وجود 27 نقطه دفن زباله در عرصه های جنگلی مازندران

تاریخ انتشار : شنبه 04 آذر 1396 - ساعت : 20:39

کد مطلب: 38939 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وجود 27 نقطه دفن زباله در عرصه های جنگلی مازندران

مازندشورا: نوشهر- ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر با اشاره به اینکه 27 نقطه دفن زباله در عرصه های جنگلی مازندران وجود دارد ،گفت: 9 نقطه ان در غرب این استان است که حجم انبوهی از زباله شهری و روستایی در ان تخلیه می شود.

مازندشورا: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران به 2قسمت اداره ساری و نوشهر تقسیم شده که دفتر نوشهر بیش از 300 هزار هکتار جنگل را در غرب مازندران تحت پوشش دارد .
سیدوجیه الله موسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود : متاسفانه در اغلب عرصه های جنگلی این منطقه از جمله پلهم کتی چالوس ،‌ پلنگ چال نوشهر ،‌ پرده سر تنکابن و دیگر مناطق شهرستان های غرب این استان زباله کاملا به شیوه سنتی و غیربهداشتی دفن می شود و چنین وضعیتی فاجعه بار و نگران کننده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر میزان سطح مکان های دفن سنتی زباله در این مناطق را حدود 40 هکتاراعلام کرد
وی تاکید کرد : در صورت درخواست جدی برای احداث کارخانه های زباله سوز در غرب مازندران اداره کل امادگی واگذاری زمین برای احداث کارخانه و رفع مشکل زباله منطقه را خواهد داشت.
موسوی گفت : در گذشته قسمتی از مکان های دفن زباله در غرب مازندران به صورت موقت واگذار شده بود که در صورت احداث کارخانه های کمپوست و یا نیروگاه زباله سوز این اراضی کاملا واگذار می شود به عنوان نمونه 5 هکتار در منطقه پلنگ چال نوشهر برای احداث کارخانه زباله سوز واگذار شده است.
نیروگاه زباله سوز منطقه پلنگ چال شهرستان نوشهر با 80 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث می باشد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر گفت : هم اکنون مسئولان شهرستان های تنکابن ، کلاردشت ‌، عباس آباد و رامسر در حال رایزنی با شرکت های داخلی و خارجی برای احداث کارخانه های زباله به شیوه فناوری نوین در این منطقه هستند.
آمارهای رسمی نشان می دهد هم اکنون روزانه بیش از سه هزار تن زباله در استان گردشگرپذیر مازندران تولید و پس از جمع آوری و حمل به صورت سنتی و غیر بهداشتی در مناطقی از جنگل دفن می شود.
نور، نوشهر، چالوس، کلاردشت ، عباس آباد ، تنکابن و رامسر درقالب هزار و 251 روستا و 31 شهر جزو شهرستان های غرب مازندران است.
غرب مازندران با جمعیت یک میلیون نفری از20 تا 25 میلیون گردشگر طی سال میزبانی می کند.
پیش از این معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفته بود که دفن زباله اکنون از بزرگترین مشکلات عرصه های منابع طبیعی، جنگلی و مرتعی شمال کشور است.
عباسعلی نوبخت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اکنون 51 منطقه در سطح 458 هکتار عرصه جنگلی و مرتعی به طور رسمی به دفن زباله و پسماند اختصاص دارد که 39 قطعه آن عرصه جنگلی و 12قطعه آن عرصه مرتعی است.
نوبخت تصریح کرد: طبق آمارها روزانه سه هزار و 150 تن زباله شهری و روستایی در مازندران، 2 هزارتن در گیلان و یک هزار و 100 تن در گلستان مدفون می شود که این روند نگران کننده است.
وی با اشاره به اینکه سرانه زباله برای هر نفر در مازندران یک کیلوگرم، در گیلان 750 گرم و گلستان 750 گرم است، گفت: براساس مقالات ارایه شده، روزانه 753 هزار لیتر شیرابه در مازندران از این زباله ها حاصل می شود که سبب خشکیدگی جنگل های بخش های پایین دست محل دپوی زباله ها شده است.
خبرنگار: مهراب زکی پور کینجی **انتشار دهنده: محسن حسن نیا
7078 /1602/1899

اجتماعي

منابع طبيعي

واگذاري زمين زباله

نوشهر


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #زباله #مازندران #نوشهر #احداث #منطقه #کارخانه #منابع #جنگلی #استان #شهرستان #اکنون #طبیعی #آبخیزداری #مرتعی #اداره #واگذار #هکتار #روزانه #تنکابن #رامسر #نوبخت #گلستان #گیلان #کلاردشت #خبرنگار #میلیون #کاملا #چالوس #افزود #موسوی #مناطق #نگران #مدیرکل #کننده #نیروگاه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : وجود 27 نقطه دفن زباله در عرصه های جنگلی مازندران

*

*


X https://sport45.site/