برنج طارم روشن با حضور پدر شهید هسته ای رونمایی شد

تاریخ انتشار : سه شنبه 14 آذر 1396 - ساعت : 12:42

کد مطلب: 39914 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری؛

برنج طارم روشن با حضور پدر شهید هسته ای رونمایی شد

مازندشورا: به گزارش روابط عمومی، با حضور استاندار مازندران و پدر شهید هسته ای دکتر احمدی روشن رقم برنج طارم روشن در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و سومین فن بازار استان مازندران، رونمایی شد.

مازندشورا: با حضور دکتر اسلامی استاندار مازندران، رحیم احمدی روشن پدر دانشمند شهید هسته ای دکتر احمدی روشن،دکتر بهمنیار رییس دانشگاه  و دکتر نعمت‌زاده رئیس پروژه و رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست‌فناوری کشاورزی طبرستان، رقم برنج طارم روشن در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و سومین فن بازار استان مازندران، در دانشکده امام محمد باقر(ع)رونمایی شد.

محمد اسلامی در آئین هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و سومین فن بازار استان مازندران و در رونمایی از رقم برنج طارم روشن، اظهار کرد: رقم برنج طارم روشن کار ارزشمندی است که موجب قطع وابستگی به خارج از کشور می‌شود. وی  تصریح کرد: مازندران باید مهد خوداتکایی تولید بذر باشد.
 
رحیم احمدی روشن پدر شهید احمدی روشن در آئین رونمایی از برنج طارم روشن، با بیان اینکه تولید بذر و خودکفایی در آن جنگ در برابر استکبار جهانی است، اظهار کرد امیدواریم طارم روشن موجب خودکفایی برنج این کشور شود.

قربانعلی نعمت زاده با اظهار اینکه رقم جدید با همکاری سازمان انرژی اتمی و با استفاده از پرتو تاپی و اشعه گاما تولید شده است، افزود : این رقم برنج 15 تا 25 روز زودتر نسبت به ارقام پرمحصول معرفی شده گذشته، برداشت می شود و به لحاظ تولید بیش از 8 تن در هکتار حدود یک تن بیشتر از والد خود (نعمت حدود 7 تن در هکتار) عملکرد دارد و دارای عطر و طعم همچون رقم سنگ طارم می باشد.


وی با اشاره به تحقیقات 21 ساله محققان بخش اصلاح برنج در اصلاح این رقم، گفت: رقم طارم روشن به پاس زحمات دانشمند شهید هسته ای، شهید مصطفی احمدی روشن به نام 'روشن' مزین و نامگذاری شده است.

نعمت زاده با اظهار اینکه این رقم در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و در مزرعه پژوهشی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان مورد آزمایش قرار گرفته است، گفت: مهندس مرتضی اولادی، مهندس عمار قلی زاده، مهندس عمار افخمی قادی، دکتر علیرضا بابایی و مهندس امیر ضیایی در اجرای این پروژه از سوی دانشگاه و مهندس مسعود رحیمی، مهندس کامران مظفری و مهندس بهنام ناصریان از سازمان انرژی اتمی در تولید و معرفی این رقم همکاری داشتند.


نعمت‌زاده یادآور شد: این رقم‌ می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی و افزایش درآمد کشاورزان و امنیت غذایی و گام جدی برای خودکفایی باشد.

 


برچسب ها : #برنج طارم روشن با حضور پدر شهید هسته ای رونمایی شد #علوم کشاورزی و منابع طبیعی مازندران #ساری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : برنج طارم روشن با حضور پدر شهید هسته ای رونمایی شد

*

*


X https://sport45.site/