تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 آذر 1396 - ساعت : 12:53

کد مطلب: 39995 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شایسته سالاری جایگزین مدیریت موروثی در شهرداری زنجان شود

مازندشورا: شهردارآنلاین: سخنگوی شورای شهر زنجان گفت: باید شایسته سالاری جایگزین مدیریت موروثی در شهرداری زنجان شود.

مازندشورا:سجاد خدایی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران با تأکید بر لزوم بهره مندی همه شهروندان زنجان از زندگی آسان افزود: امروز در کوچه‌پس‌کوچه شهر و در خیابان‌ها که قدم می‌زنیم، کمتر معلولی را می‌بینیم که در جریان سیال زندگی اجتماعی، حضورداشته باشد.

وی ادامه داد: این عدم مشارکت و گوشه‌نشینی معلولین، دلایل اساسی و قابل‌توجهی دارد که امروز ما به‌عنوان اعضای شورا و سیاست‌گذاران و تصمیم سازان مدیریت شهری، مسئول به ثمر نشستن و توجه به آن هستیم.

خدایی با اشاره به اینکه ایران دارای ۱۲ میلیون نفر معلول جسمی_ حرکتی است که در سنین مختلف و با شدت‌های مختلف معلولیت مشغول زیستن هستند، افزود: مهم‌ترین دلیل دیده نشدن این جمعیت به‌اندازه لازم، آن است که به علت مناسب‌سازی نشدن فضای شهری، اجازه و فرصت حضور در شهر را پیدا نمی‌کنند.

وی ادامه داد: ما نتوانستیم شرایط حضور آن‌ها را در شهرها فراهم آوریم. نه پیاده‌روها بر شهر، نه اتوبوس‌ها و وسایل نقلیه عمومی شهر، نه ساختمان‌های عمومی نه پارک و اماکن تفریحی شهر و نه حتی سرویس‌های بهداشتی و آبخوری‌های شهر، هیچ‌کدام برای از خانه بیرون آمدن معلولین عزیز، مناسب‌سازی نشده است. بااینکه طبق قانون، معلولان دارای ۳ درصد سهمیه استخدامی در نظام اداری کشور است، لیکن این قانون همچنان رعایت نمی‌شود.

خدایی گفت: زنجان به لحاظ مناسب‌سازی در پایین‌ترین رتبه قرار دارد که انجام‌شده است، بیشتر در جهت‌نمایشی آن بوده است تا کاربردی بودنان  - خطوط به ریل کارشده در برخی سیرها و تیرهای برق و یا جوی آب ختم می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه آنچه لازم است بدانیم و بدان پایبند باشیم، فراگیر شدن حقوق معلولان روشندل است، گفت: مناسب‌سازی مبلمان شهری – ترویج فرهنگ احترام به حقوق معلولان ، اعطای حقوق شهروندی و حق تقدم - مناسب‌سازی وسایل نقل عمومی و ایجاد زمینه استفاده از کلیه امکانات رفاهی معمول در جامعه برای معلولین باید در دستور کار در شورای پنجم و شهرداری قرار بگیرد. آن‌هم نه به‌صورت نمایشی و شعاری که در روز معلولین پیامی داده شود. بلکه پیگیری‌های جدی باید دستور کار قرار بگیرد.

عضو شورای شهر زنجان پیشنهاد کرد: یکی از افراد دارای معلولیت به‌عنوان مشاور در امور معلولین شهر، همراهی نمایند و این موضوع چندی است که در برخی شهرها انجام‌شده است و یقیناً توجه به این مهم موجب شادابی و نشاط اجتماعی برای این جامعه خواهد بود.

خدایی افزود: باید به‌یقین و باور برسیم که یک پله ساده برای ما و یک دست‌انداز و سرعت‌گیر کوچک برای افراد دارای معلولیت یک مانع بلند محسوب می‌شود. اقدامات اخیری که توسط بنیاد مسکن در روستاهای شهر و شهرستان صورت می‌گیرد، قابل‌توجه و تقدیر است.

سخنگوی شورای شهر زنجان در ادامه با اشاره به چالش های موجود در شهرداری زنجان، گفت: با شکست سکوت سازمانی شایسته‌سالاری را جایگزین مدیریت موروثی در شهرداری کنیم.

خدایی تأکید کرد:  شهرداری موروثی نیست و چنانچه تاکنون بوده است باید از این وضعیت خارج شود.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #زنجان #معلولین #مناسب‌سازی #خدایی #شهرداری #دارای #ادامه #معلولیت #معلولان #عمومی #شورای #مدیریت #تأکید #افزود #موروثی #قانون #انجام‌شده #دستور #جامعه #بگیرد #افراد #اینکه #اجتماعی #امروز #زندگی #به‌عنوان #اشاره #شهرها #مختلف #جایگزین #وسایل

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شایسته سالاری جایگزین مدیریت موروثی در شهرداری زنجان شود

*

*