مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3854 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون امور شهرداری‌ها: لوایح تخصصی و اسناد آسیب‌‌شناسی برای بهبود خدمات مدیریت شهری در دولت تدبیر و امید تدوین شده است

مازندشورا:

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تدوین اسناد آسیب‌‌شناسی شهرداری ها و لوایح تخصصی برای بهبود خدمات مدیریت شهری از سوی شهرداری ها به شهروندان در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور که صبح چهارشنبه 12 خرداد ماه در همایش مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌های کشور در یزد سخن می گفت، با اشاره به اقدامات و برنامه‌های دولت در حوزه مدیریت شهری اظهار کرد: با آسیب‌‌شناسی معضلات و مشکلات حوزه مدیریت شهری و تدوین لوایح و دستورالعمل‌های تخصصی به دنبال تقویت شهرداری ها در اداره بهتر شهرها و افزایش خدمت‌رسانی آنها در سطح شهرها هستیم.

وی در ادامه گفت: مدیریت شهری در ایران با گذشت بیش از یک قرن دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشته و این حوزه با شکل‌گیری شوراها از مدیریت متمرکز و دولتی به مدیریت غیردولتی و دموکراسی منتخب مردم تغییر یافت.

نوذرپور با بیان اینکه مدیریت شهری اکنون توسط خود مردم صورت می‌گیرد و منتخب مردم در این حوزه ارائه خدمات دارد، عنوان کرد: هنوز هم این حوزه به باور عامه مردم بخشی از دولت و حکومت تلقی می‌شود و اگر موجب رضایت خاطر مردم شود، سرمایه اجتماعی بزرگی را در کشور فراهم می‌کند، اما اگر نارضایتی بار آورد به پای نظام و حکومت نوشته می‌شود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: بر این اساس حمایت، هدایت و نظارت بر مدیریت شهری با هدف تحقق مطالبات و نیازهای شهروندان از وظایف دولت است و این سه مقوله وظایف جدی را برای دولت تعریف می‌کند.

وی بیان داشت: بر همین اساس دولت تلاش دارد با تاکید بر حفظ حاکمیت شهری در مدیریت شهر از جانب مردم، راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات شهری پیدا کند که خوشبختانه از بدو کار دولت تدبیر و امید تا کنون اقدامات خوبی در راستای حمایت و هدایت و نظارت صورت گرفته است.

نوذرپور با اشاره به تدوین اسناد آسیب شناسی حوزه شهرداری‌ها، اجرایی کردن سندهای مدون شده را از تدوین آن مهم‌تر دانست و گفت: لایحه مدیریت شهری که در سال 92 به دولت ارائه شده و در شش کارگروه تخصصی در حال بررسی است که با 160 ماده موجب بهبود در خدمات شهری خواهد شد.

وی افزود: تدوین لایحه مدیریت شهری و ارائه آن به دولت از بزرگترین اقداماتی بود که در صورت تصویب این لایحه در مجلس بعد از 60 سال شهرداری‌ها امکان استفاده از قانونی مطابق ظرفیت‌های قانون اساسی و تمرکززدایی را خواهند داشت.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: تصویب و اجرای لایجه مدیریت شهری در کشور یک ضرورت است که موجب تسریع در ارائه خدمات به عامه مردم و شهروندان می‌شود .

وی تاکید کرد: با تحقق این لایحه مهم بدون شک شهرداری‌ها چایک‌تر و بهتر می‌توانند به مردم خدمات ارائه دهند.

نوذر پور ابراز امیدواری کرد که با تصویب این لایحه در مجلس و اجرایی شدن آن یک تحول مهم در حوزه خدمات‌رسانی، فعالیت‌های شهرداری‌ها و رفاه و تامین آسایش مردم شود.

نوذرپور با اشاره به اینکه اجرای لایحه مدیریت شهری از خواسته‌های مهم در سطح کلان کشور است و نقش مهمی در تحقق اهداف در حوزه شهری و نتایج ارزشمندی برای مردم به دنبال دارد، تاکید کرد: واگذاری وظایف جدید در قالب لایحه مدیریت واحد شهری، موجب تقویت، ارائه خدمات بهتر و همچنین انجام بهتر خدمات در سطح شهرها و شوراهای اسلامی می‌شود.

وی از دیگر لوایح حمایتی در این حوزه را لایحه‌ای برای کسب درآمد پایدار برای شهرداری ها برشمرد و اضافه کرد: این لایحه نیز مراحل تصویب را در کمیته‌های تخصصی و فرعی گذرانده است که بزودی در کمیسیون اصلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نوذرپور همچنین توضیح داد: تاکنون اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه‌های ْآتش‌نشانی و امور ایمنی، فضای سبز شهری، پسماندهای شهری و حمل و نقل و ترافیک شهری که از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تهیه و پس از تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها به تصویب هیات وزیران رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

وی در ادامه اظهار کرد: اسناد آسیب شناسی مدیریت شهری نیز در حوزه های میادین میوه و تره بار، ساماندهی صنایع و مشاغل شهری و حوزه فرهنگی - اجتماعی تهیه و برای سیر مراحل قانونی از سوی وزیر کشور به هیات دولت ارسال شده که در کمیته های فرعی و اصلی کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها بررسی خواهند شد.

وی عنوان کرد: بسیاری از دستورالعمل‌هایی که وجود داشت، قدیمی شده بود و با توجه به تغییر و تحولات جدی حوزه شهرها و توجه به این نکته که شهرها پویا و زنده هستند، لازم بود تا نسبت به اصلاح و بازنگری و تدوین دستورالعمل‌های جدید اقدام شود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور از مباحث مهم در ادامه نشست تخصصی مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری ها در یزد را بررسی مسئله اساسی منابع پایدار مالی بر حسب قانون توسط شهرداری‌ها و پیگیری تحقق آن ذکر کرد و همچنین به ارائه نظرات و راهکارهای مناسب در بخش‌های مختلف در حوزه شهری برای پویایی و اجرای مقررات در راستای ارائه خدمات مناسبت‌تر به شهروندان پرداخت.

وی تاکید کرد: مدیران کل امور شهری می‌توانند نقش مهمی در اجرای برنامه‌ها و توفیق‌ها در عرصه‌های مورد تاکید و ماموریت‌های محوله داشته باشند.

نوذرپور همچنین از میزبانی استان یزد در برگزاری اینگونه نشست‌های تخصصی در راستای هم‌اندیشی و همکاری و بررسی مسائل و نیازها قدردانی کرد.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت - شهرداری‌ها - خدمات - ارائه - لایحه - تخصصی - تدوین - شهرداری ها - تصویب - نوذرپور - شهرداری - بررسی - شهرها - اسناد - تاکید - معاون - اجرای - شهرداری‌های - لوایح - شهروندان - همچنین - شناسی - ادامه - وظایف - کلانشهرها - اشاره - شوراهای - مدیران - راستای - دهیاری‌های - آسیب‌‌شناسی - بهبود - کمیسیون - تهران - اجرایی - کلانشهر - اساسی - مراحل - می‌توانند - خواهند - پایدار - قانون - قانونی - اینکه - مشکلات - دستورالعمل‌های - دنبال - تقویت - اظهار - اقدامات - تدبیر - دهیاری - دفاتر - منتخب - تغییر - حمایت - هدایت - نظارت - اضافه - می‌کند - عنوان - حکومت - اجتماعی - راهکارهای -

نظر شما در مورد : معاون امور شهرداری‌ها: لوایح تخصصی و اسناد آسیب‌‌شناسی برای بهبود خدمات مدیریت شهری در دولت تدبیر و ام...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها