سرریز فاضلاب های انسانی در صدر جدول معضلات بهداشتی شهر نوشهر

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1396 - ساعت : 18:27

کد مطلب: 39692 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سرریز فاضلاب های انسانی در صدر جدول معضلات بهداشتی شهر نوشهر

مازندشورا: نوشهر- ایرنا - پرسه زدن سگ های ولگرد، وضعیت نامناسب کشتارگاه دام و مساله حادتر سرریز فاضلاب های انسانی و هدایت آن به سطح معابر و داخل انهار منتهی به دریای خزر، عمده معضلات بهداشتی است که سلامت شهروندان شهر گردشگرپذیر نوشهر را به مخاطره انداخته است.

مازندشورا: به گزارش ایرنا ،‌ سرریز فاضلاب های انسانی بویژه زمان بارندگی و جاری شدن آن به کف خیابان های شهر ، داخل انهار و رودخانه های منتهی به دریا از یکسو و بوی متصاعد شده از این اتفاق غیربهداشتی معضلی است که سال های سال شهروندان نوشهری را رنج می دهد.
گزارش های رسمی مسئولان ذیربط گویای این واقعیت است که معضل سرریز فاضلاب های خانگی به داخل نهرها و رودخانه های منتهی به دریا در این شهر گردشگرپذیر فاجعه بار و به مرز بحران رسیده است.
**سرریز فاضلاب های خانگی عمده معضلات بهداشتی شهر نوشهر
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر در این خصوص گفت :‌ با اینکه این شهر با مشکلاتی مانند پرسه زدن سگ های ولگرد ،‌ وضعیت نامناسب کشتارگاه دام مواجه است ولی از همه مهمتر سرریز فاضلاب مجتمع های مسکونی ، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و مکان های عمومی است.
سید رحیم سید پور شنبه شب در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان در فرمانداری نوشهر افزود :‌ هم اکنون اغلب مناطق حوزه شهری نوشهر دچار این وضعیت فاجعه بار هستند به گونه ای که با اعتراضات شهروندان این شهر همراه بوده است.
وی در مورد آلودگی محیط زیست بر اثر فاضلاب ها در این شهر گفت : فاضلابها یکی از مهم ترین عوامل آلودگی محیط زیست هستند که باید آنان را ازطریق سیستم فاضلاب و احداث تصفیه خانه جمع اوری و برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود : فاضلاب به علت وجود میکرو ارگانیسم های بیماریزا در ان بسیار خطرناک بوده و دفع غیربهداشتی ان می تواند باعث ایجاد بیماری های روده ای و انگلی ، وبا و حصبه و همچنین مسمومیت های غذایی ، سیاه زخم و ... شوند همین امر اهمیت دفع بهداشتی ان را دو چندان می کند
**تشکیل دبیرخانه سلامت راهکاری مناسب برای پی گیری کارشناسی علل سرریز فاضلاب ها
مدیرشبکه بهداشت و درمان نوشهر ، تشکیل دبیرخانه سلامت را راهکاری مناسب برای پی گیری کارشناسی علل بروز چنین معضلی در این شهر پیشنهاد کرد و گفت :‌ آمادگی داریم این دبیرخانه در شبکه بهداشت و درمان تشکیل و با حضور اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی و دیگر مسئولان ذیربط این موضوع پی گیری شود.
سیدپور افزود : ‌از ابتدای امسال تاکنون 12 فقره پرونده با موضوع دفع غیربهداشتی در پی نظارت های ماهیانه کارشناسان بهداشت محیط در این شهر تشکیل و برای رسیدگی به دستگاه قضا ارسال شده است.
وی گفت :‌ براساس بازدید های کارشناسان و مشاهده محتوای شکوائیه ها موجود در پرونده ها سرریز فاضلاب مجتمع مسکونی 14 واحدی در خیابان های خیام شهید خطیبی واقع در هفت تیر ، مجتمع گلبرگ خیابان مولوی و نیز مسکن مهر روستای نیرنگ نیز بوده است
به گفته او ، طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی هرگونه تخلف که باعث تهدید علیه بهداشت عمومی شود از شش ماه تا یکسال حبس دارد.
** اظهار نگرانی فرماندار نوشهر از دفع غیربهداشتی فاضلاب های شهری
فرماندار نوشهر نیز با ابراز نگرانی از دفع غیربهداشتی فاضلاب های شهری برای حل این معضل خواستار اقدام فوری مسئولان ذیربط شد.
علی شادمان افزود :‌ نکته ای که باید برای پی گیری این موضوع دنبال شود آن اینکه از شهردار ، عوامل دخیل در صدور پروانه ، ساخت و ساز و نیز صاحبان مجتمع های مسکونی، مکان های عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی خواسته شود که چرا در ساخت این بناها به نکات فنی از جمله بهداشتی و زیست محیطی توجه نشده است.
مدیر امور آب و فاضلاب شهری نوشهر و چالوس با اشاره به بالا بودن آب های سطحی و فاصله اندک جنگل با دریا گفت : هم اکنون یکی از معضلات زیست محیطی و بهداشتی در این مناطق سرریز فاضلاب های خانگی و آلاینده های زیست محیطی به داخل رودخانه های منتهی به دریا است که با اجرای کامل طرح تصفیه خانه فاضلاب بخشی از نگرانی شهروندان و مسئولان دراین شهرهای گردشگرپذیرکاهش می یابد.
سید شکرالله موسوی میرکلایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل طرح شبکه جمع آوری فاضلاب در شهرهای نوشهر و چالوس را حدود 700 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی گفت که این اعتبار در صورت تامین صرف تکمیل فاز نخست تصفیه خانه و آغاز عملیات فاز دوم تصفیه خانه ، شبکه گذاری به طول حدود 40 کیلومتر مسیرهای فرعی و اصلی و ایجاد تلمبه خانه در این شهرها می شود.
وی با بیان آنکه این طرح از سال 1385 در این شهرها آغاز شده است ، ادامه داد : تاکنون با اجرای بخشی از این طرح حدود 28 هزار مشترک در چالوس و 19 هزار مشترک نیز در نوشهر زیر پوشش قرار گرفته اند.
طبق آمار منابع رسمی، هم اکنون سالانه 400 میلیون متر مکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه می شود و 60 درصد بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
ازجمعیت دست کم 250 هزار نفری نوشهر و چالوس بیش از 70 درصد در حوزه شهری سکونت دارند.
امورآب و فاضلاب شهری نوشهرو چالوس به بیش از 80 هزار مشترک خدمات ارائه می دهد.
خبرنگار:‌مهراب زکی پور کینجی **انتشار دهنده: محسن حسن نیا
7078 /1602/1899

اجتماعي

فاضلاب خانگي

آلودگي رودخانه ها

نوشهر


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #فاضلاب #نوشهر #سرریز #غذایی #غیربهداشتی #بهداشت #چالوس #بهداشتی #تصفیه #مجتمع #تشکیل #مسئولان #سلامت #رودخانه #افزود #مسکونی #عمومی #اکنون #نگرانی #اجرای #محیطی #خانگی #خیابان #دبیرخانه #مشترک #معضلات #منتهی #شهروندان #موضوع #درمان #ذیربط #کارشناسی #تاکنون #پرونده #شهرهای #شهرها #مستقیم #اعتبار #خبرنگار #فرماندار #مناسب #کارشناسان #کارگروه #فاجعه #شهرستان #اینکه #معضلی #ایرنا #انسانی #گزارش #وضعیت #مراکز #عوامل #ایجاد #آلودگی #مناطق #توزیع #امنیت #راهکاری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سرریز فاضلاب های انسانی در صدر جدول معضلات بهداشتی شهر نوشهر

*

*


X https://sport45.site/