مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 38511 -تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آبان 1396 -ساعت : 12:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
درس‌هایی که باید از زلزله غرب کشور بياموزيم

داراب صفری؛ رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور

درس‌هایی که باید از زلزله غرب کشور بياموزيم

مازندشورا: حادثه دل‌خراش زلزله غرب کشور و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان عزیزمان در استان کرمانشاه، واجد درس‌ها و هشدارهای بسیاری برای سیاست‌گذاران و فعالان حوزه صنعت ساخت‌وساز کشور است.

مازندشورا:حادثه دل‌خراش زلزله غرب کشور و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی ازهم‌وطنان عزیزمان در استان کرمانشاه، واجد درس‌ها و هشدارهایبسیاری برای سیاست‌گذاران و فعالان حوزه صنعت ساخت‌وساز کشور است.

عموماً در خلال انتشار آمارها و ارقامی که از سوی دولت‌های مختلفدر خصوص تولیدات صنعت ساختمان اعلام می‌شود، صرفاً بر مقوله کمیت و میزان ابنیه و خطوطارتباطی تأکید می‌شود و متأسفانه نحوه ساخت و کیفیت این ساخت‌وسازها چندان موردتوجهقرار نمی‌گیرد.

همان‌طور که در زلزله اخير مشاهده شد، خسارات مالی و جانی بسیاری از جهتفقدان کیفیت و عدم رعایت استانداردهای ساخت‌وساز به کشور تحمیل شد و مهم‌ترین عواملبروز چنین خساراتی را علیرغم ضعف در حوزه نظارت بر اجرا، باید در فقدان نیروهای کاردانو مجرب در صنعت ساختمان جستجو کرد.

چراکه بر اساس روند موجود در دو دهه گذشته کشور، توجه شایسته‌ای به کاردان‌هایفنی ساختمان صورت نگرفت و همین نقيصه باعث طرد تدریجی نیروهای فنی و پرتوان از صنعتساختمان و روند رو به افول شایسته‌سالاری در حوزه اجرایی ساخت‌وساز پروژه‌های عمرانیشده است.

لذا پرواضح است که در فقدان نیروهای باتجربه و کاردان‌های فنی ساختماندر حوزه ساختمان، شاهد اجرای پروژه‌های مسکونی از سوی افراد غیرمتخصص و کارگران خارجیهستیم و همین بی‌توجهی به نیروی‌های ماهر باعث شده است تا بسیاری از ابنیه موجود درمناطق زلزله‌زده، به جهت عدم رعایت اصول فنی اولیه، نظیر عدم رعایت جزییات فنی در اجرایاسکلت، بی‌توجهی به نحوه اختلاط بتن و عدم مهار دیوارهای جانبی، موجب بروز چنین خساراتجانی و مالی قابل‌توجهی بشود.

بر همین اساس و با توجه با این واقعیت که ایران کشوری زلزله‌خیز است، لذاضرورت دارد تا مسئولان بلندپایه صنعت ساختمان، دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و مجلس شورایاسلامی، در اقدامی هماهنگ و تعاملی همسو، زنجیره حیاتی صنعت ساختمان در قالب مشارکتوهم یاری واقعی مهندسین، کاردان‌های فنی ساختمان، معماران تجربی و کارگران ماهر موردبازبینی و اصلاح دقیق و کارشناسی قرار بگیرد تا در آینده شاهد تکرار چنین حوادثی تلخیدر کشور نباشیم


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - نیروهای - ساخت‌وساز - زلزله - رعایت - پروژه‌های - کارگران - بی‌توجهی - اجرایی - کاردان‌های - فقدان - ابنیه - کیفیت - بسیاری - موجود -

نظر شما در مورد : درس‌هایی که باید از زلزله غرب کشور بياموزيم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها