مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 39990 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 آذر 1396 -ساعت : 12:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تعهد ایجاد اشتغال برای 2600 نفر به جهاددانشگاهی کردستان داده شده است

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی کردستان گفت: جهاددانشگاهی در راستای توسعه مشاغل خانگی الگویی را در 8 استان کشور اجرا می‌کند که کردستان هم یکی از استان های منتخب است و تعهد ایجاد اشتغال برای 2600 نفر به جهاددانشگاهی کردستان داده شده است.

مازندشورا:مجید آوج در میزگرد تخصصی بررسی ظرفیت‌ها، مزیت‌ها و اولویت‌های مشاغل خانگی استان گفت: این الگو شامل سه فاز، شناسایی ظرفیت ها و مزیت های بومی استان، توانمندسازی و مشاوره و بحث مهم اتصال به بازار است.

معاون جهاددانشگاهی استان و مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی کردستان، بیان کرد: شناسایی ظرفیتها و مزیت های استان در اولویت فعالیت های جهاددانشگاهی در راستای اجرای طرح مشاغل خانگی است. بستر فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد مشاغل جدید در حوزه خانگی است.

حسینی، مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاران استانداری کردستان در این نشست، با تاکید بر اینکه یکی از آیتم های مهم در رابطه با توسعه مشاغل خانگی اطلاع رسانی است گفت: رسانه های با بازتاب خدمات دولت می توانند در جهت توسعه اشتغال نقشی تاثیر گذار و مهم داشته باشند.

 وی اظهار کرد: بحث مشاغل خانگی طی سال های متمادی به عنوان یکی از مسایل کلان دولت در سطح کشور مطرح است و برنامه های زیادی برای اجرای این مهم در سیاست ها و سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته است.

مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاران استانداری کردستان افزود: خوشبختانه در سال جاری سهم اعتبارات مشاغل خانگی استان کردستان 33 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که این رقم نسبت به سال گذشته رشدی 10 برابری داشته است.

وی سهم بانک های استان را از این اعتبار به ترتیب دو میلیارد تومان در بانک مسکن، 15میلیارد تومان در بانک، سه میلیارد تومان در بانک توسعه صادرات و 112 میلیارد و 600 میلیون تومان در بانک ملت اعلام کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه لازمه بهره بری از این اعتبارات مطالعات بیشتر است عنوان کرد: در سال های گذشته کارهای زیادی برای توسعه مشاغل خانگی در سطح استان انجام شده و 340 کد رشته در رشته های مختلف شناسایی شده است.

وی افزود: از این تعداد کد رشته شناسایی شده، 173 رشته مربوط به حوزه صنایع دستی است که به صورت ویژه برای استان کردستان نیز تعریف شده است، بر همین اساس ما در این حوزه می توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم.

حسینی، تعداد کد رشته های مربوط به حوزه صنایع دستی را به تفکیک در تجارت الکترونیک 27 رشته، فرش دستباف 10 رشته، امور دام و کشاورزی 59 رشته، صنعت و خدمات 21 رشته، فرهنگ و هنر 50 رشته اعلام کرد.

وی عنوان کرد: لازمه ایجاد اشتغال در این کد رشته‌ها، بومی سازی کردن است و همچنین توزیع اعتبارات نیز باید بر اساس اولویت های بازار استان صورت گیرد تا منجر به تولید، اشتغال پایدار و درآمد در سطح استان شود. این مهم زمانی محقق خواهد شد که توزیع اعتبارات مربوط به حوزه اشتغال خانگی با کمترین انحراف صورت گیرد و به شغل‌هایی که بازار فروش آنها در سطح استان مهیا باشد تعلق گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ابلاغ اعتبارات در سطح 10 شهرستان استان با توجه به شاخص هایی که هر شهر دارد صورت گرفته که فرمانداری ها به عنوان متولی توزیع و هدایت این اعتبار موظف اند مشاغل را طبق سامانه پذیرش کرده تا در کمیته استانی بررسی شود.

مدیر حمایت و جذب از سرمایه گذاری در استانداری کردستان، در ادامه سخنان خود به مزایا و معایب طرح مشاعل خانگی پرداخت و گفت: مشاغل خانگی با هدف مردمی کردن اقتصاد، جایگاه مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد.

وی، افزایش سرمایه گذاری در جامعه را از دیگر مزایای مشاغل خانگی دانست و افزود: در این طرح می توان با حذف هزینه های اضافی در بخش تولید و صرفه جویی در زمان شغل ایجاد کرد و بیشترین بازدهی را داشت. هدف دبیر خانه و دستگاه های اجرایی مربوط به مشاغل خانگی باید تولید در این زمینه باشد و  اعتبارات نیز کمترین انحراف را داشته باشد. نظارت در امر مشاغل خانگی باید نسبت به سنوات گذشته قانونمندانه تر و جدی تر صورت گیرد.

مدیر حمایت و جذب سرمایه گذار استانداری کردستان، به اهمیت نقش پشتیبان در امر مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: آموزش افراد پشتیبان در این راستا می تواند نقشی موثر در نظارت ها و شناسایی اولویت های مشاغل خانگی داشته باشد.

نظری، معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان نیز در ادامه این نشست، گفت: امید است که با احرای این طرح پشتیبان بتوانیم به نتیجه های خوبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه هزینه سرانه اشتغال در بخش صنعت بسیار بیشتر از  مشاغل خانگی است، افزود: 50 درصد اهداف مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی، در منازل به نتیجه می رسد اما برخی از مشاغل، مستلزم اجاره مغازه و کار بیرون از منزل است و با این وجود باز در رده مشاغل خانگی دسته بندی می شوند.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان، تولید و تضمین فروش در بخش مشاغل خانگی را از مشکلات اصلی این حوزه دانست و گفت: نظارت در مشاغل خانگی گاهی اوقات سخت است و کارشناسی کردن آن با مشکل مواجه می شود. ماندگاری و تداوم پروانه های تولید در مشاغل خانگی مستلزم تداوم انجام فعالیت است به طوری که اگر در طول سه سال راکد فعالیت ها بماند باطل خواهد شد و بر همین اساس بحث پایش شغل نیز مهم است.

نظری، مهیا بودن بازار فروش و تصمین فروش را مهم ترین عامل رونق صنایع دستی در استان دانست و گفت: مشکل اصلی وام های اشتغال در سطح استان عدم تضمین فروش محصولات است.

وی تدوین اطلس صنایع دستی را از وظایف میراث فرهنگی در بحث مشاغل خنگی اعلام کرد و افزود: متاسفانه اعتباری که برای این مهم اختصاص داده می شود بسیار اندک است و ما تا کنون فقط دو شغل را توانسته ایم بر اساس مطالعات جغرافیایی انجام دهیم.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان، ایجاد محل فروش برای محصولات و حمایت از مشاغل خانگی در روستاها را از دیگر الزامات این حوزه دانست.

باغبانی، نماینده اتاق بازرگانی استان در این نشست، به لزوم و اهمیت شفاف سازی در بحث مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: این مهم می تواند تلنگری برای متولیان امر در این حوزه باشد.

وی افزود: نبود اشتغال و بیکاری آسیب های زیادی به جامعه وارد می کند و در پی این آسیب ها نیز بحران های اقتصادی و در ادامه هویتی، فرهنگی و سرخوردگی اجتماعی ایجاد می شود، لذا فرد نمی تواند نیازهای اولیه خود را تامین کند و بر همین اساس افزایش بزهکاری در جامعه گسترش می یابد.

نماینده اتاق بازرگانی استان کردستان، افزود: ما در حال حاضر بیشتر روی افرادی که دارای مهارت هستند کار می کنیم و تاکنون هیچ اقدامی برای افرادی که بیکار بوده و فاقد مهارت اند، انجام نشده است. جهاددانشگاهی استان می تواند از ظرفیت آموزشی خود برای رفع اینمشکل برنامه ریزی و اقدام کند. همچنین افرادی دارای مهارت نمی توانند به خوبی فعالیت های خود را انجام دهند، چرا که با مدیریت منابع و زمان، سازماندهی پروسه تولید و بازار فروش محصول به عنوان نوک پیکان تولید هیچ گونه آشنایی ندارند.

باغبانی گفت: استانداری باید در راستای نحوه استخراج ظرفیت ها در استان، تعریف کارگروه برای تمامی ادارت را اجبار کند تا مشاغل را شناسایی کنند. در حال حاضر تمامی مشاغل شناسایی شده صرفا در حوزه صنایع دستی، تولید، صنعت و خدمات، تجارت الکترونیک، کشاورزی و دامپروری بوده است و هیچ اقدامی برای مشاغل نوظهور صورت نگرفته است، لذا کارگروه‌های تخصصی در هر سازمان باید این مشاغل نوظهور را شناسایی کنند.

وی افزود: جهاددانشگاهی به جز مباحث آموزشی و ارائه مشاوره در تامین مواد اولیه و تولید و فروش، باید اشخاصی را به عنوان پشتیبان آموزش دهد، تا این افراد در مناطق مختلف مشاغل جدید و بومی منطقه را شناسایی کرده و گزارش دهند. با تحقق این استراتژی، معظل شناسایی مشاغل در سطح استان برطرف می شود.

وی خاطر نشان کرد: در بحث فروش نیز، برای اینکه زنجیره تولید به ارزش برسد تمامی دستگاه های اجرایی موظف هستند که یاری کنند و از به وجود آمدن مشاغل کاذب خودداری کنند، چرا که نبود مشاغل پایدار در جامعه موجب افزایش بیکاری و اشتغال کاذب می شود و این امر به دلیل عدم آشنایی با زنجیره ارزشی تولید در ابتدای امر است.

وی یادآور شد: رشته هایی که به اشباع رسیده است باید در مشاغل خانگی شناسایی شود تا از صدور گواهی های مجدد برای آن جلوگیری شود.

مجید آوج، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان نیز در ادامه این نشست گفت: آسیب شناسی مشاغل خانگی و آموزش پشتیبان باید در اولویت کاری اجرای طرح مشاغل خانگی قرار گیرد.

وی، ایجاد بازارچه های محلی را مهمترین عامل برای فروش محصولات مشاغل خانگی دانست و اظهار کرد: برای تحقق این مهم دستگاه های اجرایی باید بیشتر همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر محصولات استان قابلیت فروش در بستر اینترنت را ندارد، افزود: تضمین خرید در برند سازی محصولات باید مد نظر باشد.

توتنی، نماینده اداره کار و رفاه اجتماعی استان کرستان عنوان کرد: جهاددانشگاهی به واسطه رسالت علمی پژوهشی خود می تواند در راستای توسعه اشتغال نقش مهمی داشته باشد. شناسایی اولویت های مشاغل خانگی در سطح استان در حال حاضر مورد نظر است که جهاد دانشگاهی باید یاری رسان ما باشد.

وی خاطرنشان کرد: براساس قانون شهرداری ها مکلفند که بازارچه های محلی در اختیار مشاغل خانگی قرار دهد اما متاسفانه این مهم تحقق نیافته است و ما از استانداری انتظار داریم که این قانون را به شهرداری ها ابلاغ کند.

میزگرد تخصصی بررسی ظرفیت‌ها، مزیت‌ها و اولویت های مشاغل خانگی استان کردستان در دفتر خبرگزاری ایسنا با حضور معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی استان، مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاری در استانداری، مسئول دبیرخانه شورای  گفتگوی دولت و بخش خصوصی  و مسئول مشاغل خانگی تعاون کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد.


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مشاغل - خانگی - استان - کردستان - شناسایی - تولید - اشتغال - صنایع - افزود - ایجاد - عنوان - سرمایه - جهاددانشگاهی - استانداری - فرهنگی - حمایت - اولویت - اعتبارات - معاون - توسعه - دانست - پشتیبان - میراث - اینکه - تواند - محصولات - ادامه - بازار - تومان - زیادی - مربوط - بیشتر - جامعه - میلیارد - گذاری - اجرایی - ظرفیت - فعالیت - نماینده - اجرای - توزیع - تمامی - راستای - تضمین - اشاره - آموزش - تخصصی - بررسی - نظارت - افزایش - دستگاه - تجارت - اجتماعی - الکترونیک - مهارت - حسینی - خدمات - گذشته - بسیار - اعلام - افرادی - زنجیره - اقدامی - مستلزم - نتیجه - آموزشی - مسئول - آشنایی - نوظهور - شهرداری - تامین - بازارچه - باغبانی - دارای - بیکاری - متاسفانه - اداره - بازرگانی - تداوم - اولیه - قانون - تعداد - اظهار - باشند - برنامه - گرفته - اعتبار - میلیون - توانند - تاکید - ظرفیت‌ها - میزگرد - مزیت‌ها - مشاوره - گذاران - لازمه - مطالعات - اقتصاد - ابلاغ - اهداف - هزینه - اهمیت - انحراف - کمترین - تعریف - مختلف - کشاورزی - همچنین - پایدار - افراد -

نظر شما در مورد : تعهد ایجاد اشتغال برای 2600 نفر به جهاددانشگاهی کردستان داده شده است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*