میزان تاب‌آوری شهر قم در برابر زلزله مشخص نیست

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1396 - ساعت : 16:38

کد مطلب: 39703 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم:

میزان تاب‌آوری شهر قم در برابر زلزله مشخص نیست

مازندشورا: مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: میزان تاب‌آوری شهر قم با بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن جمعیت، در برابر زلزله مشخص نیست.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، حسن صبوری روز شنبه در کارگاه علمی مخاطرات زلزله افزود: در سال‌های گذشته پهنه‌های گسلی و فرونشست زمین که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب صورت گرفته عامل بسیار مهمی در وقوع زلزله است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر وجود بافت فرسوده و استاندارد نبودن ساخت و سازهایی که در گذشته صورت گرفته، این استان را در برابر زلزله آسیب‌پذیر نموده است.

بیش از ۶۹۷ هزار و ۳۲۰ تن از جمعیت شهر قم معادل حدود ۷۰ درصد در بافت‌های ناکارآمد این شهر از جمله بافت‌های فرسوده، تاریخی، سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه شهر زندگی می‌کنند؛ مجموع کل مساحت شهر قم ۱۲ هزار و ۹۳۹ هکتار است که چهار هزار و ۱۳۳ هکتار از این شهر شامل این پنج گونه بافت می‌باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به جمعیت بالای یک میلیون نفری این استان و ورود بیش از ۲۰ میلیون زائر در هر سال، وضعیت تاب‌آوری شهر قم باید مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد و مسئولانی از شهرداری، نظام‌مهندسی، راه و شهرسازی و استانداری به صورت کارشناسی و اصولی به آن بپردازند.

صبوری تأکید کرد: میزان تاب‌آوری قم در برابر زلزله باید مشخص شود تا بتوانیم با برآورد وضعیت فعلی استان و تجهیزاتی که در اختیار است، آمادگی بیشتری برای این حادثه داشته باشیم.

وی ادامه داد: لزوم مطالعه دقیق روی پهنه‌های گسلی و فرونشست زمین در شهر قم از موارد مهمی است که در کارگروه مخاطرات زلزله مصوب شده، ولی اعتباری برای این طرح ابلاغ نشده است.

وی به تدوین تفاهم‌نامه بین اداره کل اوقاف و امور خیریه، سازمان نظام‌مهندسی، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی قم اشاره و بیان کرد: با امضای این تفاهم‌نامه دستورالعمل خاصی تهیه و بر اساس آن عمل خواهد شد تا محیط اماکن مذهبی شهر قم از جمله حرم حضرت معصومه (س)، مسجد جمکران و ۴۰۰ بقاع متبرک امامزاده محل امنی برای زائران باشد.

عطیه اسحاقی عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی نیز در این کارگاه گفت: ۲ مرکز شامل لرزه‌نگاری ژئوفیزیک دانشگاه تهران و شبکه ملی شتاب‌نگاری زیر نظر این وزارتخانه اقدام به ثبت میزان و شدت زلزله می‌نمایند.

اسحاقی افزود: مرکز لرزه‌نگاری سرعت یک نقطه درون زمین حین زلزله و مرکز ملی شتاب‌نگاری نیز شتاب زمین در حین زلزله را اندازه می‌گیرد.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های شتاب‌نگاری موجود در کشور قدیمی و به‌روز نیست؛ اگر دستگاه‌های به‌روز داشته باشیم خدمات بهتری می‌توانیم ارائه دهیم.

جلسه کارگروه مخاطرات زلزله با حضور مسئولانی از دستگاه‌های ذیربط و کارشناسان و اساتیدی از مرکز تحقیقات مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با ارائه مباحث علمی در زمینه زلزله در سالن جلسات اداره کل راه و شهرسازی قم برگزار شد.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی

برچسب ها : #زلزله #شهرسازی #استان #اداره #شتاب‌نگاری #دستگاه‌های #مخاطرات #برابر #میزان #وزارت #تاب‌آوری #کارگروه #باشیم #شهرداری #نظام‌مهندسی #لرزه‌نگاری #ارائه #به‌روز #مسئولانی #تحقیقات #تفاهم‌نامه #فرسوده #پهنه‌های #فرونشست #گذشته #کارگاه #صبوری #گرفته #اضافه #میلیون #هکتار #بافت‌های #جمعیت #وضعیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : میزان تاب‌آوری شهر قم در برابر زلزله مشخص نیست

*

*