مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3849 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نشست شهرداران استان زنجان با حضور معاون امور شهرداری ها برگزار شد

مازندشورا:

نشست شهرداران استان زنجان با حضور علی نوذرپور معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور و رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان به میزبانی سازمان همیاری شهرداری های استان روز چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه در محل غارکتله خور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، نوذرپور در این نشست طی سخنانی گفت: لایحه مدیریت شهری، که رییس جمهور در همایش روز ملی شوراها خبر تقدیم آن به مجلس در سال جاری را اعلام کرد، بزودی درکمیته فرعی کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها با حضور معاونان وزرا و سازمان های دولتی و نمایندگان شورای عالی استانها، شورای شهر تهران و استانداری تهران بررسی می شود.

وی با بیان اینکه این لایحه قرار است پس از تصویب در مجلس جایگزین قانون شهرداری‌ها، مصوب سال 1334 ‌شود، گفت: اگر قرار بود این لایحه به‌صورت عادی در کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت بررسی شود، زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌داد. به همین خاطر بررسی لایحه از اردیبهشت 94 با تشکیل شش کمیته تخصصی شامل کمیته‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک شهری، شهرسازی، منابع درآمدی و بودجه‌ای شهرداری‌ها، محیط زیست و خدمات شهری و نیز ساختاری و مدیریتی بررسی در دستور کار قرار گرفت.

نوذرپور افزود: طی یک سال گذشته جلسات این کمیته‌ها با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و نمایندگان شورای عالی استانها و شهرداری و شورای شهر تهران و سایر شهرداری ها وشوراها طی ساعت ها بحث و تبادل نظر تخصصی بطور مستمر و هفتگی تشکیل شد و تاکنون کار پنح کمیته تمام شده و تنها یک کمیته باقی مانده که کار آن هم بزودی تمام خواهد شد.

وی در خصوص محورهای اصلی لایحه مدیریت شهری گفت: این لایحه بر تعریف وظایف مربوط به امور محلی و تفکیک آنها از وظایف دولتی و همچنین تفکیک منابع عمومی به دو بخش ملی و محلی به نحوی که با تحقق آن وظایف جدیدی به شهرداریها واگذار و منابع مالی مربوط به این وظایف هم به آنها منتقل شود، تاکید دارد.

نوذرپور با بیان اینکه واگذاری وظایف جدید به شهرداری ها باعث تقویت آنها خواهد شد و دایره وظایف محدود و معین آنها گسترش پیدا می کند، تاکید نمود: به تبع قدرتمندشدن شهرداری، شورای شهر هم قدرتمند می شود و روح لایحه مدیریت شهری بر پایه الگوی شورای قوی، شهردار قوی استوار است.

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه اظهار کرد: پس از تشکیل کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلان‌شهرها در دولت یازدهم، چندین سند آسیب‌شناسی در زمینه حوزه‌های وظیفه ای شهرداری‌ها با هدف رفع برخی مشکلات موجود و ابهامات قانونی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و با همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط و شهرداری‌ها و شوراها تهیه شده است.

وی افزود: تاکنون اسناد آسیب شناسی مدیریت شهری در حوزه‌های آتش‌نشانی و امور ایمنی، فضای سبز شهری، پسماندهای شهری و حمل و نقل و ترافیک شهری پس از تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها به تصویب هیات وزیران رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

نوذرپور افزود: اسناد آسیب شناسی شهرداری‌ها در حوزه میادین میوه و تره بار، ساماندهی صنایع و مشاغل شهری تهیه و برای سیر مراحل قانونی به هیات دولت ارسال شده است.

وی در ادامه در خصوص برنامه راهبردی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال 1395 گفت: این برنامه با توجه به ارکان اقتصاد مقاومتی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی شامل مقاوم بودن اقتصاد، استفاده از همه‌‌ ظرفیت‌هاى دولتى و مردمى، حمایت از تولید ملى، مدیریت منابع ارزى و مدیریت مصرف تدوین شده است.

وی کمک به اجرای طرح های احیای بافت‌های ارزشمند تاریخی و گردشگری ‌شهری، کمک به جذب سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در شهرداری‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری در شهرداری‌ها از طریق انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری‌ها و کاهش سازمان‌های وابسته به شهرداری‌ها را از جمله محورهای این برنامه ذکر نمود.

نوذرپور، کمک به کاهش میزان دفن غیر بهداشتی پسماند عادی، افزایش بازیافت مواد و انرژی پسماند عادی، کمک به احداث زباله سوز در استان‌های ساحلی، کمک به افزایش میزان تفکیک در مبدا زباله خشک از طریق کمک به اجرای طرح تفکیک از مبدا در 500 شهر و روستای کشور، را سایر محور های این برنامه برشمرد.

وی همچنین کمک به افزایش میزان مساحت فضای سبز تحت پوشش شبکه مستقل آب خام از طریق کمک به اجرای مطالعات جداسازی شبکه آبرسانی فضای سبز شهری ، افزایش جمعیت تحت پوشش خدمات ْآتش‌نشانی از طریق احداث حدود 300 ایستگاه ْآتش‌نشانی را از دیگر محورهای این برنامه ذکر نمود.

نوذرپور درادامه ضمن تشریح برخی دیگر از تصمیمات و برنامه های کلان عرصه مدیریت شهری کشور، به پرسش های حاضران پاسح گفت.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری‌ها - مدیریت - لایحه - نوذرپور - شهرداری - تهران - وظایف - برنامه - شورای - شهرداری ها - کلانشهر - افزایش - منابع - تفکیک - معاون - بررسی - کمیسیون - تشکیل - محورهای - افزود - کمیته - تصویب - اجرای - نمایندگان - زنجان - میزان - شهرداریها - استان - قانونی - حوزه‌های - تاکید - همچنین - شورای شهر تهران - ادامه - اسناد - پسماند - سرمایه‌گذاری - اقتصاد - احداث - زباله - شناسی - ْآتش‌نشانی - دهیاری‌های - تخصصی - عمومی - شوراها - بزودی - کلانشهرها - اردیبهشت - استانداری - برگزار - شهرداریهای - دهیاریهای - دولتی - استانها - اجرایی - مرتبط - تاکنون - دستگاه‌های - خدمات - اینکه - شهرداران - ترافیک - مربوط -

نظر شما در مورد : نشست شهرداران استان زنجان با حضور معاون امور شهرداری ها برگزار شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها