رونمائی از برنج هسته ای در مازندران

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1396 - ساعت : 19:04

کد مطلب: 39695 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رونمائی از برنج هسته ای در مازندران

مازندشورا: ساری –ایرنا- سه رقم جدید برنج نتیجه تحقق پژوهشگران دانشگاهی مازندران روز یکشنبه همزمان با هفته گرامیداشت پژوهش در ساری رونمائی شد که یکی از آنها نتیجه بهره گیری از توان و فناوری هسته ای بوده است .

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، این رقم جدید که ' طارم روشن' نام گذاری و به نام شهید هسته ای ' مصطفی احمدی روشن ' مزین شده ، با حضور پدر این شهید والامقام رونمائی شده است .
طارم روشن که از ارقام برنج معطر است قابلیت کشت در شالیزارهای برنج سراسر کشور را دارد و بر اساس اعلام پژوهشگران دارای عملکرد بیش از هشت تن در هر هکتار است .
برنج طارم روشن که به گفته محققان عطر متمایزتری از انواع برنج طارم دارد ، با توجه به ارتفاع مناسب بوته و برداشت مکانیزه قابلیت توسعه را دارا بوده و سالانه قادر به تولید 300 تن بذر مادری است و در نتیجه تحقیقات استفاده از فناوری هسته ای (پرتودهی اشعه گاما) به دست آمده است.
برنج طارم محلی که به خاطر عطر و طعم و خوش پختی مهم ترین کشت شالیکاران مازندران به شمار می رود در هر هکتار کمتر از سه تن محصول می دهد. انواع دیگری از طارم هم که درنقاط مختلف استان های گیلان و مازندران کشت می شود عملکردی مشابه طارم محلی دارد.
برنج 'ندا A ' و 'پردیس' هم در رقم دیگر برنج جدیدی است که امروز در نمایشگاه هفته پژوهش و فن بازار مازندران رونمائی شد.
** رونمائی از سه محصول دانش بنیان
همچنین در این نمایشگاه دستگاه آزمایشگاهی پوشش دهنده کاغذ جهت تولید کاغذ گلاسه و پوشش دار صنعت چاپ و بسته بندی برای اولین بار در کشور، دستگاه معاینات پزشکی قبل از زایمان که نمونه داخلی و خارجی ندارد و دستگاهی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در آن در زمینه سیستم گرمایشی رونمایی شدند.
سامانه ارجاع نظارت کارفرما به عنوان پروژه نرم افزاری تحت قالب وب با قابلیت اجرا بر روی بسترهای بومی و اینترنت و مورد کارایی سازمان های نظام مهندسی از دیگر رونمایی شده در نمایشگاه امروز بود.
در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان مازندران که باهدف معرفی و نمایش محصولات فناورانه به بازار و تجاری سازی آنها برپا شده ، 250 محصول فناورانه از آخرین دستاوردهای پژوهشگران استان در 37 غرفه به نمایش گذاشته شده است .
این نمایشگاه که در دانشکده امام محمد باقر (ع) ساری برپا شده به مدت سه روز ادامه دارد .
**تلاش برای توسعه کشور ، پیام شهدای هسته ای
پدر شهید مصطفی احمدی روشن در مراسم رونمائی از محصولات جدید دانش بنیان گفت : جوانان این مرز و بوم بار سنگین علم و دانش اندوزی را بر دوش خواهند داشت، این کار عظیم را آنها تداوم خواهند بخشید و محققان جوان میراث دار حرکت بزرگی هستید که در کشور آغاز شده است.
رحیم احمدی روشن افزود: شهدای هسته ای با شهادت خود، عزت و شرافت یافتند، روح شهیدان هسته ای ناظر بر اعمال ماست و ما راه آنها را ادامه خواهیم داد، نسل نو باید کاستی های موجود در زمینه علم را در کشور پر کند.
خبرنگار : فاطمه رحمتی ** انتشاردهنده : حسن فلاحتی
3009/1654

اقتصاد

رونمائي از برنج جديد

شهيد هسته اي

طارم روشن


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #رونمائی #مازندران #نمایشگاه #زمینه #محصول #استان #قابلیت #احمدی #دستاوردهای #خبرنگار #دستگاه #رونمایی #نمایش #شهدای #خواهند #ادامه #فناورانه #محصولات #بنیان #پژوهش #توسعه #انواع #محققان #هکتار #تولید #فناوری #پژوهشگران #مصطفی #امروز #بازار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رونمائی از برنج هسته ای در مازندران

*

*


X https://sport45.site/