مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39875 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 آذر 1396 -ساعت : 11:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

مازندشورا: نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور دوشنبه شب با نواختن موسیقی و نمایش آئین های کهن سنتی و محلی گروههای برتر در آمل خاطره نسل های قدیمی را زنده کرد و رضایت خاطر نسل فعلی را هم به همراه داشت.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این همایش که درمجتمع تفریحی و رفاهی اکسین آمل برگزار شد ، گروه برتر موسقی سنتی و محلی اقوام ' مقامچیلار ' از استان های و گلستان، ' عاشقیلار' از آذربایجان ' و گروه های موسیقی بومی و محلی از مازندران و گیلان برنامه اجرا کردند.
اجرای نوروزخوانی ، لاک سری سما ، عروس برون ، رقص محلی و مجمه سری از ویژه برنامه های نهمین همایش اقوام استان های شمالی کشور بود.
رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در این آئین گفت : احیای آئین ها و سنت های منطقه و برقراری ارتباط های فرهنگی و پیوند اقوام مختلف استان های کشور و آشنایی با موسیقی ، آداب و رسوم ، گویش ها از اهداف مهم برگزاری نهمین دوره این همایش بوده است.
حشمت الله ایاز افزود : حضور گروه های آئینی استان های شمالی به خصوص از مازندران در این همایش بسیار پرشور بود و استقبال خوبی که شهروندان از این همایش داشتن، نشان دهنده این مهم است که هشت دوره قبلی این همایش و جایگاه آن برای مردم دارای اهمیت بوده است.
وی برگزاری همایش موسیقی و آئینی اقوام خطه شمال کشور را بستری مناسب برای معرفی فرهنگ بومی دانست و گفت : باید سرمایه های فرهنگی استان را حفظ کرد و برای معرفی آن باید همه استعدادهای هنری مازندران را پای کار آورد.
رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با اشاره به اینکه فرهنگ بومی در راستای فرهنگ ملی است ، افزود : سنت و آئین ما ریشه در اجداد ما دارد و در سرشت و فطرت هر مازندرانی است.
ایاز همچنین از برگزاری همایش های آئینی از جمله تیرماه سیزده شو ، چله شو و جشن مهرگان در سال جاری از سوی انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل خبر داد.
دبیر اجرایی نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور هم گفت که با توجه به استقبال خوبی که در سال های گذشته و امسال از این همایش شده ، تصمیم گرفته شده که دهمین دوره این همایش در آمل به صورت ملی برگزار شود.
نیما روحی افزود : گروههای آئینی و اقوام از جنوب ، غرب و شرق کشور برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده بودند ، که امکان حضور آنها با توجه به زمان اندک آن در چند ساعت نبود و با برنامه ریزی های در حال انجام ، سال آینده زمینه حضور گروههای بیشتر از همه استان های کشور فراهم می شود.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7327/1654

فرهنگي

همايش آديني

گروههاي موسيقي برتر

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : همایش - اقوام - فرهنگ - استان - آئینی - مازندران - موسیقی - ارشاد - برگزاری - افزود - اسلامی - اداره - نهمین - برنامه - انجمن - دهنده - معرفی - گروههای - استقبال - برگزار - شمالی - فرهنگی - خبرنگار -

نظر شما در مورد : طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*