تاریخ انتشار : شنبه 11 آذر 1396 - ساعت : 16:33

کد مطلب: 39580 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سالانه 1500 تن به معلولان قم اضافه می شوند

مازندشورا: شهردارآنلاین: معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی قم گفت: سالانه یک هزار و 500 تن به جامعه معلولان این استان اضافه می شوند و برای آنها جهت خدمات ویژه، پرونده تشکیل می شود.

مازندشورا:محمدعلی مقدم خواه روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر 22 هزار پرونده معلولیت در استان قم تشکیل شده است که از این تعداد، 12 هزار تن معلولان ذهنی و جسمی، چهار هزار تن ناشنوا، 2 هزار و 400 تا نابینا و بقیه را معلولان اعصاب و روان، ضایع نخاعی و سایر موارد تشکیل می دهند.
وی افزود: این معلولان، خدمات مختلف درمانی و مستمری ماهیانه دریافت می کنند که این خدمات نسبت به 2 سال گذشته رشد خوبی داشته است.
وی گفت: کمک هزینه های تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی به معلولان استان قم ارائه می شود، به گونه ای که در حال حاضر 230 تن دانشجوی معلول در دانشگاه های مختلف استان مشغول به تحصیل هستند.
معاون بهزیستی قم ادامه داد: همچنین در جهت کیفی سازی خدمات و اعتماد به بخش خصوصی، 42 مرکز معلولان در قم زیر نظر بهزیستی مشغول به فعالیت است که 11 هزار و 500 پرونده معولان به بخش خصوصی واگذار شده است تا خدمات تخصصی مددکاری و توانبخشی را دریافت کنند.
وی به اجرای طرح مراقبت در منزل نیز اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف کاهش مراکز شبانه روزی و حضور مددجویان در کنار خانواده، در 2 بخش شهری و روستایی در حال اجراست و به خانواده هایی که معلولان و سالمندان را در منزل نگهداری کنند مستمری پرداخت می شود.
مقدم خواه با بیان این که وام های اشتغال ویژه معلولان چهار برابر شده است گفت: امسال 120 میلیارد ریال اعتبار برای این امر اختصاص یافته است تا معلولانی که دارای پروانه کسب و یا گواهی نامه مهارت فنی و حرفه ای هستند از این تسهیلات جهت خوداشتغالی بهره مند شوند.
وی خاطر نشان کرد: 60 درصد از این وام نیز برای بخش توانبخشی اختصاص یافته است.
وی با تاکید بر این که لوازم توانبخشی و پزشکی معلولان تامین می شود گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان، 10 میلیارد ریال برای وسایل توانبخشی هزینه شده و 2 میلیارد ریال نیز هزینه های کمک درمانی به معلولان قم پرداخت شده است.
وی همچنین با بیان این که دبیرخانه مناسب سازی معابر سطح شهر قم در اداره کل بهزیستی قم تشکیل شده است گفت: جلسه های مختلفی با همکاری نهادهای مربطه به خصوص شهرداری قم برگزار شد که شاهد مناسب سازی پیاده روها و بوستان های سطح شهر هستیم.
وی گفت: تا پایان سال 50 دستگاه اتوبوس برقی ویژه معلولان وارد سیستم حمل و نقل شهری قم می شود که 20 دستگاه اتوبوس به زودی وارد چرخه حمل و نقل شهری شده و 2 دستگاه تاکسی ون نیز ویژه معلولان به زودی فعالیت خود را آغاز می کند. مقدم خواه خاطرنشان کرد: مردم می توانند انتقادها و پیشنهادهای خود را در خصوص مناسب سازی معابر سطح شهر با پیامک به شماره 3000012322 جهت رسیدگی ارسال کنند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #معلولان #توانبخشی #خدمات #بهزیستی #میلیارد #هزینه #مناسب #مختلف #استان #دستگاه #تشکیل #اتوبوس #اختصاص #یافته #پرداخت #پایان #معابر #همچنین #مستمری #درمانی #پرونده #دریافت #تحصیلی #فعالیت #خصوصی #مشغول #خانواده

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سالانه 1500 تن به معلولان قم اضافه می شوند

*

*