مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 3855 -تاریخ انتشار : یکشنبه 06 تیر 1395 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سامانه سیمفا در مراکز معاینه فنی خودروی کشور فراگیر شد

مازندشورا:

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: با اتصال مراکز معاینه فنی خودرو در شهرها به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا)، صدور هرگونه گواهی معاینه فنی خودروی سبک خارج از سامانه سیمفا ممنوع و غیر قانونی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور صبح یکشنبه با بیان مطلب فوق در جمع خبرنگاران خبرگزاریها،‌ به سابقه تاریخی معاینه فنی خودرو اشاره نمود و گفت: اولین بار در بند 5 ذیل ماده 18 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 8/12/80 به بحث معاینه فنی اشاره شد و آمده بود " انجام معاینه فنی خودروها با رعایت مفاد این بند و متناسب با امکانات کشور اجباری است . ستادهای معاینه فنی خودرو وابسته به شهرداریها یا مراکز فنی مجاز وظیفه انجام معاینه و صدور برگه معاینه فنی را بر عهده خواهند داشت. چگونگی اجرای این بند و زمان بندی و نظارت بر انجام آن و تعیین دوره های معاینه فنی انواع خودروها و هزینه مربوط متناسب با امکانات هر منطقه به پیشنهاد وزارتخانه های کشور و راه وترابری با تصویب هیات وزیران خواهد بود . نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است براساس تصویبنامه مذكور از تردد خودروهای فاقد برگ معاینه فنی جلوگیری نماید .برای صدور هر برگ معاینه فنی مبلغ دوهزار ( 2000 ) ریال اخذ و به حساب درآمد عمومی آشور نزد خزانه داری کل واریز خواهدشد . "

وی افزود: هیئت وزیران در مصوبه مورخ 20/7/87 خود در بند 11 مصوب کرد: "وزارتخانه های کشور و راه و ترابری به ترتیب مسئول انجام معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین با هر نوع سوختی (از جمله گاز طبیعی فشرده) می باشند. وزارت نفت موظف است حداکثر تا پایان سال 1387 معاینه فنی و تست مخازن (CNG) خودروهای سبک و سنگین گازسوز را انجام دهد و هزینه مراکزی را که تا پایان سال 1387 توسط وزارتخانه های یاد شده ایجاد و تجهیز می شوند، پرداخت نمایند. "

وی همچنین به مصوبه سال 89 کارگروه توسعه و حمل و نقل عمومی هم اشاره نمود که در بند 8 مصوب کرد: "وزارتخانه های کشور و راه و ترابری موظفند بستر لازم برای اجرای کامل معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین (بنزین سوز،‌گازوئیل سوز و گازسوز) در سراسر کشور را با استفاده از حداکثر توان بخش خصوصی و فعال سازی ظرفیت و امکانات موجود مراکز معاینه فنی، نمایندگی های خودروسازان و کارگاه های مجاز تبدیل خودروهای بنزین سوز به دوگانه سوز فراهم نموده و مکانیزم مدیریت، نظارت و کنترل بر آنها را با هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تهیه و ابلاغ نمایند."

وی افزود: هیئت وزیران در مورخ 10/2/93 در بند2/4 وزارت کشور را مکلف به ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی نمود و هیئت وزیران در مورخ 14/10/93 آیین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو را مصوب نمود .

نوذرپور در خصوص اجرایی شدن سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا)، گفت: به استناد بند 5 الحاقی ماده 32 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت که جایگزین قانون سال 80 شده، دولت بر اجرای سامانه یکپارچه معاینه فنی تاکید کرد که خوشبختانه پس از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در وزارت کشور این سامانه در حال حاضر اجرایی و تقریباً تمامی مراکز معاینه فنی به این سامانه متصل شده‌اند.

وی افزود: تمامی مراکز معاینه فنی مکلف هستند آزمون مربوط به گازهای خروجی خودرو شامل 5 گاز (O2 , CO , CO2 , HC , NOX ) را مورد سنجش قرار دهند. همچنین آزمون مربوط به ایمنی خودرو شامل تست ترمز ، کمک فنر ، لغزش جانبی، صدا و نور چراغ در مراکز معاینه فنی انجام خواهد شد.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری های کشور تاکید کرد: خودروهای بالای پنج سال مشمول اخذ برگه معاینه فنی هستند، همچنین خودروهایی که تصادف می‌کنند نیز باید برگه معاینه فنی دریافت کنند.

نوذرپور افزود: خودروهای گازسوز پلاک شخصی نیز باید پس از سه سال معاینه فنی روی آنها انجام شود و خودروهای گازسوزی که پلاک عمومی یا دولتی دارند باید پس از دو سال برگه معاینه فنی را دریافت کنند.

وی ادامه داد: تاکسی‌ها نیز پس از پایان سال اول فعالیت، هر بار که برای اخذ کارنامه مراجعه می‌کنند باید برگه معاینه فنی را دریافت کرده باشند البته اگر عمر تاکسی بیش از 10 سال شود هر شش ماه یک بار باید برای اخذ معاینه فنی به مراکز مجاز مراجعه کنند.

نوذرپور به وجود 451 مرکز معاینه فنی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در این مراکز 550 خط کار می‌کنند که از این میان 414 مرکز مکانیزه و 37 مرکز نیز غیرمکانیزه هستند. از 414 مرکز مکانیزه معاینه فنی 44 مرکز در کلان شهرها و مابقی در سایر شهرها قرار گرفتند.

وی افزود: از 37 مرکز غیرمکانیزه سراسر کشور در حال حاضر 15 مرکز تعطیل هستند و 13 مرکز نیز خارج از سامانه یکپارچه معاینه فنی هستند .

وی عدم اتصال برخی کلان شهرها در شش ماهه گذشته به این سامانه را از مشکلاتی دانست که باعث تأخیر در اجرایی شدن سامانه مدیریت یکپارچه معاینه فنی شده است و تاکید کرد: در حال حاضر تمامی مراکزی که در کلان شهرها هستند به این سامانه متصل شده‌اند و تنها دو مرکز در تهران به دلایلی همانند خرید برخی تجهیزات هنوز متصل نشده‌اند که قطعا با پیگیری‌های انجام شده ظرف روزهای آینده به سامانه متصل خواهند شد. مراکزی نیز در برخی کلان شهرها وجود دارند که به سامانه متصل نشده‌اند که به محض تجهیز به تکنولوژی‌های لازم به سامانه سیمفا متصل می‌شوند.

نوذرپور با اشاره به اتصال پلیس راهور ناجا به سامانه سیمفا در روزهای اخیرگفت: عدم اتصال بانک اطلاعاتی پلیس راهور به سامانه از مشکلات اجرایی شدن این سامانه بود که رفع شده .

وی افزود: برای اینکه خودروهای فاقد برگه معاینه فنی توسط پلیس اعمال قانون شوند اصرار بود که پلیس به این سامانه متصل شود تا کلیه اطلاعات معاینه فنی خودروها به بانک اطلاعاتی پلیس نیز منتقل شود که در حال حاضر اتصال بانک‌های اطلاعاتی پلیس نیز محقق شده است و پلیس می‌تواند با داشتن اطلاعات خودروها برای خودروهای فاقد برگه معاینه فنی اعمال قانون خواهد نمود.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور از مجهز شدن مراکز معاینه فنی به دوربین‌های پلاک‌خوان در آینده نزدیک خبر داد و گفت :در صورتی که پلاک خودروها توسط دوربین‌های پلاک‌خوان ثبت شود در لحظه، اطلاعات به بانک اطلاعاتی پلیس مخابره می‌شود و فارغ از اینکه خودرو در چه نقطه‌ای قرار گرفته بر اساس پلاک امکان تشخیص مجاز بودن تردد خودرو فراهم می‌شود.

نوذرپور پور گفت: اجرای این سامانه مهمترین اقدام عملی است که در طول سالهای گذشته برای مقابله با آلودگی هوا انجام پذیرفته است .

وی موفقیت در اجرای طرح‌های ترافیکی همانند طرح LEZ را وابسته به اجرای سیستم یکپارچه معاینه فنی دانست و افزود: در صورتی که سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران به بهره‌وری کامل برسد امکان تحقق چنین طرح‌هایی به وجود می‌آید.

وی درباره بروز تخلف در صدور برگه معاینه فنی، گفت: قطعا با اجرایی شدن سامانه یکپارچه معاینه فنی نیز تخلفات به صفر نخواهد رسید؛ چرا که همچنان تا زمانی که صدور برگه انجام می‌شود امکان تخلف وجود دارد؛ اما قطعا با نصب دوربین‌های پلاک‌خوان نیاز به صدور برگه از بین می‌رود و بر همین اساس تخلفات نیز به صفر کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص مشاهده تخلف توسط مردم و امکان گزارش این تخلفات، تاکید کرد: اگر شهروندان تخلفی را در مراکز مشاهده کردند می‌توانند از طریق سامانه اینترنتیhttp://www.symfa.moi.ir/ و سامانه پیامکی به شماره 30007111 گزارش های خود را ارائه کنند تا توسط بازرسان مورد بررسی قرار گیرند، قطعا پس از بررسی و احراز تخلف توسط بازرسان با مرکز برخورد قانونی خواهد شد.

وی افزود: همچنین شهروندان می‌توانند صحت گواهی دریافتی و نتایج آزمون‌های خودروی خود را بر روی سامانه اینترنتی مشاهده کنند.

نوذرپور در ادامه گفت : یک ماه قبل از پایان اعتبار معاینه فنی،‌ بوسیله پیامک به شماره اعلام شده توسط مالک خودرو اطلاع رسانی میگردد تا برای دریافت دوباره معاینه فنی اقدام نماید.

وی افزود: خوشبختانه اخیرا یک باند جعل گواهی معاینه فنی خودرو در استان البرز با 300 جاعل و توزیع کننده کشف و عاملان آن دستگیر شدند و محل چاپ با کمک مراجع ذیربط و نهادهای مسئول استان البرز کشف و تعطیل شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مراکز معاینه فنی خوروهای سبک در شهرها به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل هستند، اعلام کرد: صدور هرگونه گواهی معاینه فنی خودروی سبک خارج از سامانه سیمفا ممنوع و است و متخلفان مورد برخورد قانونی مراجع ذیربط قرار می گیرند.

نوذرپور در ادامه از افزایش نرخ معاینه فنی با توجه به مصوبه هیات وزیران خبر داد و گفت: با توجه به درخواست مراکز معاینه فنی و اعلام زیان آنها بدلیل پایین بودن نرخ صدور برگه معاینه فنی، هیات وزیران مصوب نمود تا برای خودروهای غیرگازسوز این رقم از 11 هزار تومان به 22 هزار تومان افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: برای خودروهای گازسوز نیز که سنجش آنها در مرحله نخست به صورت آزمون چشمی انجام می‌شود نرخ صدور برگه معاینه فنی از 15 هزار تومان به 35 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور در تشریح تغییراتی که در مراحل انجام معاینه فنی صورت گرفته، گفت: بر اساس مصوبه‌ای که شورای عالی محیط زیست ابلاغ کرده مقرر شده است تا میزان سطح آلایندگی گاز CO2 به نرم‌های جهانی نزدیک شده و خودروها در دور "کند و تند" مورد سنجش آلایندگی قرار گیرد. بر این اساس نه تنها گاز خروجی بلکه بوسیله دستگاه دیاگ و در هر دو حالت میزان آلایندگی این گاز و صدای خودرو مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی آزمون صدای خودرو از جمله بوق و موتور خودرو را یکی دیگر از آزمون‌هایی که به مراحل معاینه فنی اضافه شده است خواند و ادامه داد: در حال حاضر با دستگاه‌های دیجیتال، سنجش صدای خودرو در مراکز انجام می‌شود. همچنین شدت نور چراغ خودروها و زاویه آنها که بعضا بر اثر ضربه در تصادفات تغییراتی در آنها انجام می‌شود در مراکز معاینه فنی مورد سنجش قرار می‌گیرد و نتایج این آزمون‌ها بلافاصله به صورت مکانیزه در سامانه یکپارچه معاینه فنی ثبت می‌شود.

نوذرپور بازدید زیر خودرو را نیز یکی دیگر از آزمون‌های اضافه شده عنوان کرد و ادامه داد: از طریق جک‌های قیچی زیر خودرو مورد بازبینی قرار می‌گیرد و در آنها اتصالات سامانه سوخت و سامانه برقی خودرو ، پر شدن مبدل کاتالیروز و آسیب های ضربه خوردگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها ودهیاری های کشور تاکید کرد: کلیه آزمون‌ها توسط دستگاه‌ها انجام می‌شود و بلافاصله به صورت الکترونیک به سامانه سیمفا منتقل می‌شود. همچنین تمامی مراحل تحت نظارت انجام می‌شود تا در مراحلی که اپراتور باید تجهیزات را برای سنجش روی خودرو نصب کند احتمال تقلب و اشتباه به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند.

وی در خصوص معاینه فنی موتورسیکلت‌ها نیز گفت:‌ کلیه مراکز معاینه فنی که دارای خط معاینه فنی موتورسیکلت نمی باشند، موظف به ایجاد خط معاینه شدند. بر اساس آیین‌نامه باید موتورسیکلت‌ها نیز مورد معاینه فنی قرار گیرند که هزینه آن 10هزار تومان می باشد.


منبع : امور شهرداری های وزارت کشور


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معاینه - سامانه - خودرو - مراکز - خودروهای - یکپارچه - نوذرپور - افزود - سیمفا - شهرها - خودروها - وزیران - اشاره - اجرایی - اجرای - همچنین - تاکید - قانون - ادامه - شهرداری - معاون - شهرداری ها - تومان - اتصال - امکان - اطلاعاتی - پایان - گازسوز - می‌گیرد - تمامی - دریافت - آزمون - گواهی - وزارتخانه - عمومی - خودروی - قانونی - مکانیزه - اعلام - گزارش - مصوبه - امکانات - افزایش - گیرند - شهرداری‌ها - بررسی - تخلفات - دوربین‌های - پلاک‌خوان - مشاهده - اطلاعات - مربوط - اینکه - اضافه - شهرداری‌های - دهیاری - آلایندگی - وزارت - هزینه - ایجاد - نظارت - مراکزی - باشند - میزان - مراحل - مدیریت - سنگین - فراهم - سراسر - اقدام - موتورسیکلت‌ها - می‌توانند - آزمون‌ها - شماره - شهروندان - بلافاصله - نتایج - مراجع - گرفته - ذیربط - هرگونه - البرز - استان - برخورد - تغییراتی - آزمون‌های - بوسیله - بازرسان - روزهای - وابسته - ابلاغ - خوشبختانه - متناسب - خروجی - شده‌اند - بنزین - خواهند - ترابری - نماید - مسئول - حداکثر - نمایند - تجهیز - دارند - مراجعه - ممنوع - راهور - اعمال - منتقل - نزدیک - ودهیاری‌های - آینده - نشده‌اند - تعطیل - غیرمکانیزه - گذشته - دانست - تجهیزات - همانند - صورتی -

نظر شما در مورد : سامانه سیمفا در مراکز معاینه فنی خودروی کشور فراگیر شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها