طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

تاریخ انتشار : سه شنبه 14 آذر 1396 - ساعت : 11:46

کد مطلب: 39875 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

مازندشورا: نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور دوشنبه شب با نواختن موسیقی و نمایش آئین های کهن سنتی و محلی گروههای برتر در آمل خاطره نسل های قدیمی را زنده کرد و رضایت خاطر نسل فعلی را هم به همراه داشت.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این همایش که درمجتمع تفریحی و رفاهی اکسین آمل برگزار شد ، گروه برتر موسقی سنتی و محلی اقوام ' مقامچیلار ' از استان های و گلستان، ' عاشقیلار' از آذربایجان ' و گروه های موسیقی بومی و محلی از مازندران و گیلان برنامه اجرا کردند.
اجرای نوروزخوانی ، لاک سری سما ، عروس برون ، رقص محلی و مجمه سری از ویژه برنامه های نهمین همایش اقوام استان های شمالی کشور بود.
رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در این آئین گفت : احیای آئین ها و سنت های منطقه و برقراری ارتباط های فرهنگی و پیوند اقوام مختلف استان های کشور و آشنایی با موسیقی ، آداب و رسوم ، گویش ها از اهداف مهم برگزاری نهمین دوره این همایش بوده است.
حشمت الله ایاز افزود : حضور گروه های آئینی استان های شمالی به خصوص از مازندران در این همایش بسیار پرشور بود و استقبال خوبی که شهروندان از این همایش داشتن، نشان دهنده این مهم است که هشت دوره قبلی این همایش و جایگاه آن برای مردم دارای اهمیت بوده است.
وی برگزاری همایش موسیقی و آئینی اقوام خطه شمال کشور را بستری مناسب برای معرفی فرهنگ بومی دانست و گفت : باید سرمایه های فرهنگی استان را حفظ کرد و برای معرفی آن باید همه استعدادهای هنری مازندران را پای کار آورد.
رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با اشاره به اینکه فرهنگ بومی در راستای فرهنگ ملی است ، افزود : سنت و آئین ما ریشه در اجداد ما دارد و در سرشت و فطرت هر مازندرانی است.
ایاز همچنین از برگزاری همایش های آئینی از جمله تیرماه سیزده شو ، چله شو و جشن مهرگان در سال جاری از سوی انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل خبر داد.
دبیر اجرایی نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور هم گفت که با توجه به استقبال خوبی که در سال های گذشته و امسال از این همایش شده ، تصمیم گرفته شده که دهمین دوره این همایش در آمل به صورت ملی برگزار شود.
نیما روحی افزود : گروههای آئینی و اقوام از جنوب ، غرب و شرق کشور برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده بودند ، که امکان حضور آنها با توجه به زمان اندک آن در چند ساعت نبود و با برنامه ریزی های در حال انجام ، سال آینده زمینه حضور گروههای بیشتر از همه استان های کشور فراهم می شود.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7327/1654

فرهنگي

همايش آديني

گروههاي موسيقي برتر

مازندران


منبع : ایرنا - مازندران

برچسب ها : #همایش #اقوام #فرهنگ #استان #آئینی #مازندران #موسیقی #ارشاد #برگزاری #افزود #اسلامی #اداره #نهمین #برنامه #انجمن #دهنده #معرفی #گروههای #استقبال #برگزار #شمالی #فرهنگی #خبرنگار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

*

*


X https://sport45.site/