مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3850 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نوذرپور: شهرداری ها توجه ویژه ای به مصوبه هیات وزیران در زمینه حمل و نقل عمومی داشته باشند

مازندشورا:

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت : مصوبه هیات محترم وزیران در زمینه حمل و نقل و ترافیک که به تازگی ابلاغ شده، تکالیف دستگاه های مرتبط با این حوزه را مشخص نموده و حاوی موضوعات مهمی است و شهرداری ها و دست اندرکاران حوزه حمل و نقل شهری باید توجه ویژه ای به مندرجات آن داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، علی نوذرپور که صبح یکشنبه چهارم بهمن ماه در ابتدای دوره تخصصی آموزشی مدیران عامل سازمان های اتوبوسرانی شهری کشور سخن می گفت، اظهار کرد : این مصوبه در پنج بخش"تصادفات شهری و ایمنی"، "سامانه های حمل ونقل عمومی در سفرهای شهری"، "مدیریت تقاضای سفر"، "مدیریت یکپارچه حمل و نقل بار و مسافر در شهرها" و "حمل ونقل شهری وآلودگی هوا" از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاریه ای کشور و با همکاری شهرداری های کلانشهرها، دستگاههای مرتبط، استادان دانشگاه، شوراها، ... در کمیسیون هشتم دولت تهیه و پس از بررسی در کمیته‌های تخصصی به کمیسیون اصلی ارجاع داده شد و در نهایت به تصویب هیات دولت رسید.

نوذرپور با بیان اینکه دولت یازدهم در راستای کمک به شهرداری ها، تصویب و ابلاغ سندهای آسیب شناسی را دستور کار قرار داده است، افزود: تدوین سند آسیب شناسی کلانشهرها از جمله ماموریت‌های کمیسیون جدید خاص کلان شهرهاست که به عنوان کمیسیون هشتم دولت تشکیل شده؛ این کمیسیون در دولت تدبیر و امید تشکیل شد و یکی از وظایفی که برای خود در نظر گرفته تدوین سند آسیب شناسی کلان شهرها و ارائه راه حل‌ها و ایجاد هماهنگی بین شهرداری ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی است.

وی در ادامه اظهار کرد : علی رغم گذشت بیش از سی سال از عمر انقلاب اسلامی متاسفانه هنوز بخش زیادی از ظرفیت های پیش بینی شده در قانون اساسی در خصوص وظایف مدیریت شهری محقق نشده است و دولت بعنوان متولی و یاری دهنده این بخش چه در حوزه مدیریت یو چه در حوزه مالی شناخته می شود.

نوذرپور در ادامه افزود: به همین دلیل در آغاز دولت نهم یکی از اقداماتی که بسیار مورد توجه قرار گرفت بازبینی و تصحیح قانون شهرداریها بود که با هدف ارتقاء سطح کیفیت قانونی اختیارات شهرداریها و شفاف سازی حوزه عمل و اختیار ایشان بصورت لایحه مدون و هم اکنون در کمیسیون تخصصی هیئت دولت قرار دارد و انشالله بزودی پس از طی مراحل قانونی تصویب و در اختیار شهرداریها قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به اسناد آسیب شناسی، طبقه بندی و الویت بندی و ارائه راهکارهای مرتبط را که در حوزه مدیریت واحد شهری، بویژه حوزه حمل و نقل تهیه و تدوین شده، را معرفی و آن را بعنوان یک شاخص استاندارد جهت هماهنگی واحدهای شهرستانی دستگاهها به منظور بهبود و نیل بسوی مدیریت شهری واحد ذکر نمود که سازمانهای حمل و نقل نیز از آن مستثنی نیستند.

نوذرپور همچنین ضمن هشدار در خصوص فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی و شیب کاهشی سهم حمل و نقل عمومی از کل حمل و نقل شهری و همچنین محدودیت منابع دولت با توجه به کاهش بی سابقه قیمت فروش نفت و سایر مشکلات موجود گفت: طبق آمارهای موجود در این سالها بودجه عمرانی شهرداریها نسبت به بودجه عمرانی دولت افزایش داشته و به همین دلیل می بایست شهرداریها نسبت به تخصیص منابع حاصل از ارزش افزوده به حمل و نقل عمومی اهتمام و جدیت داشته باشند و این اعتبارات خارج از ردیف تخصیصی هزینه نشود.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه گفت : بر اساس بخشنامه ای که وزیر محترم کشور به استانداری ها ابلاغ نموده، می بایست ظرف مدت یکسال ضوابط تشکیلاتی شهرداریها اجرایی شود و یکپارچه نمودن حمل و نقل درون شهری نیزیکی از ملزومات اساسی این ضوابط جدید است که در آینده ای نزدیک اساسنامه تیپ آن ابلاغ خواهد شد.

وی با اشاره به نقاط ضعفی که در حال حاضر در مباحث مدیریت شهری بویژه مدیریت حمل و نقل شهری مطرح می باشد گفت : دراساسنامه جدید سعی شده این نقاط ضعف برطرف شود و به عنوان مثال در اساسنامه جدید مبحث حمل و نقل عمومی، وظیفه ذاتی شهرداری عنوان شده که هیچ ارگان و یا نهاد دیگری حق دخالت در اینگونه امور ندارد.

وی در پایان به تغییرات پی در پی و زودهنگام مدیران عامل سازمان های اتوبوسرانی شهری اشاره و عنوان داشت که از نگاه سازمان شهرداری ها و دهیاری های‌کشور این امری نکوهیده می باشد و در اساسنامه جدید ضوابط و شاخص های انتصاب افراد به سمت مدیرعاملی سازمان های حمل و نقل عمومی بطور دقیق مشخص شده است.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - شهرداری ها - عمومی - مدیریت - شهرداریها - کمیسیون - نوذرپور - عنوان - ابلاغ - شناسی - باشند - تدوین - تصویب - همچنین - اشاره - ضوابط - ادامه - اساسنامه - دهیاری - مصوبه - مرتبط - تخصصی - اختیار - اساسی - بعنوان - قانونی - منابع - عمرانی - بایست - بودجه - موجود - قانون - بویژه - ارائه - معاون - یکپارچه - اظهار - اتوبوسرانی - نموده - مدیران - شهرها - کلانشهرها - محترم - هماهنگی - تشکیل - وزیران - زمینه - افزود - اجرایی -

نظر شما در مورد : نوذرپور: شهرداری ها توجه ویژه ای به مصوبه هیات وزیران در زمینه حمل و نقل عمومی داشته باشند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها