مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39941 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 آذر 1396 -ساعت : 22:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
استخراج نفت، عامل اصلی آلودگی دریای خزر

استخراج نفت، عامل اصلی آلودگی دریای خزر

مازندشورا: ساری - ایرنا - - مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزرگفت: استخراج نفت، عامل اصلی آلودگی دریای خزر است که توسط همسایگان شمالی ایران صورت می گیرد.

مازندشورا: به گزارش خبرنگار ایرنا؛ داریوش یوسفی کبریا روز سه شنبه همزمان با هفته پژوهش در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل افزود: چهار کشور شمالی دریای خزر اعم از روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان با شتابی که در استخراج نفت در دریای خزر انجام می دهند زمینه آلودگی این دریا را فراهم کردند.
وی اظهارداشت: با توجه به عمق بسیار کم آب که در کشور روسیه به 30 متر هم می رسد یک شرایط بسیار ایده آل برای برداشت نفت در این کشورها است و این در صورتی است که مناطق مربوط به ایران در قسمت عمیق دریای خزر قرار دارد که در برخی از نقاط عمق یک هزار متری را شاهد می باشیم.
دریاچه خزر که به علت وسعت زیاد ان به دریا نیز خوانده می شود حدود 360هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و پنج کشور ایران ، روسیه ، ترکمنستان ، قزاقستان واذربایجان در ساحل ان قراردارند.
یوسفی کبریا افزود: اگر ایران بخواهد در دریای خزر نفت استخراج کند هر بشکه 200 دلار برای آن هزینه خواهد داشت و این در صورتی است که نفت امروز حدود 60 دلار است بنابراین برای ایران توجیه اقتصادی ندارد که در دریای خزر نفت استخراج کند.
وی گفت: با توجه به چرخش عقربه ساعتی آب های دریای خزر آلودگی های نفتی از شمال به سمت سواحل ایران نیز سرایت می کند که ما به طور دقیق به صورت ماهواره ای هم در حال تحقیق برروی آن می باشیم.
مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر اظهارداشت: رودخانه ها هم یکی دیگر از عوامل آلودگی دریای خزر است که در مازندران بابلرود یکی از رودهایی است که آلودگی بیش از حد نرمال را وارد دریای خزر می کند.
یوسفی کبریا گفت: با توجه به 15 ایستگاه پایشی بررسی آلودگی دریای خزر که در شمال ایران وجود دارد با همه این موارد آلودگی دریای خزر در حد استاندارد است و حتی مصرف ماهیان دریای خزر نیز براساس تحقیقات متخصصین این امر هیچ ایرادی ندارد.
وی بیان کرد: آن چیزی که در شرایط فعلی ضرورت دارد قوانینی است که کشورها برای حفظ محیط زیست دریای خزرمتعهد شده اند که باید سخت گیرانه تر برخورد شود.
وی گفت: در سال 1385، پنج کشور حاشیه دریای خزر در تهران قوانینی را تصویب کرده اند که برای جلوگیری از آلودگی های دریای خزر ایفای نقش کنند و امروز ضرورت دارد که آن قانون سختگیرانه تر اجرا شود.
این چهره دانشگاهی بیان داشت: جامعه علمی ، مسئولان و مردم باید نسبت به حفظ محیط زیست دریای خزر اهتمام داشته باشند و برای تحقق آن نیازمند یک عزم ملی و منطقه ای می باشیم.
خبرنگار: فریبرز سیفی**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
7343/1899

اقتصاد

محيط زيست

درياي خزر

نفت


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دریای - آلودگی - استخراج - روسیه - کبریا - یوسفی - باشیم - ندارد - امروز - ضرورت - قوانینی - صورتی - تحقیقات - اظهارداشت - افزود - خبرنگار - قزاقستان - ترکمنستان - شرایط - بسیار - کشورها -

نظر شما در مورد : استخراج نفت، عامل اصلی آلودگی دریای خزر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*