تاریخ انتشار : شنبه 11 آذر 1396 - ساعت : 16:46

کد مطلب: 39608 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آمار کودکان کار در خراسان شمالی نسبت به میانگین کشوری بالاتر است

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی بدون ارائه آمار کودکان خیابانی در استان گفت: شمار این کودکان در استان نسبت به میانگین دیگر استان ها بیشتر است.

مازندشورا:اسماعیل قربانی روز شنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت روز جهانی معلولان اظهارکرد: علت عمده ایجاد پدیده کودکان کار در جامعه وجود اعتیاد در خانواده و مسائل اقتصادی است.
وی ادامه داد: اکنون 67 نفر در مرکز شبانه روزی و 82 نفر در مرکز روزانه در خراسان شمالی نگه داری می شوند و از خدمات این مراکز بهره مند می شوند.
قربانی درباره کودکان خیابانی هم گفت: سال گذشته 160 کودک خیابانی در خراسان شمالی ساماندهی شدند که عمده این کودکان در سنین 9 تا 12 سال قرار دارند.
وی با بیان اینکه میزان 95 درصد از خانواده این کودکان معتاد هستند و با تشویق آنها وارد خیایان ها می شوند افزود: بیشترین آمار کودکان خیابانی مربوط به مرکز استان است اما اداره کل بهزیستی با همکاری نیروی انتظامی و دادسرا در استان هر دو هفته اقدام با ساماندهی آنها می کند.
قربانی در ادامه با اشاره به پدیده دختران فراری در خراسان شمالی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون 17 مورد فرار دختران از منزل را داشتیم.
وی اضافه کرد: یک مرکز مداخله در بحران اجتماعی، فردی و خانوادگی نیز در خراسان شمالی برای ارائه خدمات به زنان وجود دارد که خوابگاه نگه داری از این افراد در مرکز استان دایر است.
قربانی گفت: در استان خانه های سلامت دختران بالای 18 سال نیز وجود دارد که افراد آسیب دیده و در معرض آسیب در این مراکز پذیرش و ساماندهی می شوند.
وی با ذکر اینکه بیشترین آمارها در حوزه آسیب اجتماعی مربوط به خشونت های خانوادگی و همسرآزاری از جانب شوهر است و بیشترین آن هم در مرکز استان اتفاق افتاده است گفت: کودک آزاری، سالمند آزاری، افراد دارای اختلال هویت جنسی و خودکشی در مراتب بعدی آسیب های اجتماعی هستند.
قربانی درباره خط تلفن 123 هم عنوان کرد که به صورت شبانه روزی در سطح استان فعال و آماده ارائه خدمات است اما در شهرستان های اسفراین، شیروان و مانه و سملقان فقط در ساعت اداری پاسخگو است و خدمات ارائه می دهد.
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی اظهارکرد: به علت کمبود نیروی کار و اعتبار، اورژانس اجتماعی فقط در ساعات اداری در سه شهرستان فوق خدمات ارائه می دهد.
وی ادامه داد: امسال اورژانس اجتماعی در شهرستان های فاروج و راز و جرگلان هم افتتاح شد و خدمات ارائه می دهد اما در شهرستان های گرمه و جاجرم هنوز وجود ندارد و در دست پیگیری است.
قربانی بیان کرد: خط تلفن 1480 هم استانی شد و اکنون تمام مردم استان می توانند با این خط تلفن جهت خدمات مشاوره ای و خانواده تماس برقرار کنند و از ابتدای سال تاکنون یک هزار و 339 نفر با این خط تماس تلفنی داشته و از خدمات مشاوره ای استفاده کردند.
وی با اشاره به مناسب سازی معابر هم گفت: خراسان شمالی نسبت به میانگین کشوری وضعیت مطلوبی دارد و در رتبه سیزدهم کشوری قرار دارد اما باز هم رسیدن به نقطه مطلوبتر تلاش های بیشتری را می طلبد و نیازمند کمک تمام دستگاه های اجرایی در خراسان شمالی است.
قربانی توضیح داد: در جلسه ای با استاندار مقرر شد که تمام شهرداری ها اعتبار لازم را اختصاص دهند و دستگاه های اجرایی در سال 97، مبلغی را برای حوزه مناسب سازی معابر در نظر بگیرند.
وی درباره مسکن خانواده هایی که دو معلول دارند گفت: بنیاد مسکن، انجمن خیرین مسکن ساز و بنیاد مستضعفان در حوزه مسکن وارد شدند و اقدام به ساخت مسکن در خانواده های دو معلول در سطح روستاها و شهرها کردند.
قربانی اضافه کرد: از زمان تفاهم نامه تاکنون 139 واحد در سطح استان به خانواده های دارای دو فرزند معلول تحویل شده و تا پایان سال هم 100 واحد دیگر تحویل خواهد شد.
86 هزار نفر در خراسان شمالی زیر پوشش اداره کل بهزیستی قرار دارند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #خراسان #شمالی #استان #خدمات #قربانی #خانواده #کودکان #اجتماعی #ارائه #شهرستان #بیشترین #دارند #تاکنون #افراد #بهزیستی #دختران #ساماندهی #معلول #خیابانی #ادامه #کشوری #درباره #تحویل #بنیاد #دارای #آزاری #اعتبار #مشاوره #مناسب #معابر #اورژانس #اجرایی #دستگاه #اداری #نیروی #شبانه #مراکز #اکنون #پدیده #میانگین #اظهارکرد #اینکه #مربوط #ابتدای #اضافه #اشاره #اقدام #اداره #خانوادگی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آمار کودکان کار در خراسان شمالی نسبت به میانگین کشوری بالاتر است

*

*