رویه محیط زیست برای ساخت پتروشیمی در شمال نامناسب است/ پیش‌بینی استقرار پتروشیمی در 5 کیلومتری شبه جزیره میانکاله

تاریخ انتشار : یکشنبه 19 آذر 1396 - ساعت : 00:47

کد مطلب: 40256 چاپ به اشتراگ گذاشتن

دبیر شبکه تشکل‌های حامی محیط زیست و منابع طبیعی مازندران:

رویه محیط زیست برای ساخت پتروشیمی در شمال نامناسب است/ پیش‌بینی استقرار پتروشیمی در 5 کیلومتری شبه جزیره میانکاله

مازندشورا: دبیر شبکه تشکلهای حامی محیط زیست و منابع طبیعی مازندران گفت: رویه مناسبی را در مسوولان کشور در ارتباط با ساخت پتروشیمی در شمال ندیدیم زیرا ارزیابی ها و تهیه طرح قرار است پس از موافقت اصولی باشد!

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، داریوش عبادی شنبه‌شب در نشست خبری با عنوان چالش‌های استقرار احتمالی پتروشیمی در بندر امیرآباد بهشهر اظهار کرد: نگرانی فعالان محیط زیست از زمانی آغاز شد که وزیر نفت مکاتبه‌ای را با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای ساخت دو پتروشیمی در گیلان و مازندران داشتند، پتروشیمی مازندران قرار است در بندر امیرآباد ساخته شود و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز به نوعی موافقت اصولی با آن را اعلام کردند.

وی افزود: در مجامع بین‌المللی مطالعاتی که صورت می‌گیرد، مکان‌یابی و اثرات زیست محیطی همزمان انجام می‌شود و در صورت مثبت بودن آن و عدم تخریب منابع زیستی و ارتباط با مسائل اجتماعی و بسیاری از مسائلی که در منطقه اثرات منفی خواهد داشت؛ مطالعه می‌شود و پس از آن به دنبال طرح و موافقت اصولی می‌رویم اما چنین چیزی را در رویه مسؤولان کشور در ارتباط با ساخت پتروشیمی در شمال ندیدیم زیرا ارزیابی‌ها و تهیه طرح قرار است پس از موافقت اصولی باشد!

دبیر شبکه تشکل‌های حامی محیط زیست و منابع طبیعی مازندران گفت: علت تصمیم وزارت نفت برای احداث پتروشیمی در مازندران و گیلان را توسعه نیافتگی استان‌های شمالی و بحث ایجاد اشتغال عنوان کردند و سوال این است که مسؤولان چه شاخصه‌ای را برای توسعه‌نیافتگی در نظر گرفته‌اند و از طرف دیگر قرار است چند شغل با ایجاد پتروشیمی ایجاد شود.

این فعال محیط زیست بیان کرد: اگر گردشگری را فعال می‌کردیم می‌توانست چند برابر در توسعه و ایجاد اشتغال موثر باشد، لذا ساخت پتروشیمی نیاز به ارزیابی اولیه و ثانویه دارد و باید به طور کامل ارزیابی و بررسی صورت بگیرد.

عبادی با اشاره به اینکه مکان پتروشیمی در پنج کیلومتری شبه جزیره میانکاله قرار دارد، افزود: این زیست کره دارای ارزش‌های زیست محیطی فراوانی است و تعهد دادیم که آن را سالم تحویل نسل آینده بدهیم، در حال حاضر نیز با مشکلاتی از جمله پساب‌ها، لجن‌ها و واگذاری بیش از یک‌هزار هکتار از اراضی در نزدیکی میانکاله به شهرک‌های صنعتی روبرو است و قرار شد که صنایع بزرگ در این اراضی ملی ساخته شوند، صنایعی چون خودروسازی که خارج از توان اکولوژیک منطقه هستند.

وی در پایان گفت: نباید بگذاریم که محیط زیست مورد تاخت و تاز یک مدیریت غلط واقع شود، به عنوان شبکه تشکل‌های حامی محیط زیست و منابع طبیعی نه با توسعه و نه با اشتغال مخالفتی نداریم اما با ناکارآمدی مسؤولان مخالفیم، باید بدانیم برای مازندران تنها هوای پاک باقی مانده است و نباید بگذاریم این ظرفیت و دارایی مهم از بین برود.

86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #پتروشیمی #مازندران #منابع #ایجاد #اصولی #تشکل‌های #مسؤولان #توسعه #اشتغال #عنوان #موافقت #طبیعی #میانکاله #ارزیابی #استقرار #کیلومتری #اراضی #بندر امیرآباد #بگذاریم #نباید #جزیره #ارتباط #ساخته #گیلان #حفاظت #عبادی #افزود #امیرآباد #محیطی #اثرات #منطقه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رویه محیط زیست برای ساخت پتروشیمی در شمال نامناسب است/ پیش‌بینی استقرار پتروشیمی در 5 کیلومتری شبه جزیره میانکاله

*

*


X https://sport45.site/