مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39718 -تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1396 -ساعت : 18:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تدوین برنامه زمانبندی شده برای رفع تنش آبی در کهگیلویه وبویراحمد

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد گفت: تنش آبی و تأمین آب آشامیدنی در شهرها و روستاهای این استان با به کارگیری برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت رفع می شود.

مازندشورا:براساس آمار شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری سال گذشته چهار شهر یاسوج ،مادوان ،سوق و دیشموک در این استان با تنش آبی رو به رو شده اند.
تنش آبی مشکل در یافتن منابع آب شیرین برای استفاده بوده که علت ایجاد آن خشکسالی و تخلیه منابع آبی است.
سیدعلی لدنی نژاد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با اولویت بندی رفع تنش آبی در شهرهای هدف و روستاهای استان آبرسانی به مناطق مهریان، مادوان و بلهزار با تأمین آب از تنگه کبوتری در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: با توجه به جمعیت منطقه از دبی رودخانه در فصل تابستان که 1200 لیتر بر ثانیه است نیاز آبرسانی به این مناطق 200 لیتر بر ثانیه برآورد شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: با تعیین مشاور و تهیه طرح، هدفگذاری آبرسانی به مناطق مورد نظر از طریق تنگه کبوتری با سازه آبگیری انجام می شود.
وی عنوان کرد: این آبرسانی که از تنگه کبوتری به تنگه دو آب و پس از آن به سمت مخزن انجام خواهد شد، حدود 75 میلیارد ریال هزینه دارد.
لدنی نژاد گفت: در راستای رفع تنش آبی، ایجاد یک مخزن پنج هزار مترمکعبی در مهریان و یک مخزن 10 هزار مترمکعبی در کنار مخزن کنونی مادوان احداث خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: در چهار سال اخیر طرح جداسازی مصارف فضای سبز شهرها از آب آشامیدنی شهری 120 درصد رشد داشته است.
به گفته وی ، این درحالی است که شاخص این جداسازی در سال 92 حدود 15 درصد بود که در سال جاری این شاخص به 33 درصد رسیده است.
وی تاکید کرد که با برنامه‌هایی که با مشارکت شهرداری‌های استان انجام گرفته ،بخش اصلی آب مورد نیاز فضای سبز شهری از طریق رودخانه ها و حفر چاه تامین می‎شود.
لدنی نژاد با بیان اینکه این طرح در شهرهای دارای تنش آبی مانند یاسوج و مادوان تا حدود زیادی پیشرفت داشته است ،تصریح کرد: در حال حاضر 97 درصد آب فضای سبز این دو شهر از طریق آب رودخانه تامین می‌شود.
وی همچنین از تامین آب آشامیدنی شهر های دهدشت و سوق توسط (چشمه سیاه) چرام خبر داد و تصریح کرد: برای تحقق این آبرسانی اجرای 30 کیلومتر خط انتقال تا دهدشت و همچنین 15 کیلومتر تا سوق عملیاتی شده است.
وی افزود: در شهرهایی مانند سی‌سخت نیز به رغم اینکه کمبود آب وجود ندارد برنامه‌ریزی لازم برای جداسازی آب مورد نیاز فضای سبز از آب شرب با همکاری شهرداری و آبفای شهری در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویهه و بویراحمد یادآور شد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و منابع آب زیرزمینی ونیز بالا بودن هزینه تولید آب شرب ،جداسازی آبیاری فضای سبز از آب شرب شهروندان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد 168هزار مشترک آب آشامیدنی دارد.

 


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استان - کهگیلویه - بویراحمد - آبرسانی - فاضلاب - جداسازی - مادوان - مدیرعامل - کبوتری - منابع - مناطق - آشامیدنی - تامین - رودخانه - اینکه - تصریح - دهدشت - همچنین - کیلومتر - مانند - افزود - شهرهای - ایجاد - یاسوج - مهریان - گرفته - هزینه - ثانیه - مترمکعبی -

نظر شما در مورد : تدوین برنامه زمانبندی شده برای رفع تنش آبی در کهگیلویه وبویراحمد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها