تاریخ انتشار : شنبه 11 آذر 1396 - ساعت : 19:01

کد مطلب: 39621 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهر، شهروند و حقوق شهروندی لازمه محیط زیست هستند

مازندشورا: شهردارآنلاین: قائم مقام شهردار تهران گفت: شهر، شهروند و حقوق شهروندی لازمه محیط زیست هستند، به عبارتی در کنار پارک و جنگل باید حقوق شهروندی وجود داشته باشد.

مازندشورا:سید رضا صالحی امیری این مطلب را روز شنبه در آیین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی سپیدار طی گفت وگویی صمیمی با کودکان و نوجوانان درباره محیط زیست و مسائل شهر تهران عنوان کرد.
وی با بیان اینکه درخت فرهنگ چهار میوه شامل انسجام، همدلی، شخصیت سازی و هویت سازی اجتماعی دارد، گفت: بیش از هر زمان دیگر به مسئولیت پذیری اجتماعی نیازمندیم و این مسئولیت زمانی شکل می گیرد که انسانها منافع جمعی را به منافع فردی ترجیح دهند.
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران افزود: اگر شاهد ناملایمات طلاق، ناامنی، حاشیه نشینی و تخریب هستیم دلیل این است که دارای مسئولیت پذیری اجتماعی نیستیم.
وی محیط زیست را از مصادیق مسئولیت پذیری اجتماعی برشمرد که از متن جامعه می جوشد و افزود: مردم و نظام سیاسی در این حوزه دارای حقوق و تکالیف متقابل هستند، دولت برای حفظ منابع این سرزمین و سپردن آن به آیندگان وظایفی دارد و مردم نیز در برابر آن تکالیفی را عهده دار هستند.

قائم مقام شهردار تهران گفت: تهران بیش از تحمل در حال پذیرش مسئولیت است؛ دو چالش بزرگ در این شهر به چشم می خورد. در فضای محدود این شهر میلیونها انسان در کنار هم زندگی می کنند در حالیکه تهران ظرفیت این همه بار را ندارد و به سختی ما را تحمل می کند.
صالحی امیری با بیان اینکه شهر تهران نیاز به تنفس جدید دارد گفت: به همین دلیل است که روزهای تعطیل در این شهر آلودگی کمتر و احساس نشاط بیشتری وجود دارد.
به گفته وی باید فضاهای جدیدی برای مهاجرت معکوس در این شهر ایجاد کرد هر چند شهروندان مسئولیت پذیر می توانند زندگی در این شهر را آرام و روان کنند.
این مقام مسئول در شهرداری تهران ادامه داد: در کنار پارک و جنگل باید حقوق شهروندی وجود داشته باشد به عبارتی شهر، شهروند و حقوق شهروندی لازمه محیط زیست هستند.
صالحی امیری درباره ایده شهردار مدرسه توضیح داد: شهردار مدرسه، کاری سمبلیک و قرار است در این هفته شهردار و اعضای شورای شهر تهران بازدیدی از مدارس دارای شهردار داشته باشیم و احکام شهرداران این مدارس را به آنها اعطا کنیم.
قائم مقام شهردار تهران، در ادامه شهردار مدرسه را به مثابه مدیر یک مدرسه آن دانست و گفت: نقطه آغازین تحول در کشور و تغییرات اجتماعی از آموزش و پرورش است و اگر بناست در کشور اتفاقی شکل گیرد باید از مهد کودک و مدرسه شروع کرد.
صالحی امیری همچنین با اشاره به برخی از الگوهای آموزشی در مدراس کشور ژاپن گفت: دانش آموزان در این کشور موظفند کتابهای خود را بعد از 5 سال سالم به مدرسه تحویل دهند تا در اختیار افراد دیگری برای استفاده قرار گیرد. همچنین در این کشور نظافت مدارس بر عهده والدین دانش آموزان است.


وی درباره ویژگیهای شهر «دوستدار کودک» هم گفت: در این شهر افراد نسبت به هم احساس همدلی و هم نوایی دارند، در شهری که روح لطیف حاکم نیست مردم نسبت به هم بیگانه هستند، بنابراین در شهر دوستدار کودک باید ابتدا احساس فضیلت و معرفت در میان شهروندان شکل گیرد و بیش از هرچیز آنها اخلاق مدار باشند.
به گفته صالحی امیری، در فضاهای شهری شهر دوستدار کودک باید چهره مهربان و خندان کودکان دیده شود زیرا کودکان حق زندگی دارند و مانند بزرگسالان باید دارای فرصت های برابر باشند.

قائم مقام شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات شهرداری تهران در خصوص کودکان کار اظهار داشت: این کودکان محصول زندگی صنعتی، فقر و شکاف طبقاتی هستند همه باید از این پدیده سرافکنده باشیم.
وی بابیان اینکه کودکان کار باعث آزار سایر شهروند می شوند، ادامه داد: این افراد حق زندگی دارند و نباید به کار اجباری وادار شوند از این رو در شهرداری تهران چند هزار کودک کار تحت آموزش قرار گرفته اند.
صالحی امیری خاطر نشان کرد: از لحاظ انسانی بیش از هر موضوع دیگر موظف به توجه به کودکان کار هستیم تا جاییکه آنها را با آموزش های لازم به دامن خانواده های خود برگردانیم.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #تهران #شهردار #کودکان #مسئولیت #امیری #مدرسه #صالحی #اجتماعی #زندگی #دارای #درباره #افراد #آموزش #احساس #ادامه #شهروندی #شهروند #دوستدار #اینکه #پذیری #مدارس #دارند #شهرداری #دیگری #باشند #آموزان #همچنین #شهروندان #هستیم #افزود #منافع #برابر #لازمه #همدلی #فضاهای #باشیم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شهر، شهروند و حقوق شهروندی لازمه محیط زیست هستند

*

*