مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39972 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 آذر 1396 -ساعت : 09:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بیش از 30 درصد املاک شهر سنندج موقوفه است

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت: بیش از 30 درصد املاک و زمین های موجود در شهر سنندج موقوفه است ضمن اینکه املاک وقفی در سایر شهرهای استان نیز وجود دارد.

مازندشورا:حجت الاسلام مصطفی نوروزی در نشست تخصصی وقف با اعضای شورای شهر سنندج اظهار کرد: حل مشکلات مربوط به این املاک نیازمند تعامل و همکاری هر چه بیشتر اوقاف و شهرداری است.
وی با بیان اینکه اوقاف و شهرداری می توانند بیشترین همکاری را در زمینه های اقتصادی و اجتماعی داشته باشند، افزود: ایجاد عدالت اجتماعی و یکسان سازی خدمت رسانی به مناطق بالا و پایین شهر با تعامل این دو نهاد قابل انجام است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان تاکید کرد: در مواردی که ساخت و ساز توسط متولیان موقوفات غیر متصرفی در سطح شهر انجام می شود پرداخت تمامی حق و حقوق شهرداری و اخذ مجوزهای لازم باید در دستور کار باشد چون ما جدای از موقوفات برای حق و حقوق شهرداری نیز احترام قائل هستیم.
حجت الاسلام نوروزی با بیان اینکه شهرداری هم اکنون مبالغی به موقوفات استان بدهکار است، گفت: برای همکاری بیشتر اوقاف و شهرداری و رفع مشکلات موجود می توان از فرصت ها و پتانسیل های موجود استفاده کرد.
رئیس شورای شهر سنندج نیز در این نشست با اشاره به تغییر و تحول های جدید در مدیریت شهرداری اظهار کرد: مطالبات اوقاف از شهرداری مربوط به سنوات گذشته است.
جلال شریعتی گفت: این بدهی در زمانی گریبانگیر شورا و شهرداری سنندج شد که تغییر و تحولات فراوانی در بدنه شهرداری انجام شده بنابراین به تعامل و همکاری اوقاف با شهرداری در این ارتباط نیاز داریم.
وی افزود: هم اکنون در شهر سنندج نیاز فراوانی به سرمایه گذاری با تعاریف فرهنگی و تفریحی است و در صورت ایجاد تفاهم، اوقاف می تواند در این زمینه تعامل و همکاری تاثیر گذاری با شهرداری داشته باشد.
شریعتی ادامه داد: سرمایه گذار به شرطی وارد همکاری با شهرداری می شود که راهی هموار برای بهره برداری از سرمایه خود در اختیار داشته باشد و این مهم نیازمند تعامل همه جانبه همه دستگاه ها با شهرداری است.
رئیس شورای شهر سنندج یادآور شد: انتظار می رود در صورتی زمین موقوفه در قالب قانون و با رعایت موازین شرعی برای ایجاد پروژه مناسب باشد، اوقاف در راستای حفظ سرمایه گذاران با شهرداری تعامل کند.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سنندج نیز گفت: عدم رعایت قوانین وقفی و تجاوز به اراضی موقوفات یک معضل شهروندی است و همانطور که رعایت فرهنگ شهروندی نیازمند ایجاد حس تعلق خاطر بین شهروندان است رعایت حقوق موقوفات نیز باید به عنوان یک ارزش شرعی و قانونی مورد توجه مردم قرار گیرد.
مجید شاه ویسی اضافه کرد: هر موقوفه ای متعلق به عموم مردم است و انتفاع از آن، نه تنها برای مردم سنندج و استان کردستان بلکه برای مردم کشور است.
وی با اشاره به اهمیت همکاری و تعامل اوقاف با شهرداری افزود: هیچ دستگاهی را نمی توان در استان یافت که به اندازه اوقاف و شهرداری زمینه همکاری داشته باشند.
استان کردستان یک هزار و 934 موقوفه دارد که یک هزار و 144 مورد از این موقوفات انتفاعی و 790 مور نیز منفعتی است.
از سال گذشته تاکنون 81 مورد وقف جدید در کردستان به ثبت رسیده و بیش از 90 درصد از موقوفات استان نیز وقف بر مساجد است.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرداری - اوقاف - همکاری - سنندج - تعامل - موقوفات - استان - کردستان - ایجاد - موقوفه - سرمایه - شورای - رعایت - افزود - نیازمند - زمینه - شریعتی - فراوانی - موجود - گذاری - شهروندی - تغییر - اشاره - گذشته - اجتماعی - مشکلات - اظهار - نوروزی - الاسلام - مربوط - بیشتر - باشند - املاک - اینکه - اکنون -

نظر شما در مورد : بیش از 30 درصد املاک شهر سنندج موقوفه است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها