تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 آذر 1396 - ساعت : 14:04

کد مطلب: 40090 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رونمایی از تندیس استاد باریشماز در مراغه

مازندشورا: شهردارآنلاین: تندیس استاد حیدر عباسی 'باریشماز' همزمان با کنگره سراسری بزرگداشت این استاد عرصه فرهنگ و ادب با حضور جمعی از مسئولان رونمایی شد.

مازندشورا:شهردار مراغه روز پنجشنبه در آیین رونمایی از این تندیس گفت: نصب این تندیس در راستای ارج نهادن به مقام این استاد صورت گرفت.
محمدرضا احمدی افزود: در این راستا، میدان استاد حیدرعباسی نیز نوسازی و بهسازی شده است.
وی گفت: برای نوسازی و اصلاح میدان و نیز نصب و طراحی تندیس استاد، یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار از سویشهرداری مراغه هزینه شده است.
احمدی گفت: ارج نهادن به شخصیت ها فرهنگی یکی از اولویت های مجموعه شهرداری است و در این راستا، تندیس استاد کریمی مراغه ای نیز 16 اردیبهشت سال آینده همزمان با روز مراغه در میدان این استاد نصب و رونمایی خواهد شد.
تندیس استاد باریشماز پنج متر ارتفاع دارد و توسط فردین اسفندیاری از هنرمندان مجسمه ساز و نگارگر کشور طراحی و ساخته شده است.
حیدر عباسی در سال 1322 در شهر مراغه متولد شد تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مراغه و تحصیلات عالی را در دانشگاه آذرآبادگان با اخذ لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند.
حیدر عباسی متخلص به باریشماز به 6 زبان انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی، فارسی و ترکی مسلط است و در زمینه هنر نقاشی و خوشنویسی نیز جزو اساتید به شمار می رود و خالق آثار ارزشمندی چون ترجمه مثنوی معنوی و نهج البلاغه به زبان ترکی است.
وی همچنین بیش از 10 کتاب نفیس شعر و نمایشنامه ترکی نوشته است.
آثار باریشماز سرشار از ادبیات غنی آذربایجان است و یحیی شیدا آثار وی را دایره المعارف ترکی عنوان کرده است.
کتاب‌ هایی از جمله نغمه داغی، چاغیریلمامیش قوناقلار، ادوملو دیره ک، کعبه و قانلی اذان، یار و نار، دارتیلمامیش دنلر، دووارلار، سس، والعصر، شرح انور (ترجمه و تفسیر مثنوی) در چهار جلد، ترجمه ترکی نهج البلاغه، تبت یدا، گولنده هر زامان، اونودولماز خاطیره لر، قوشمالار و غزللر، دؤردلوک لر و ... را به نگارش درآورده است.
کتاب مثنوی وی در جمهوری آذربایجان و ترکیه به زبان ترکی، کتاب کعبه و قانلی اذان و یار و نار به زبان آلمانی و بسیاری از اشعارش در مجلات امریکا و کانادا ترجمه و چاپ شده است.
کنگره سراسری بزرگداشت استاد حیدر عباسی (باریشماز) ١٥ و ١٦ آذرماه سالجاری در محل مجتمع فرهنگی هنری عبدالقادر مراغه و با حضور اساتید، صاحبنظران و شعرا از سراسر کشور در حال برگزاری است.
شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #مراغه #استاد #تندیس #باریشماز #ترجمه #رونمایی #عباسی #مثنوی #آذربایجان #میدان #اساتید #قانلی #انگلیسی #البلاغه #طراحی #احمدی #نهادن #راستا #نوسازی #تحصیلات #فرهنگی #ادبیات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رونمایی از تندیس استاد باریشماز در مراغه

*

*