مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3852 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

76هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور

مازندشورا:

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اعلام اینکه 76هزار هکتار از بافت شهری کشور را بافت های فرسوده و نا کارآمد تشکیل می دهد گفت : تنها 13 درصد از این بافت ها در برنامه چهارم و پنجم توسعه بهسازی و نوسازی شده اند.

علی نوذر پور در حاشیه برگزاری ششمین همایش شهر ایده آل در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مهمترین مشکل حوزه مدیریت شهری را منابع درآمدی عنوان کرد و گفت : بخش عمده منابع شهرداری ها از ساخت و سازها بدست می آید که این امر مستمر و پایداری نیست وهمچون نفت در اقتصاد ملی است که نباید بدان تکیه کرد.

وی افزود : یکی از جهت گیری هایی که وزارت کشور پیگیری کرده ، تنظیم لایحه ای برای تامین منابع در آمدی پایدارو ارائه آن به دولت بوده و بر آن تاکید دارد این است که شهرداری ها نباید به منابع در آمدی ناپایدار همچون ساخت و ساز تکیه کنند و باید به سمت درآمدهای پایدار بروند .

نوذرپور گفت : یک بخش در آمدهای پایدار مربوط به عوارض بر مصرف شهرسازی همچون نوسازی است که سهم آن کم است ، بخش دیگر عوارضی است که در قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت ملی گرفته می شود که در این زمینه نسبت شهرداری ها به دولت پایین است که سرجمع 20 درصد بودجه شهرداری از این محل تامین می شود که در لایحه این نسبت را افزایش دادیم تا حداقل رقم آن به 30 درصد برسد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مورد ترمیم بافت های فرسوده و گام هایی که طی سال های اخیر در این مسیر برداشته شده است به روند رو به رشد سکونت گاههای غیر رسمی در شهرهای کشور اشاره کرد و به ایرنا گفت : 76 هزار هکتار از بافت های شهری کشور را بافت های فرسوده و نا کارآمد تشکیل می دهند و 55 هزار هکتار به سکونت های غیر رسمی اختصاص پیدا می کند که در مجموع شهرهای کشور131 هزار هکتار بافت نامطلوب وجود دارد و 21 میلیون نفر از جمعیت شهری در این بخش ها زندگی می کنند.

وی یاد آور شد : مقرر شده بود که در برنامه چهارم و پنجم توسعه 100 درصد بافت ها احیا ، بهسازی و نوسازی شوند اما مجموع عملکرد شهرداری ها و دولت در دو برنامه در حوزه بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی تنها 13 درصد بوده است ، به رغم همه تاکیدها برحل این مشکل همچنان مدیریت شهری ایران با مشکل و کمبود مواجه است .
نوذر پور با بیان اینکه بخش عمده ای از این کار توسط شهرداری ها انجام شده است افزود : منابع دولتی ، تسهیلات دولتی و عملکرد شهرداری نتوانسته اهداف مندرج در برنامه توسعه چهارم و پنجم را محقق کند.

وی با بیان اینکه سازمان شهرداری ها بهترین مرجع برای رسیدگی به بحث مدیریت شهری است گفت : دولت می تواند با برداشتن موانع ، دادن تسهیلات و مقررات زدایی در این حوزه کمک کند ، همکاری مردم با شهرداری ها ، شورای اسلامی و تکیه بر مشارکت های اجتماعی در حوزه ترمیم ، نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده از اهمیت زیادی برخوردار است .

نودر پور نقش بخش خصوصی را در این زمینه مهم دانست و به ایرنا گفت : بخش عمده کار ساخت و ساز و مسکن توسط بخش خصوصی انجام می گیرد که اگر تسهیلات لازم در اختیار این بخش قرار گیرد و مقرارت مناسب برای حضور فراهم شود در نوسازی و ترمیم بافت های فرسوده موثر خواهد بود.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - شهرداری ها - فرسوده - نوسازی - منابع - هکتار - برنامه - مدیریت - ایرنا - تسهیلات - سکونت - ترمیم - توسعه - اینکه - ساخت و ساز - چهارم - بهسازی - شهرهای - مجموع - خصوصی - زمینه - دولتی - عملکرد - لایحه - 76هزار - معاون - تشکیل - کارآمد - نباید - افزود - همچون - تامین - دهیاری - پایدار -

نظر شما در مورد : 76هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها