تاریخ انتشار : پنج شنبه 09 آذر 1396 - ساعت : 16:19

کد مطلب: 39445 چاپ به اشتراگ گذاشتن

چوب حراج بر تن بهداشت با خرید کمی ارزانتر گوشت

مازندشورا: شهردارآنلاین: در برخی نقاط وحاشیه شهرهای استان ایلام از جمله مناطق مهدی آباد وشباب سالیان سال است که کشتار غیرمجاز دام به عنوان یک معضل بهداشتی عاملی جدی علیه بهداشت عمومی این مناطق و مسبب مخاطرات بهداشتی شده است.

مازندشورا:هرچند گوشت قرمز و فرآورده های حاصل از آن به علت دارا بودن پروتئین و انواع ویتامین و مواد معدنی از منابع مهم غذایی انسان ها است اما نکته مهم و اساسی چگونگی کشتار، محل ذبح و انتقال لاشه دام است.
تولید وعرضه گوشت در شرایط غیر بهداشتی و ناسالم تهدیدی جدی علیه بهداشت عمومی بوده و در دراز مدت باعث شیوع انواع بیماری ها در منطقه شده و بی توجهی به این موضوع عواقب بسیار خطرناکی را در پی دارد.
افرادی که خارج ازکشتارگاه اقدام به کشتارغیر مجاز دام وعرضه گوشت می کنند با عرضه غیر بهداشتی گوشت سبب شیوع وانتقال بیماری های مشترک بین انسان ودام هستند و به خاطر کسب درآمد بیشتر سلامت مصرف کنندگان را به مخاطره می اندازند.

یکی از خریداران گوشت از مراکز غیر مجاز علت خرید از این کشتارگاه ها را ارزان بودن قیمت گوشت آنها نسبت به قصابی ها ذکر کرد و گفت: گوشت این مراکز به نسبت قصابی های سطح شهر نرخ کمتری دارد و می توان با قیمتی ارزان مقدار بیشتری گوشت از این مراکز تهیه کرد.
خانم م. الف در مورد این سوال که امکان دارد این گوشت ها آلوده باشد اظهار کرد: اگر این مراکز گوشت آلوده و مربض عرضه می کنند چرا از فعالیت این کشتارگاه ها توسط مسئولان جلوگیری نمی شود و اکثر مردم با اطمینان از این گوشت ها استفاده می کنند. 
یک شهروند دیگر نیز با بیان اینکه هیچگاه از این مراکز گوشت تهیه نمی کند و گوشت مورد نیاز خود را همواره از قصابی ها می خرد، فرهنگ غلط مردم را یکی از عوامل اصلی خرید گوشت از این مراکز دانست.
وی توضیح داد: مردم متاسفانه به خرید و مصرف گوشتی که در مقابل دیدگان انها ذبح شود اعتماد بیشتری دارند غافل از اینکه این دام می تواند به انواع بیماری های عفونی و انگلی مبتلا باشد و مصرف کننده را نیز به بیماری های مختلف مبتلا کند.
این شهروند یکی دیگر از علل گرایش برخی از مردم به خرید از این کشتارگاه ها را وجود کبابی هایی دانست که در جوار قصابی ها شکل گرفته اند و گوشت تازه کشتار شده را به سیخ کشیده و برای مشتریان کباب می کنند.


استاندار ایلام کشتارگاه غیر مجاز دام را تهدیدی برای سلامت مردم دانست و گفت: کشتار دام تنها در مراکز مجاز و کشتارگاه‌های استان انجام شود و متولیان حوزه بهداشت استان باید نظارت دقیقی بر نحوه کشتار دام در مراکز غیرمجار داشته باشند تا شاهد جمع شدن این مقوله در استان باشیم.
قاسم سلیمانی دشتکی در نشست بررسی کشتار دام و طیور استان ایلام خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه های ذیربط برای جلوگیری از هرگونه کشتار غیر مجاز و ساماندهی کشتارگاه ‌های دام استان شد.
وی تاکید کرد: برای حفظ سلامتی و جلوگیری از انواع بیماری های دامی، ساماندهی کشتارگاه های صنعتی در سطح شهرستان ها جزو ضروریات است که در این خصوص کارگروه مربوطه تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: میدان دام نیز باید در محل کشتارگاه دایر شود و در این خصوص شهرداری متولی این امر خواهد بود، قصابی ها و کشتارگاه های غیرمجاز برابر قانون و در پی ابلاغ اخطار باید از کشتار و ذبح دام خارج از کشتارگاه های مجاز خودداری کنند.
استاندار ایلام افزود: تمامی موارد مطرح شده باید ظرف مدت یک ماه اجرایی و از اول دی ماه هر گونه کشتار دام در سطح کشتارگاه ها انجام شود و با کسانی که بی توجهی کنند برخورد خواهد شد.


رئیس بخش نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان ایلام گفت: مناطقی مانند مهدی آباد و شباب از که از مسیرهای اصلی تردد استان ایلام محسوب می شوند اما کشتار دام و آویزان بودن لاشه وهمچنین ریختن خونابه وفضولات حاصل از کشتار دام ها چهره بصری این مناطق را زشت و نازیبا کرده داده است.
دکتر سعید صیدیوسفی افزود: ریختن فضولات وامعا واحشا حاصل از ذبح دام در محیط اطراف ونبود وجود سیستم فاضلاب وچاه دفن فضولات علاوه بر آلودگی های زیست محیطی باعث تجمع حیوانات ولگرد، حشرات وجوندگان شده که این خود نقش مهمی درشیوع وانتقال انواع بیماری های عفونی به ساکنان منطقه و حتی مصرف کنندگان این گونه گوشت ها دارد.
وی اظهار کرد: از نظرقانونی نیزکشتار دام در خارج از کشتارگاه خلاف قانون بوده وبه استناد ماده 688 قانون مجازات های اسلامی ومواد 4 و 12 قانون سازمان دامپزشکی کشور قابل پیگرد در مراجع قضایی است.
صید یوسفی یادآور شد: مصرف کنندگان باید با مخاطرات بهداشتی ناشی از مصرف گوشت دام حاصل از کشتارغیرمجاز آشنایی پیدا کنند تا خود و خانواده های آنها از ابتلا به بیماری های مختلف مصون بمانند.
به گفته وی بیش از 800 نوع عامل بیماری زای مشترک بین انسان ودام وجود دارد که اکثر این بیماری ها از طریق تماس با دام بیمار وفرآورده های خام دامی آلوده از جمله گوشت قابل انتقال به انسان است.
صید یوسفی افزود: بیماری های خطرناکی نظیر بروسلوز، هاری، کزاز، سل، سالمونلوز،شاربن ، جنون گاوی و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بیماری های انگلی مانند کیست هیداتیک، سارکوسیست، انگل های پوستی وجلدی، انواع قارچ ها از جمله مهمترین بیماری های مشترک بین انسان ودام هستند. 
وی تاکید کرد: با توجه به وجود این بیماری ها لزوم بازرسی بهداشتی دقیق وکامل دام های کشتاری ولاشه دام ذبح شده در کشتارگاه ها ضروری است چرا که در کشتارگاه های دام بازرسی بهداشتی احشام در 2 مرحله پیش و پس از کشتاردام انجام می گیرد.
وی در خصوص علت این بازرسی ها گفت: با توجه به اینکه برخی از بیماری ها مانند هاری، کزاز، بروسلوز و انواع مسمومیت ها فقط در دام زنده قابل تشخیص است باید دام ها قبل از کشتار از حیث وجود این بیماری ها مورد معاینه وبازرسی قرار گیرند تا در صورت ابتلای دام به این بیماری ها از چرخه کشتارحذف شوند.
وی ادامه داد: همچنین دام هایی که دارای سابقه مصرف داروباشند به دلیل وجود باقیمانده های دارویی در لاشه تا زمان گذراندن دوره پرهیز از مصرف اجازه کشتار و مصرف ندارند
صید یوسفی به بازرسی بهداشتی لاشه دام پس ازکشتار موسوم به بازرسی کشتارگاهی هم اشاره و اظهار کرد: بعد از تایید سلامت دامی دربازرسی های قبل از کشتار ذبح می شود و بلافاصله بعد از کشتار قسمت های مختلف لاشه دام ازجمله سر، غده های لنفاوی پیش کتفی وپیشرانی، کبد، ریه وسایر اندام ها دوباره مورد بازرسی قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: کبد و ریه از جمله اندام هایی هستند که بواسطه وجود عوامل بیماری زای خطرناک از جمله عوامل انگلی مانند فاسیولاها، دیکروسلیوم وکیست هیداتیک مورد بازرسی قرار می گیرند و در بازرسی ازاین اندام ها در صورت تشخیص ضایعه یا عامل بیماری آن عضو یا اندام توسط کارشناس دامپزشکی از چرخه کشتار حذف ومعدوم می شود.
به گفته وی پس از اینکه مراحل بازرسی کامل لاشه واندام ها در کشتارگاه صورت گرفت کارشناس دامپزشکی اقدام به زدن مهر وبرچسب سلامت بر روی لاشه کرده وپس از آن اجازه خروج گوشت از کشتارگاه وعرضه آن راصادر می کند.
وی تاکید کرد: اما در کشتارگاه های غیر مجازی چون مهدی آباد وشباب که کشتاردام بدون تایید سلامت و نظارت دامپزشک و در محیطی غیر بهداشتی و خارج از کشتارگاه صورت می گیرد دام ها بدون هیچ نظارت وبازرسی کشتار و به مشتری عرضه می شود که در این بین امکان عرضه دام های بیمار وآلوده به بیماری های عفونی و انگلی نیز وجود دارد.
صیدیوسفی افزود: علاوه بر آن با عرضه گوشت لاشه دام های دارای سابقه مصرف دارو با توجه به اینکه زمان پرهیز از مصرف دارو را نگذرانده اند لاشه این دام ها حاوی باقیمانده های دارویی بوده که مصرف چنین گوشت هایی زمینه ایجاد سرطان ها وبیماری های لاعلاج برای مصرف کننده را فراهم می سازد.


هرچند در سال جاری اداره کل دامپزشکی با همکاری دستگاه قضا و نیروی انتظامی و دیگر دستگاه های مرتبط اقدام به برخورد جدی با فعالیت این کشتارگاه های غیر مجاز کرده اند اما جلوگیری از فعالیت کامل این مراکز غیر بهداشتی ویا ساماندهی آنها به زمان بیشتر و عزمی جدی از سوی همه نهادها و دستگاه ها نیاز دارد تا همه قصابی های غیر مجاز به استفاده از کشتارگاه های مجازاستان سوق پیداکنند.
با ساماندهی این مراکز علاوه بر اینکه مصرف کنندگان از خرید گوشت سالم مطمئن می شوند، چهره نازیبای ورودی های شهر نیزعاری از وجود هرگونه خونابه، امعا و احشا و لاشه آویزان شده احشام می شود و دیگر رانندگان عبوری با این گونه مناظر مواجه نمی شوند.
مردم باید آگاه باشند و بدانند که گوشت مورد نیاز خود را از چه مکانی تهیه می کنند و نسبت به سلامت گوشتی که مصرف می کنند اطمینان کامل داشته باشند و سلامت خود را به قیمت ارزان گوشت کشتارگاه های غیرمجاز معاوضه نکنند.
در ایلام یک کشتارگاه صنعتی و 11 کشتارگاه سنتی وجود دارد. 
حدود 75 قصابی در شهر ایلام وجود دارد که اکنون تنها 25 مورد آنها به فعالیت خود ادامه می دهد، بیشتر کشتارهای غیر مجاز در مهدی آباد و حاشیه شهر ایلام فعالیت دارند که 80 درصد آنها مجوز ندارند.
پایین بودن قیمت گوشت در کشتارهای غیر مجاز موجب ورشکستگی قصابی های داخلی شهر ایلام شده و به همین خاطر بیشتر آنها تعطیل شده اند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #کشتارگاه #بیماری #کشتار #مراکز #بازرسی #ایلام #قصابی #بهداشتی #استان #انواع #سلامت #اینکه #تاکید #انسان #فعالیت #دامپزشکی #نظارت #اندام #انگلی #جلوگیری #بهداشت #کنندگان #قانون #افزود #مانند #دستگاه #ساماندهی #بیشتر #عفونی #عوامل #دانست #علاوه #یوسفی #مختلف #باشند #اقدام #ارزان #مشترک #اظهار #آلوده #وعرضه #عمومی #هرچند #کشتاردام #فضولات #احشام #هیداتیک #تهدیدی #بیمار #تشخیص #بروسلوز #محیطی #ادامه #اجازه #پرهیز #تایید #کارشناس #کشتارهای #دارویی #باقیمانده #گیرند #صیدیوسفی #دارای #سابقه #وبازرسی #منطقه #امکان #استاندار #بیشتری #انتقال #سلیمانی #کننده #مبتلا #استفاده #گوشتی #دارند #اطمینان #دشتکی #غذایی #توجهی #اداره #شهروند #آویزان #ریختن #برخورد #خطرناکی #هرگونه #وانتقال #صنعتی #غیرمجاز #خونابه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : چوب حراج بر تن بهداشت با خرید کمی ارزانتر گوشت

*

*