلان‌شهرهای دولت بررسی شود، زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌داد. به همین خاطر بررسی لایحه از اردیبهشت 94 با تشکیل شش کمیته تخصصی شامل کمیته‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک شهری، شهرسازی، منابع درآمدی و بودجه‌ای شهرداری‌ها، محیط زیست و خدمات شهری و نیز ساختاری و مدیریتی بررسی در دستور کار قرار گرفت و مسوولیت این کمیته‌ها نیز به بنده واگذار شد.

وی ادامه داد: در این کمیته‌ها نمایندگان کلیه دستگاه‌های مرتبط و نیز نمایندگانی از شهرداری و شورای شهر تهران و شورای عالی استان‌ها حضور داشتند و در فرآیند کارشناسی اظهار نظر کردند به نحوی که لایحه مذکور پس از چکش‌کاری،‌ اکنون 160 ماده دارد.

به گفته معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری ها، کار بررسی این لایحه در 5 کمیته به پایان رسیده و کمیته ساختاری و مدیریتی نیز نتایج کارشناسی خود را تا پایان اردیبهشت ارائه خواهد کرد تا بررسی لایحه از ابتدای خرداد ماه وارد فاز بعدی یعنی بررسی در کمیته فرعی کمیسیون کلان‌شهرها شود. نوذرپور پیش بینی کرد در صورتی که فرآیند بررسی این لایحه در هر یک از مراحل بعدی شامل کمیته فرعی،‌ کمیسیون اصلی و هیات دولت 3 ماه به طول بینجامد،‌ اواخر سال جاری لایحه «مدیریت یکپارچه شهری» به مجلس می‌رود.

لایحه درآمدهای پایدار، یک گام جلوتر

او درباره سرنوشت لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری ها» نیز توضیح داد: اگرچه در مفاد لایحه «مدیریت یکپارچه شهری» به موضوع منابع درآمدی نیز پرداخته شده است، اما لایحه دیگری در عرض آن تدوین شد که مراحل بررسی و تصویب در کمیته‌های تخصصی و فرعی دولت را پشت سر گذاشته و به کمیسیون اصلی ارائه شده است. اما وزارت اقتصاد و امور دارایی اخیرا درخواست کرده این لایحه با توجه به بار مالی کلان در کمیسیون اقتصادی دولت بررسی شود. البته وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها این ارجاع را قبول ندارند و مخالفت خود را با دولت در میان گذاشته‌اند.

وی اعلام کرد در صورت موافقت دولت با طی ادامه فرآیند بررسی لایحه مذکور در کمیسیون کلان‌شهرها، این لایحه حداکثر ظرف 4 تا 5 ماه آتی در دولت تعیین تکلیف و به مجلس ارائه می‌شود.

معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معتقد است موضوع تمرکززدایی و واگذاری اداره شهرها به مدیریت محلی باید تعیین‌تکلیف شود و وقت آن رسیده که از تعارف و محاوره‌های اداری میان دولت و مجلس درباره ضرورت تشکیل مدیریت یکپارچه شهری بگذریم.

وی با بیان اینکه همه مسوولان موافقت خود را با تحقق مدیریت یکپارچه شهری عنوان می‌کنند،‌ اما مهم این است که در عمل تا چه اندازه به این موضوع پایبند باشند، گفت: دستگاه‌های مختلف باید بپذیرند که دیگر نمی‌توانند به درستی از عهده وظایف محلی بر آیند و چاره‌ای جز واگذاری آنها ندارند. البته طبعا مقاومت‌هایی در سطوح کارشناسی و بالاتر با این موضوع وجود دارد اما اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری کمک می‌کند که تعیین‌تکلیف لوایح مذکور جدی تر از گذشته در دستور کار دولت قرار گیرد. نوذرپور ابراز عقیده کرد این لوایح در صورت تصویب نهایی می‌تواند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین خدمات و شاه‌بیت عملکرد دولت تدبیر و امید شناخته شود.

روزنامه دنياي اقتصاد شنبه 11 ارديبهشت


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : لایحه - بررسی - مدیریت - شهرداری‌ها - یکپارچه - اظهارات - کمیسیون - لوایح - معاون - مذکور - شهرداری - رئیس‌جمهوری - نوذرپور - کمیته - اقتصاد - فرآیند - شهرداری ها - وزارت - موضوع - دستور - اینکه - پایدار - واگذاری - کارشناسی - روزنامه - شورای - دهیاری - گذشته - می‌کند - تصویب - کلان‌شهرها - درآمدهای - دنیای - اردیبهشت - تعیین‌تکلیف - ارائه - درباره - ساختاری - مدیریتی - البته - درآمدی - کمیته‌ها - خدمات - مراحل - موافقت - پایان - دستگاه‌های - ندارند - رسیده - ادامه - منابع - مخالفت - مسوولان - دهیاری‌های - ابراز - کابینه - استقبال - جمهور - همایش - شوراها - اواخر - دهیاری‌ها - اظهار - تشکیل - تخصصی - ارجاع - تهران - نهایی - تدوین - کمیته‌های -

نظر شما در مورد : معاون امور شهرداري ها: اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری کمک می‌کند که لوایح جدی تر از گذشته در دستور کار دولت ...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها