مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39766 -تاریخ انتشار : دوشنبه 13 آذر 1396 -ساعت : 08:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

آخرین وضعیت سیستم جمع‌آوری فاضلاب در کشور

مازندشورا: شهردارآنلاین: جمعیت تحت پوشش شهرهای دارای شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب تا شهریورماه جاری بالغ بر ۲۷ میلیون و ۵۷۷ هزارو ۴۳۴ نفر بوده است که این تعداد ۴۷.۶ درصد جمعیت شهری کشور را در بر دارد و بر اساس آخرین خبرها ۱۱۲ تصفیه‌خانه فاضلاب در حال ساخت است.

مازندشورا: در حال حاضر  در ۲۹۵ شهر کشور طی ۶ میلیون و ۶۴۱ هزار فقره انشعاب فاضلاب که توسط ۵۹ هزارو ۵۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری می‌شود در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

فاضلاب جمع‌آوری شده در ۱۸۳ تصفیه‌خانه برای جمعیتی معادل ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بوده که سالیانه پسابی به میزان یک میلیارد و دویست میلیون مترمکعب تولید می‌کند و در زمان حاضر تعداد ۱۱۲ تصفیه‌خانه نیز در حال ساخت است که بزودی در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

البته این در شرایطی است که احداث تأسیسات زیربنایی فاضلاب در روستاهای کشور پیشرفت چندانی نداشته و در زمان کنونی تنها حدود ۰.۴ درصد از جمعیت روستایی کشور از پوشش تأسیسات فاضلاب برخوردارهستند که این تأسیسات در ۴۲ روستا با ۱۹ هزار فقره انشعاب اجرا و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

میزان تولید سالانه پساب در کشور حدود یک میلیارد و دویست میلیون مترمکعب است که این میزان در نتیجه فعالیت بالغ بر ۱۸۳ باب تصفیه‌خانه با فرآیندهای مختلف تصفیه تولید می‌شود، تعداد تصفیه‌خانه‌های با فرآیند لجن فعال که جزو فرآیندهای تصفیه کامل و حتی پیشرفته می‌باشد به بیش از ۹۰ تصفیه‌خانه می‌رسد و مابقی تصفیه‌خانه‌ها نیز دارای فرآیندهایی نظیر لاگون هوادهی و برکه تثبیت هستند که شرایط لازم برای تولید پساب جهت مصارف کشاورزی را دارا هستند.

در خصوص تخصی فاضلاب به بخش های مختلف نیز باید گفت که با توجه به اینکه براساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های جاری، تاکنون متولی مصرف و استفاده پساب تصفیه‌خانه‌ها، شرکت‌های آب منطقه‌ای هستند و اکثراً پساب تصفیه‌خانه‌ها در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌گیرد (جز در مواردی که مجوز تخصیص پساب برای شرکت‌های آب و فاضلاب صادر شده باشد) لذا براساس آمارهای اخذ شده از شرکت‌های آب منطقه‌ای و آمارهای موجود در شرکت‌های آب و فاضلاب، بیش از ۵۶ درصد از پساب‌های تولیدی در مصارف کشاورزی و حدود ۴۰ درصد جهت تخلیه به آب‌های سطحی و منابع آب‌های پذیرنده مصرف می‌شود و مابقی پساب تولیدی در صنعت، آبیاری فضای سبز و مصارف شهرداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این راستا شاهین پاکروح معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای در خصوص این مساله که آیا سازوکاری برای جایگزینی پساب با چاه‌های آب کشاورزی تعریف شده است (کشاورزان در مقابل دریافت پساب، از استخراج آب از چاه‌های کشاورزی صرفنظر کنند) اظهار کرد: متولی مصرف پساب خصوصاً در زمینه مصارف کشاورزی، شرکت‌های آب منطقه‌ای هستند که با توجه به اطلاعات موجود تاکنون سازوکار مشخص و تعریف شده‌ای برای جایگزینی پساب‌ها با چاه‌های آب کشاورزی وجود نداشته ولی به‌طور مقطعی در ۶ استان در قالب طرح پایلوت بازچرخانی پساب توسط حوزه معاونت راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی در حال اجرا است.

وی همچنین در خصوص وضعیت اجرای طرح‌های فاضلاب در شهرهای ساحلی گفت: تعداد ۱۴ مورد از تصفیه‌خانه‌های در مدار بهره‌برداری، در نوار ساحلی شمالی و ۱۷ مورد از تصفیه خانه‌های در مدار بهره برداری، در نوار ساحلی جنوبی قرار دارند که اکثر آن‌ها با استفاده از فرایندهای مدرن، به تصفیه فاضلاب مشغول هستند و احداث شبکه و تصفیه‌خانه در سایر شهرهای ساحلی شمالی و جنوبی در دست مطالعه و یا اجرا است.

بر اساس آمار موجود از تصفیه‌خانه‌های در حال بهره‌برداری در نوار شمالی کشور طرح مطالعه و ارتقاء تصفیه‌خانه‌های چالوس و نوشهر بابل و بابلسر توسط دفتر نظارت بر بهره‌برداری فاضلاب شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به تصویب رسیده است که اجرای آن به اعتباری معادل ۳۶۴ هزارو ۸۹۰ میلیون ریال نیازمند است و در نوار ساحلی جنوبی کشور نیز طرح مطالعه و ارتقاء تصفیه‌خانه فاضلاب بوشهر توسط دفتر نظارت بر بهره‌برداری فاضلاب به تصویب رسیده است که اجرای این طرح هم به ۹۵ هزار میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.همچنین اصلاح و بازسازی، ارتقاء و توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس به صورت BOT به سرمایه‌گذار واگذار شده است.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فاضلاب - بهره‌برداری - تصفیه‌خانه - کشاورزی - میلیون - ساحلی - شرکت‌های - مصارف - تصفیه - نظارت - تولید - تصفیه‌خانه‌های - چاه‌های - تصفیه‌خانه‌ها - مهندسی - منطقه‌ای - موجود - استفاده - تأسیسات - شمالی - جنوبی - میزان - ارتقاء - مطالعه - تعداد - جمع‌آوری - اجرای - تصویب - راهبری - رسیده - جایگزینی - تعریف - آب‌های - شهرهای - همچنین - برداری - براساس - دویست - مترمکعب - احداث - میلیارد - معادل - انشعاب - هزارو - دارند - نداشته - فرآیندهای - متولی - می‌گیرد - آمارهای - تاکنون - وضعیت - مختلف - مابقی - تولیدی -

نظر شما در مورد : آخرین وضعیت سیستم جمع‌آوری فاضلاب در کشور

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*