تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 آذر 1396 - ساعت : 08:14

کد مطلب: 40029 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آغاز مرمت راسته بازار علاقه‌بندها در شیراز

مازندشورا: شهردارآنلاین: مرمت راسته بازار علاقه بندها در بازار وکیل جنوبی شیراز با ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار آغاز شده و تا آخر آذر به پایان می‌رسد.

مازندشورا:مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: در راستای تفاهم نامه منعقده فی ما بین اداره کل میراث فرهنگی، شهرداری و بازاریان مبنی بر رفع بخشی ازمشکلات بازار وکیل، میراث فرهنگی مرمت و بازسازی پشت‌بام و پشت بندها را در دستور کار خود قرار داد.

آقای امیری افزود: برهمین اساس عملیات سبک سازی و مرمت پشت بام بازار علاقه بندها، همچنین مرمت و بازسازی پشت بندهای آجری راسته بازار علاقه بندها و تعمیرات اضطراری پشت بام بازارنو شیراز در بخش‌های مورد نیاز عملیاتی شد.

بازار تاریخی علاقه بندها دارای ۳۸ باب حجره است که حدود ۲۷۰ سال پیش به طراحی کریمخان زند و به دستور وی ساخته شد. این بازار در نیمه جنوبی بازار وکیل شیراز و نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و هم اکنون محل فروش فرش‌های دستباف است.

علاقه‌بند به کسی اطلاق می‌شد که حرفه او ساختن و فروش قیطان و نوارهای ابریشمی باشد. علاقه‌بندان ابریشم تابیده و نوار و قیطان می‌فروختند. نخ و رنگ عناصر اصلی علاقبندی است.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #بازار #بندها #علاقه #میراث #فرهنگی #شیراز #کریمخان #قیطان #دستور #بازسازی #امیری #راسته

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آغاز مرمت راسته بازار علاقه‌بندها در شیراز

*

*